Емофилия: Психологията на бързото влюбване
Скорошна статия в Personality and Individual Differences твърди, че понятието „емофилия“ – склонността да се влюбваш както бързо, така и често – заслужава повече внимание в психологията и изследванията на връзките. Написана от Даниел Джоунс, доцент в Университета на Невада Рино, статията представя емофилията, която влияе върху начина, по който хората подхождат към романтичните връзки.
Емофилията, въведена за първи път от Джоунс през 2011 г., описва модел на търсене и процъфтяване на емоционалното ниво на влюбването. За разлика от тези, водени от дълбока нужда от връзка или страх от самота, хората с висока степен на емофилия са мотивирани от вълнението, новостта и еуфорията на новите романтични връзки. Те са по-склонни да развият силни чувства към романтичен партньор много бързо и често изпитват тези емоции многократно с различни хора.
Емофилията по своята същност не е негативна. Това представлява естествена вариация в начина, по който хората изпитват романтично привличане. Въпреки това може да идва със специфични рискове.
Значението на старите емоционални връзки
„Някои от ранните ми изследователски интереси бяха свързани с връзките, изневярата и ревността. Смятам, че не е обърнато достатъчно внимание на ревността от минали сексуални и емоционални преживявания“, обясни Джоунс, автор на предстоящата книга по темата, озаглавена „ Емофилия: Науката за серийния романс“ .
„И така, създадох няколко проучвания, за да изследвам как минали сексуални и емоционални връзки могат да се намесят в настоящите взаимоотношения. Въпреки че това изследване не доведе до никъде, чрез процеса разбрах, че хората се различават значително по това в колко минали партньори са се влюбили. Подобно на сексуалната история, емоционалната история е доста различна при различните хора. Така започнах да изследвам емофилията като черта на индивидуалното различие.“
Емофилията е изправена пред предизвикателства при получаването на признание като законна област на изследване. Джоунс и неговите сътрудници се борят да разграничат емофилията от други подобни черти на характера като тревожна привързаност, защото това води до съпротива в академичните среди. Въпреки това Джоунс упорства в установяването на емофилията като уникална личностна черта със специфични характеристики и резултати.
- Мигрената през погледа на специалистите
- Фестивалът за улични изкуства представя артисти от 8 държави
- Как да изберем руж според тона на кожата?
Любовта може да се движи с бърза скорост
“Първата ми изненада не беше свързана с откритията ми, а с отблъсъка, който получих в областта на романтичните връзки“, каза Джоунс пред PsyPost. „Бях изненадан колко много хора настояваха, че емофилията е просто форма на тревожна привързаност и че аз изучавам нарушено поведение, а не уникална индивидуална разлика. Всички ние приемаме до този момент, че любовта отнема време или любовта е процес. Това, което научавам чрез моите изследвания е, че въпреки че любовта е процес, този процес може да се движи с бърза скорост.”
Обикновено хората отхвърлят обясненията в любов от някой с висока степен на емофилия, наричайки ги незрели, измислени или въображаеми. По същия начин някои предполагат, че някой с висока степен на емофилия трябва да е емоционално увреден или да не знае какво е истинската любов поради това колко бързо я усеща. Но изследването показва, че любовта, която изпитват, е истинска и чувствата, които идват заедно с тази любов, също са истински.
„Поведението, възприятията и нагласите, които хората с висока степен на емофилия имат към връзката и партньора си, са същите като на някой, на когото може да са му отнели години, за да се влюби“, казва Джоунс. „Когато са влюбени, хората ще лъжат, за да защитят партньорите си, ще се жертват за тях, ще ги гледат по нереалистично позитивен начин и ще включват своя партньор като част от начина, по който определят себе си. Разликата между някой, който е с високо и ниско ниво на емофилия, е, че човекът с високо ниво на емофилия усеща цялата тази любов много по-рано, така че той също се ангажира с всички тези поведения, свързани с любовта, много по-рано.“
Симптоми на емофилия
Изследванията върху емофилията разкриват няколко интригуващи модела. Например, хората с висока степен на емофилия са склонни да идеализират партньорите си в началото на връзката, като често ги гледат през „розови очила“. Те могат да заобиколят типичните процеси на скрининг, които повечето хора използват, когато оценяват потенциални партньори, вместо да влязат в отношения с минимално внимание. Тази импулсивност може да доведе както до положителни, така и до отрицателни последици. Индивидите с висока степен на емофилия са склонни да имат по-романтични връзки и по-чести случаи на изневяра.
Емофилията се различава от романтичния идеализъм, който се фокусира върху дългосрочни, почти приказни вярвания за любовта. Емофилията се съсредоточава върху непосредствения емоционален прилив. Хората с твърде ниско ниво на емофилия също могат да се борят със самотата, тъй като не се влюбват достатъчно бързо.
Самосъзнанието е ключът към работата с вашето ниво на емофилия. Ако имате високо ниво на емофилия, познаването на червените флагове, за които трябва да внимавате, може да ви спести не само сърдечна болка, но и да ви помогне да избегнете реална физическа или психологическа опасност. Хората с висока степен на емофилия се радват на нещо красиво: това е повтарящият се прилив, вълнение и връзка на чувството на любов. Но, както всяка емоция, това може да доведе до добри или лоши решения в зависимост от ситуацията. Така че познаването на себе си е от основно значение.
Източник: Emophilia: An overlooked (but not forgotten) construct in relationships and individual differences