13 най-здравословни ядки и семена, които е хубаво да се хапват всеки ден
Ядките и семената винаги са били популярни в много култури, или като пълна закуска, или като съставка в ястия.
Научните изследвания потвърждават, че тези храни са важна част от здравословното хранене. Редовното присъствие в диетата на поне някои от тях дава осезаеми ползи за тялото.
Събрахме най-популярните и здравословни ядки и семена, които показват своята ефективност в борбата с болестите и тяхната профилактика.
1. Ленено семе
Съдейки по резултатите от изследванията, лененото семе е истинска здравословна бомба, тъй като химичният им състав действа едновременно в няколко посоки.
Лигнаните от ленено семе са естествени фитоестрогени хормони, те са ефективни срещу растежа на ракови тумори, по-специално рак на гърдата и простатата.
Съдържащите се в семената фибри, обгръщащи стените на стомаха, предотвратяват развитието на възпалителни процеси.
Една супена лъжица смлени семена съдържа почти 2 грама омега-3 мазнини, които имат лечебен ефект върху работата на сърцето и кръвоносните съдове.
2. Сусамово семе
Полезният състав на семената намалява кръвното налягане, което служи като профилактика на миокарден инфаркт, инсулт и бъбречна недостатъчност.
Sesamol, sesaminol са антиоксиданти, които се намират в значителни количества в сусамовите семена и не се срещат почти никъде другаде в природата. Тези вещества значително намаляват нивата на холестерола.
Високото съдържание на мастни масла в семената подобрява състоянието на кожата, косата и ноктите.
3. Тиквени семки
Те съдържат огромно количество аргинин. В тялото тази аминокиселина насърчава вазодилатацията, подобрява притока на кръв през тях, което служи като превенция на хипертония.
Въпреки високото съдържание на калории в семената, те съдържат много протеини, които лесно се усвояват от организма и нормализират нивата на кръвната захар.
Високото съдържание на витамини А и Е, които са отговорни за еластичността и гладкостта на кожата, обяснява популярността на използването на тиквени семки и масло за козметични цели.
4. Бадем
Бадемите нормализират нивото на липидите в кръвта, намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания при пациенти с диабет.
Бадемите като лека закуска или преди основните хранения намаляват нивото на мазнини в общото телесно тегло. Тъй като продуктът е алтернатива на животинския протеин, той дава дълготрайно усещане за ситост, следователно преяждането по време на хранене е изключено.
5. Орех
Популярни по света, орехите имат впечатляващ списък от ползи за здравето. Те намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания, исхемична болест на сърцето.
Ефективен е при намаляване на симптомите, свързани с възрастови и неврологични разстройства.
Съдържащите се в ядките токофероли предпазват мъжете от рак на простатата.
6. Слънчогледови семки
Слънчогледовите семена съдържат богати на сяра протеини, които са полезни за развитието на мускулите и обновяването на костите.
Освен това те са ценни със своите антиоксидантни, антимикробни и противовъзпалителни свойства.
Успешно се използват за лечение и профилактика на бронхиални, ларингеални и белодробни инфекции.
7. Шамфъстък
В сравнение с други ядки, шамфъстъкът съдържа по-малко мазнини и калории, но има най-високи нива на ненаситени мастни киселини, калий и каротеноиди, вещества, известни със своите антиоксидантни и противовъзпалителни свойства.
Когато се ядат като лека закуска, шамфъстъкът може да помогне за контролиране на теглото чрез ефекта си на засищане.
8. Кашу
Ядките кашу съдържат много желязо, което е необходимо за предотвратяване на анемия. За диабетици те са полезни за нормализиране на нивата на кръвната захар.
За хората, работещи със знания, продуктът, богат на тиамин и фосфор, ще помогне да се избегне умората.
Бактерицидните и противовъзпалителните свойства на кашуто помагат за защитата на организма от грип и сезонни настинки, както и за повишаване на имунитета.
9. Лешник
Богат е на витамини от група В, укрепва мускулите и костите, подобрява работата на нервната система.
Органичните киселини в състава – стеаринова, палмитинова и олеинова – блокират растежа на холестерола в кръвта, предотвратявайки появата и развитието на сърдечно-съдови заболявания.
10. Фъстъци
Една от най-популярните ядки в нашия списък. Полифенолът в състава му предпазва клетките на тялото от въздействието на вредните свободни радикали, спомагайки за запазване на младостта.
Линоловата киселина понижава холестерола в кръвта и служи за предотвратяване на склероза.
Продуктът е ефективен при диетично хранене. Утолява глада за дълго време и може да замести едно пълноценно хранене.
11. Бразилски орех
Благодарение на високото съдържание на фибри и прочистващия му ефект върху червата, яденето на тази ядка подобрява храносмилането.
Селенът в състава на продукта допринася за производството на клетки, отговорни за имунната защита на организма.
Ненаситените мастни киселини в бразилските орехи значително намаляват нивата на кръвната захар, като по този начин предпазват организма от атеросклероза и диабет.
12. Пекан
Високото съдържание на калории в ядката я превръща в истински заряд на енергия. Витамин Е в състава му спомага за защитата на организма от негативните въздействия на околната среда и слънчевата радиация.
Съдържащите се в големи количества витамини от група В подобряват състоянието на ноктите, кожата и косата.
Химическият състав на ореха ви позволява да регулирате нивото на тестостерон в кръвта и има благоприятен ефект върху репродуктивната система.
13. Семена от чиа
Малките на вид семена от чиа носят големи ползи за човешкото тяло.
Съдържащите се в тях омега-6 и омега-3 мастни киселини, които са необходими за правилното функциониране на сърцето и кръвоносните съдове, понижават нивата на холестерола и предотвратяват образуването на кръвни съсиреци в съдовете.
Семената са полезни за женското здраве, особено по време на менопаузата. Витамините от група В в семената предпазват организма от кожни заболявания.
Оказва се, че когато използваме ядките от този списък, ползите за тялото ще бъдат безусловни. Остава само да изберете тези, които отговарят на вашия вкус.
Не забравяйте също, че в по-голямата си част ядките и семената са висококалорични и е важно да се спазват нормите за тяхната употреба – не повече от 30 г. на ден.