9 архитектурни чудеса на Швейцария
Швейцария е една от най-красивите страни в света, която грижливо пази уникални архитектурни паметници.
Земята й е пълна с известни места за поклонение, непревземаеми средновековни замъци и дори древни промишлени съоръжения, които по едно време са били смятани за върха на инженерните постижения.
И най-ценното е, че самите швейцарци не само се гордеят с архитектурното си наследство, но и правят всичко възможно да запазят забележителностите в оригиналния им вид.
Замъкът Chillon на брега на Женевското езеро
Замъкът Chillon, разположен на скалиста платформа с изглед към Женевското езеро, се счита за най-красивата сграда в цяла Швейцария. Вековната му история вълнува умовете на съвременниците, защото все още не се знае през коя година е издигнат на такова живописно място. Въпреки факта, че първото споменаване на тази уникална крепост датира от 1160 г., най-новите находки показват, че римляните все още са били на нейна територия и не по-късно от IX век.
Но както и да е, той започва да придобива такива очертания, каквито сега има замъкът-крепост, едва от 1253 г., когато херцогът на Савой е управлявал тази територия. По това време укреплението действа като пълноценна крепост и е стратегически важно съоръжение, което гарантира сигурността на търговските пътища с Италия и Франция. Но когато тази опасност преминала и никой не се нуждаел от защитната функция на крепостта, на нейна територия беше организиран зловещ затвор, в който загинаха много невинни хора. Благодарение на един затворник, който посетил това ужасно място, замъкът Chillon придобива световна слава.
Франсоа Бонивар, швейцарски политик, е много известният затворник, който е изпратен в затвора през 1530 г. за участие във въстание. Историята на живота и престоя му тук послужила като основа за създаването на поемата на Джордж Байрон „Шильонският затворник“, след публикуването на която крепостта-затвор става известна и доста популярна сред туристите.
През XIX век когато кантонът Во, на чиято територия се намира тази сграда, постигна независимост, властите решили да възстановят крепостта и я превърнали в исторически музей, който работи и до днес.
Катедралата Гросмюнстер в Цюрих
Величествената църква Гросмюнстер е една от основните забележителности на Цюрих и негова основна визитна картичка. Строежът на тази знакова сграда започва на свято място, където още през IX век. са открити гробниците на светците Феликс и Регула (светците покровители на Цюрих). Първоначално тук е издигната църква на Каролингите, но през 1100 г. решават да построят катедрала.
Строгият величествен храм с две кули близнаци е строен в продължение на 120 години, но придобива днешния си вид едва по време на протестантската Реформация, обхванала цяла Европа през XIV век. Тогава външната архитектура и интериорът били променени и така преобразили Grossmünster, че тя все още остава не само главният храм на града, но е и действаща евангелска протестантска църква.
Абатство Сен Гал
Абатството Св. Гал е най-големият научен, религиозен и културен център на средновековна Европа. Бенедиктинският манастир, разположен в швейцарския град Санкт Гален, започва своята история през 747 г. Той е считан за най-важния религиозен център на страната повече от хиляда години. Неговият основен актив е не толкова архитектурата, колкото най-старата и богата библиотека, основана от абат Валдо от Райхенау (740-814 г.)
Преживяло много войни и конфронтации, абатството на Св. Гал все пак е разрушено и през 1755-1768 г. На това място за поклонение се появявят грандиозни храмове, създадени в бароков стил. Въпреки постоянните премествания и тежките загуби (по време на войните), манастирската библиотека все още съхранява средновековни ръкописи, които в момента са около 160 000 единици. Това обстоятелство прави този трезор, както и преди, най-значимият и ценен в Европа.
Древният мост Капелбрюке в Люцерн
В град Люцерн има стар мост Капелбрюке, по-известен като моста Капела. Тази уникална закрита структура свързва двата бряга на река Ройс и е дълга 204 м. Все още не е известно кога е издигнато това чудо на инженерството, но повечето историци смятат 1333 г. за времето на създаването му. Този уникален мост минава над Wasserturm. Той е построен много по-рано и всъщност е успял да осигури постоянен достъп до него. Въпреки че кулата се нарича водна кула, жителите на града я използват като наблюдателна кула. Тя също играела ролята на пожарна кула, а дори била вид детектор на лъжата. Но това не е всичко.
Според авторите под сводовете на покрива по цялата му дължина са поставени 111 триъгълни картини, в които местни художници са уловили най-важните моменти от живота на жителите на града. Капелбрюке е единственият мост в Европа, който е запазен в оригиналния си вид и е не само уникално инженерно съоръжение, но и културно наследство на страната.
Крепостна стена Musegmauer в Люцерн
Средновековната крепостна стена Museggmauer е практически единствената структура от този тип, оцеляла в Швейцария. Този защитен обект с дължина около 900 м, свързващ 8 величествени часовникови кули, се предполага, че е построен в края на XIV и началото на XV век.
Интересен факт: Luegislandturm, най-високата кула на този крепостен комплекс (висока 52 м), е построена през 1291 г. много преди построяването на самата крепостна стена. Използвана е като стражева кула. и вече от нея започнали да изграждат крепостна стена с всички други високи конструкции, които служели като защитни и складови съоръжения.
Хидроелектрическа централа Batiment des Forces Motrices в Женева
Древната водноелектрическа централа на Рона е построена между 1883 и 1892 г. от архитекта и инженер Теодор Туретини. С право се смята за една от най-високотехнологичните конструкции от онези времена. В продължение на почти 100 години електроцентралата доставя вода от Рона и езерото до фонтаните, домакинствата и промишлеността на града с помощта на 18 турбинни групи.
Изисканият и величествен външен вид не се вписва в производствените мощности. Поради тази причина след прекратяване на дейността тази сграда е реконструирана и прехвърлена в категорията на историческите паметници. През 1987 г. ЮНЕСКО я добавя към списъка на световното културно наследство. Водноелектрическата централа Batiment des Forces Motrices се превърна в културен център на Женева и доста известна театрална и арт сцена.
Катедралата Сен Пиер в Женева
Величествено и тържествено се издига над историческия център на Женева, сградата на катедралата Св. Пиер, която е била радикално преустроена най-малко 7 пъти през целия период на своето съществуване. Историята й започва през далечния IV век, когато на това място е построен първият параклис. С течение на времето той е превърнат в християнска църква с баптистерий. През 1160 г. е решено да се построи величествена катедрала на това свято място и оттогава вече се нарича катедралата Свети Пиер (Петър).
В продължение на век и половина изграждането на основната структура продължила и след това всеки владетел смятал за свой дълг да допринесе за нейната реконструкция. Поради тази причина в архитектурата на храма се забелязват няколко основни архитектурни стила. Това ясно се отразява както във външния й вид, така и във вътрешното й оформление. Първоначално романският стил бил ясно видим в архитектурните форми на катедралата Сен Пиер, която по-късно става отражение на основните традиции на готиката. С по-нататъшното изграждане на нови съоръжения вече е използван неокласическият стил, който перфектно отразява прехода на катедралата Св. Пиер от католицизма към протестантството.
Лозанската катедрала в Лозана
Катедралата в Лозана, или както я наричат още Нотр Дам, е една от най-красивите църкви в Швейцария. Интересен факт за създаването й е, че от 1170 г. на високия бряг на Женевското езеро тече строителство на храма. То все още не е завършено официално. Въпреки че 100 години по-късно тази уникална катедрала е осветена от папа Григорий X в чест на Дева Мария и в продължение на много векове се счита за действаща религиозна сграда.
Не по-малко впечатляваща е самата архитектурна структура. Като се има предвид, че първоначално катедралата е създадена в романски стил, но по-късно започва да придобива готически очертания. И до днес нейната фасада и портал са украсени с резбовани фигури, барелефи и фрески на светци и лица на библейски герои. Интериорът на катедралата в Лозана е образец на готическия стил. Той поразява с шеметната красота на витражите и стенописите, някои от които са изработени в началото на XIII век.
„Укрепленията на Белинцона“
„Укрепленията на Белинцона“ се считат за единствената добре запазена средновековна отбранителна структура в алпийския регион. Според изследователите, първите укрепления са издигнати през I век пр.н.е. С течение на времето укрепленията се увеличават и сега приличат на Великата китайска стена. Благодарение на дългия период на съществуване, този ансамбъл е погълнал много култури и художествени стилове. Тук ясно личат следите от Византийската и Свещената Римска империя, проследено е влиянието на лангобардите, остготите и много други.
Замъците Кастелгранде, Монтебело, Сасо Корбаро, които са част от отбранителния комплекс, са включени в Списъка на културното наследство на ЮНЕСКО и са посочени като „Укрепления на Белинцона“. В допълнение към укрепленията, Белинцона има най-красивите храмове, катедрали и базилики, най-известните от които са: романската църква Сан Биаджо, която е украсена с добре запазени стенописи от XIV-XV век, църквата на Св. Петър и Стефан, построена през XVI век, базиликата Милосърдна Богородица и параклисът Свети Влах.