На 10 декември Полина Стоянова откри своята изложба „Тайната градина“, която представя недокосната от човека магия на природата.
Картините от серията “Тайната градина” са вдъхновени от класическите рисунки на птици и овошки, използвани за декорация на мебели, както и в гоблени и килими. В картините присъстват клони, натежали от сочни плодове, зеленина и недокосната красота. Вижте какво споделя художничката…
Защо „Тайната градина“? Какво трябва да знаят читателите ни за тази ваша изложба?
Тайната е нещо, което чака да бъде разкрито и е за този, който е достатъчно любопитен и смел, за да се впусне в приключение. Така и тази „градина“ е достъпна и като локация, и като тема за авантюристично настроените.
Картините в изложбата са вдъхновени от моменти на съзерцание на природата, както и от класически произведения от 17 и 18 век. Посланието, което съм се опитала да предам чрез тях, има нужда от време и наблюдаване, за да се разгърне. „Тайна“ е също и заради асоциацията, която правя със състоянието на природата в съвремието ни – непрекъснато опустошавана и разграбвана. За хората природата, която някога е омагьосвала и омайвала, сега няма тайни. Свързваме я предимно със страх, че ще я загубим ако не се променим. С тази серия картини искам да представя природата, така сякаш не я грози опасност от изчезване.
Колко време работи над създаването на картините?
Част от картините са създавани през последните две години, друга част през последния месец. Техниката, да смесвам акварел с туш и да комбинирам с акрил, е нова за мен, бавно я откривам и развивам през последните две години.
Смятате ли, че дигиталното изкуство може да замени познатото ни досега?
Дигиталното изкуство е само част от света на изкуството. То е една от формите, но не би могло да изпълни понятието „изкуство“ на 100%. Много години съм се занимавала с визуално изкуство по дигитален начин и в един момент пренаситих сетивата си. Прииска ми се да усещам материя, да потъвам в атмосфера, и да наблюдавам светлина, която не съдържа пиксели, както е при всичко дигитално. Работата с материали неизменно носи своето забавяне на процеса, разочарования и сложност, но за себе си бих казала, че носи много по-голямо удовлетворение.
За Полина Стоянова
Полина Стоянова е визуален артист, родена в гр. Пловдив, където завършва гимназията за чужди езици „Иван Вазов”. Полина сподели, че рисува от съвсем малка. Нейните родители са художници и покрай техните занимания и интереси, влечението ѝ към изкуството в най-разнообразни форми, се засилва все повече през годините.
През 2011 г. се дипломира в Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов” с бакалавърска степен по Анимационна режисура. От 2008 г. работи в областта на илюстрацията и графичния дизайн, анимацията и мултимедията.
През 2012 г. интереса ѝ към танца и движението я води в програмата за обучение по съвременен танц на Derida Dance Center „Денс Порт Дерида”.
В следващите три години работи като визуален артист в танцовите представления на компанията. От 2012г. до момента работи като ментор-обучител в международни младежки обмени по Еразъм, базирани на неформално обучение, където основна тема са устойчиво развитие, екология, биоразнообразие и човешки права. Участва в резиденции в Германия, Португалия, Бразилия и Испания, където развива лични визуални проекти.
През 2017 г. и 2018 г. участва в графити фестивала в Лисабон, Португалия – Loures Arte Publica. Основната цел е чрез изкуство да подобри качеството на живот на хората от изолирани квартали.
Може да разгледате изложбата в пространството на Bobbina CS, на ул. „Триадица“ 5А до 19 декември от 16:30 до 20 ч.