HomeКУЛТУРА„Анимацията е бъдещето“

„Анимацията е бъдещето“

жена рисува

„Анимацията е бъдещето“

Така се изразява Маргарет М. Дийн, успешна филмова продуцентка и основателка на WIA

Анимацията бавно, но сигурно си пробива път към централното място на сцената във филмовата индустрия. В XXI в. тя вече не се възприема като нещо нишово или пък само за деца. Безброй анимационни проекти в последни години могат да се похвалят с успехи във финансов аспект и в отзивите от публиката и критиците – както на запад, така и на изток.

Кога започва?

Тази тенденция започва още с поколението на милениалите. Много от тях са все още върли почитатели на японската анимация, характерна със своя силно стилизиран вид и засягането на теми, които са „табу“ на запад. Сред това поколение са особено популярни заглавията Naruto, Dragon Ball Z и One Piece.

Засилващият се интерес към анимацията не остава незабелязан и от продуцентите на запад. Анимационните студия започват да заимстват идеи от своите колеги на изток, което води до създаването на култови анимации като „Аватар: Легендата за Анг“, „Аватар: Легендата за Кора“ и „Бен 10“ по времето на поколение Z. И трите сериала наподобяват японските анимации със своя дизайн на главните герои, завишен интерес към мистицизма и по-интензивните екшън сцени.

Трейлър на „Легендата за Кора“

Успоредно с тях на запад обаче започва да се развива и още един стил на анимация, наречен CalArts. Той е характерен със своите по-минималистични и лесни дизайни, които доста намаляват разходите по бюджета. Известни проекти в този стил са „Време е за приключения“ и „Стивън Юнивърс“. Първоначално такива анимации са предвидени само за детската аудитория, но със съзряването на тяхната публика, започват да се появяват и продукции, предвидени за по-големи.

Може би една от по-интересните в последни години е Hazbin Hotel, която разказва историята на комуна в ада, която цели да реабилитира грешници:

Трейлър на Hazbin Hotel

Големи имена в Холивуд

Благодарение на нарастващия интерес сред зрителите, много големи имена във филмовата индустрия в Холивуд започват също да правят анимационни филми. Най-разпознаваемите режисьори в наши дни да се захванат с това са несъмнено Стивън Спилбърг и Тим Бъртън.

Спилбърг е най-известен в това отношение с филма си „Приключенията на Тинтин“. Главният герой е въвлечен в древна мистерия, която го отвежда на екзотични локации, и завършва в главозамайващи екшън сцени.

Що се отнася до анимацията, фантазията е най-добрият ти приятел“ – Стивън Спилбърг.

По-запознатите с филмографията на режисьора ще забележат явни прилики с предишните му проекти като работата му по поредицата „Индиана Джоунс“, а ние ви гарантираме, че този филм не е по-лош.

Бъртън може да се похвали с още по-голямо портфолио, ако говорим за анимация. Бижутата в колекцията му обаче са „Кошмарът преди Коледа“, „Булката труп“ и „Коралайн“. И трите филма имат мрачна атмосфера, зловещи-чудати герои и типичния за Бъртън черен хумор. Интересно за тях е, че са направени, използвайки глинени фигурки вместо традиционна анимация. За да се случи това са били първо създадени всички „декори“, а после героите са били поставени в нужните позиции, и местени от кадър на кадър.

Хубаво е като артист да можеш да виждаш нещата по странен и различен начин“ – Тим Бъртон.

Скорошни престижни проекти

жена гледа книга

Ако продължаваме да се придържаме към необичайните стилове на анимация, няма как да не споменем и два проекта, които в последните 10 години затвърдиха способността на анимацията да генерира интерес и сред западните зрители.

На големия екран

Анимационната поредица на Sony „Спайдър-мен: В Спайди-вселената“ заема челното място. Първият филм изкарва над 380 милиона в бокс офиса, а вторият – над 690 милиона, превръщайки ги в най-комерсиално успешните пълнометражни филми за Спайдър-мен от всичките 10 досега. Това, което отличава поредицата, е едновременната комбинацията от различни стилове анимация и кадри в секунда на екран. Така се създава усещането у зрителя, че не само гледа филм, но че и чете комикс.

Можете сами да се уверите, като погледнете трейлъра:

Трейлър на „Спайдър-мен през Спайди-вселенета“

На малкия екран

В момента върви втория сезон на Arcane, един от най-престижните западни анимационни проекти изобщо. Великолепната анимация – силно стилизирана и комбинираща едновременно 3D и 2D ефекти, за да могат конкретни елементи да „изскочат“ за зрителя, независимо от какво устройство гледа – е дело на френското студио Fortiche. Всеки техен продукт се отличава с изключително внимание и към най-малките детайли. Точно тази отделеност е причината да са им нужни и 6 години, за да приключат с всеки сезон.

Можете да намерите и двата сезона на Arcane в Netflix.

На изток

Що се отнася до източните медии е по-трудно да се отбележат само един или два, отличаващи се проекта, тъй като анимационните индустрии в държави като Южна Корея и Япония, са много по-развити и масови. Но със сигурност може да се отбележи един човек, който се отличава от останалите: Хаяо Миядзаки. Той е сред най-известните аниматори-режисьори в цял свят. Той има по-философска нагласа към своето изкуство и често засяга теми като опазването на природата, вредите на индустриализацията, красотата на пацифизма и израстването.

Не трябва да позволявата на омразата да замъгли погледа ви. Намерете доброто в това, което зло, и злото в това, което е добро“ – Хаяо Миядзаки

Наша лична препоръка е филмът му „Принцеса Мононоке“, който може да бъде смущаващ на моменти, но със сигурност е и много въздействащ:

Защо точно анимацията?

Young girl with pink hairs holding a sketchbook. High quality photo

Основната причина са по-ниските бюджети и по-голямата възвръщаемост. Не са необходими снимачни площадки, светлинни режисьори, разрешителни за снимки на открито и т.н. Аниматорите могат да работят от вкъщи, стига да са им осигурени нужните консумативи и оборудване. Процесът може да се извършва по-бързо от снимането на игрален филм и не може да бъде прекъснат от външни обстоятелства като пандемии и други.

Още един от плюсовете на анимацията е, че позволява нестандартни похвати, визии и изображения, които са просто недостъпни, когато се работи с истински актьори. Това прави анимацията особено подходяща за по-стилизирани или понякога езотерични истории, както можем да видим във филмите на Тим Бъртън, Хаяо Миядзаки или в сериала Hazbin Hotel, където всеки грешник е нарисуван по начин, който символизира неговите душевни падения.

Любопитно е кой ще е следващия голям анимационен проект, който ще спечели отново фенове и критици, малки и големи.


Прочетете още: Необичайния ум Х. Р. Гигер


банер вайбър

MADAMSKO NEWSLETTER. Абонирай се >>>

* indicates required

Share With: