Има ли причина да се страхуваме от развитието и внедряването на изкуствения интелект?
С технологичното напредване възникват хиляди въпроси за това как развитието на цивилизацията ще продължи…
Дали има реална причина да се страхуваме от развитието на изкуствения интелект и дали може да преживеем сюжета на така обичаните Матрицата или Западен свят.
Какво е Изкуствен интелект?
„Изкуственият интелект е наука за концепциите, които позволяват на компютрите да предприемат разумни действия от човешка гледна точка.”
С прости думи изкуствения интелект е произведение на механичното изкуство, създадено да улесни човека както в работата му, така и в неговото ежедневие.
Темата беше повдигната с излизането на Chatgpt и предизвика огромно обществено обсъждане. И въпреки това официалните данни за създаването му датират още от 70те години на миналия век, макар и само като концепция.
Защо Изкуственият интелект е полезен за обществото?
С развитието и внедряването на новите технологии прогнозното развитие на икономиката се оценява на 11-37% ръст по данни на Изследователска служба на ЕП, 2020 г. Същата служба оценява и потенциалния принос за намаляване отделянето на вредни емисии и замърсяването. Също обещава на обществото и по-добро здравеопазване, по-безопасни коли, по-евтини и трайни продукт. Дори в момента имаме бърз удобен достъп до информация, което е високо ефективно в образователния и здравеопазващия сектор.
- Месец на подаръците в Madamsko
- Какво да очакваме през декември според нумерологията?
- Сара Алберт: Любовта винаги ще присъства в творчеството ми
Защо насока Изкуствения интелект е вреден за обществото?
Ако изкуствения интелект не бъде програмиран и управляван правилно, може да бъде използван срещу нашата свобода. Той е машина, кодирана с алгоритми, съотвно е логичен, но не и обективен. Може да бъде програмиран да показва само едната гледна точка от важен казус, например политически и така да се превърне в пропаганда и политическо оръжие срещу човечеството. 14%
от работните места в страните могат да бъдат до голяма степен автоматизирани, а други 32% могат да претърпят съществени промени, отново по данни на Изследователска служба на ЕП 2020 г.


