HomeЗДРАВЕ6 мита за прясно изстисканите сокове

6 мита за прясно изстисканите сокове

сок

6 мита за прясно изстисканите сокове

Когато става въпрос за диети, отслабване, правилно хранене, здравословен начин на живот, веднага се сещаме за прясно изцеден сок.

Смята се за невероятно полезен, богат на витамини, минерали и други ценни за организма компоненти. Възможно ли е обаче да се използва редовно и неконтролируемо? Развенчаваме най-популярните митове:

Мит 1: Сокът утолява жаждата

Физиологически, сокът е храна. Факт е, че пресният сок е преди всичко източник на хранителни вещества, следователно, от гледна точка на физиологията, ние по-скоро ядем сокове, отколкото да ги пием. Освен това, някои напитки съдържат голямо количество захар, така че след като ги изпием, напротив, сме още по-жадни.

Мит 2: Сокът от ананас изгаря мазнините

Съставът на сока от ананас не включва вещества, изгарящи мазнините. Ако по време на диета често сте пили сок от ананас с надеждата, че той ще помогне за изгарянето на излишните мазнини, трябва да ви разстроим: това е било излишно. Съгласни сме, че маркетолозите свършиха много добра работа, когато популяризираха метода за отслабване с хапчета, съдържащи екстракт от ананас. По време на рекламната кампания обаче, никой не спомена, че в състава на лекарствата е включен растителният ензим бромелаин, който се извлича индустриално не от пулпата на ананаса, а от ствола на ананасово дърво.

В допълнение, бромелаинът не е в състояние да изгаря мазнините, основната му функция е да разгражда протеините за подобряване на храносмилането. Така се оказва, че яденето на ананаси, както и пиенето на сок от плодове, е безполезно, ако целта ви е да отслабнете. Но е възможно и дори необходимо да ги използвате за прочистване на кръвоносните съдове, подобряване на паметта и премахване на отоци.

Мит 3: Чаша сок = килограм плодове и зеленчуци

Диетата трябва да включва както сокове, така и зеленчуци. Това твърдение е вярно, но само от една страна. Ако искате бързо да се „заредите“ с витамини и минерали, наистина е по-добре да пиете сок, отколкото да ядете килограм ябълки или броколи. Полезните вещества във формата, в която се съдържат в соковете, се усвояват много по-добре от организма.

Не забравяйте обаче, че основният компонент на зеленчуците и плодовете – фибрите – се намират в пулпата и кората. Тоест, продуктите след среща със сокоизстисквачката, губят този важен компонент, особено ако готовите сокове са добре филтрирани и не съдържат пулпа.

Следователно би било грешка да включите в диетата си само сокове. Ежедневното меню също трябва да бъде наситено с достатъчно количество зеленчуци и плодове. Моля, имайте предвид, че ако сте яли тежка храна за обяд или вечеря, като свинска пържола, не трябва да пиете всичко със сок. Това може да доведе до затруднено храносмилане.

Мит 4: Соковете ви помагат да отслабнете

За разлика от елдата, сокът  не помага за отслабване. Ако не сте на гладна диета, тогава соковете едва ли ще ви помогнат да отслабнете. Повечето хора си спомнят само, че соковете съдържат много витамини и минерали, но напълно забравят за наличието на плодова захар. Ако хаотично консумирате прясно изцедени напитки и не контролирате количеството им в диетата си, напротив, можете да видите няколко излишни килограма на кантара

Най-доброто решение, което ще донесе максимална полза и минимална вреда, е да третирате соковете като десерт. Обърнете внимание на съдържанието им на калории и количеството въглехидрати, консумирайте сутрин или следобед, но не преди лягане. Между другото, най-калоричната напитка се прави от грозде – 100 милилитра съдържат 29 грама захар. Имайте това предвид, когато избирате сок. Що се отнася до зеленчуковите напитки, те са по-безопасни, но да замените порция зеленчуци в чинията си с тях е лоша идея. По-добре е да пиете чаша между храненията.

Мит 5: Можете да направите пресен сок няколко дни предварително

Прясно изцеден сок не трябва да се съхранява в хладилник. Да направите голяма кана прясно изцеден сок и след това да го поставите в хладилника за няколко дни е една от най-големите грешки, които можете да направите. Нека обясним защо. В състава на прясно изцедените сокове има толкова витамини, колкото в зеленчуците и плодовете. Но при продължително излагане на въздух, слънчева светлина или дългосрочно съхранение, те просто се срутват. Това важи особено за витамините А, С, Е, В2, В4, В12. За да предотвратите това и да не наситите тялото си с безполезни продукти, пийте прясно изцеден сок веднага след приготвянето. Максимумът е един до два часа. Но няма нужда от запасяване. Освен това соковете имат неприятното свойство да променят вкуса и цвета си след дълъг престой в хладилника.

Мит 6: Прясно изцеден сок е задължителен сутрин

Сокът може да се пие след закуска, но не и на празен стомах. Да, това може да се направи, но след закуска, а не на празен стомах. Диетолозите и гастроентеролозите казват, че много плодове (особено цитрусовите) съдържат киселина, която се отразява агресивно на стомаха. Ето защо хората, страдащи от гастрит, язва, панкреатит и други заболявания, свързани със стомаха, трябва да се въздържат от сокове на празен стомах. Само някои сокове са изключени от черния списък от лекарите. Сред тях са сок от моркови, картофи и бяло зеле.

Как да ги приготвяме?

Най-полезен е сокът от сезонни зеленчуци и плодове. През зимата си струва да се даде предпочитание на зеленчукови пресни сокове, а през лятото и есента – на плодови и горски. През пролетта соковете от продукти с дебела кора, под която се съхраняват витамини, ще се включат перфектно в менюто. Може да бъдат моркови, грейпфрут, бяло зеле, киви.

Зеленчуците и плодовете, от които ще приготвяте сока, трябва да са пресни, без островчета на гниене, никакви петна и плесени. Плесента е в състояние да проникне дълбоко в продукта и да го развали отвътре. Дори да премахнете видимата част на плесента от плода, няма да можете да се отървете напълно от нея.

Продуктите трябва да се измиват обилно под течаща вода, а за най-добър ефект и да се изчеткват. Зелените листа трябва да бъдат внимателно разгледани и увяхналите да бъдат отстранени. Ако ще изцеждате броколи или карфиол, нарежете зеленчуците на съцветия, отделете стъблата и ги измийте поотделно.

По-добре е да пиете сокове приблизително 40-60 минути след хранене. Отличен вариант за закуска е чиния здравословна каша с ядки, горски плодове или сушени плодове, а след определеното време – чаша прясно изцеден сок. „Стомахът ви ще ви благодари!“, споделят от Формула за красота.

Сокът от моркови трябва да се пие само ако предварително сте добавили към него малко масло или сметана. Факт е, че витамин А, който има много в зеленчука, се усвоява само в присъствието на мазнини – растителни или животински.


Най-интересното от седмицата в MADAMSKO:

Share With: