HomeМЕСТААрмения – едно от бижутата на Кавказкия регион

Армения – едно от бижутата на Кавказкия регион

monastery-tatev

Армения – едно от бижутата на Кавказкия регион

9 изключителни места, които непременно трябва да бъдат посетени в страната, честo определяна като част от “съкровищницата на Кавказ”

Армения е страна, която предлага на своите посетители уникална комбинация от исторически, културни и природни забележителности. Независимо дали се интересуваме от древни манастири, живописни пейзажи или вкусна храна, страната има какво да предложи на всеки турист. До Армения има полети, кацащи в столицата Ереван, която също е добре да е в списъка с желани дестинации.  Тя е един от най-старите постоянно населявани градове в света, датиращ от 782 г. пр.н.е. Известен е със своите широки булеварди, зелени паркове и културни институции. 

Страната привлича все повече туристи заради своята хилядолетна история и забележителни древни паметници. Ето 9 от най-важните забележителности, които разкриват богатото ѝ наследство:

1. Крепостта Амберд

 
Крепостта Амберд се намира на склоновете на планината Арагац, на височина от около 2300 метра над морското равнище. Датира от X век и е разположена на стратегическо място, откъдето се открива впечатляваща гледка към околния пейзаж. Много туристи погрешно използват името на крепостта като име и на църквата. Всъщност църквата, която се намира в близост до крепостта, се казва Вахрамашен и датира от XI век. 

amberd-fortress

2. Обсерватория Карахунж

Уникалното исторически археологично място се смята да е над 7500г. Разположено близо до Сисиан в провинция Сиюник, Карахундж притежава повече от 200 каменни гробници. Централната част представлява 40 стоящи камъка в кръгова композиция, като се предполага, че са построени в чест на Арменския год Ари, кръстен на слънцето. Малък музей в Сисиан представя откритията направени в Карахундж, който се твърди да бъде най-старата обсерватория от своя вид в света. Често е сравнявана с британския Стоунхендж.

observatoria-karahundz

3. Манастир Хор Вирап

От цяла Армения туристите могат да се насладят на гледки от планината Арарат. Но все пак, най-живописната гледка към планината може да бъде видяна от манастира Хор Вирап, който също си струва да бъде видян. Тази локация е една от най-важните за историята на Армения. Григорий Просветителят е бил затворен 14 години, преди да излекува крал Трдат III от болестта му. Кралят приема християнството, проправяйки пътя за религиозното бъдеще на Армения. Като такъв, Хор Вирап е популярно място за арменски сватби днес, докато подземната зала, в която е държан Григорий Просветителят, може да бъде посетена по време на пътуване до Хор Вирап, което е сред най-посещаваните места за поклонение в Армения.

manastir-hor-virap

4.Езерото Севан 

Армения няма излаз на море, но има своята синя перла, която арменците никога няма да разменят за нищо. Тази перла е езерото Севан. Това езеро е гордостта на арменския народ и почти всички арменци отиват там, за да прекарат незабравимите си летни ваканции. Докато гледате езерото, изглежда сякаш се гмуркате във вечността, където няма никой освен вас и където всяка частица от вас изглежда е концентрирана върху езерото. Магията на езерото ви отвежда отвъд границите, които може да сте имали преди.

ezero-sevan


5. Храмът Гарни


Разположен само на кратко разстояние от Ереван в подножието на държавния резерват Хосровска гора, Гарни е голямо село в арменската провинция Котайк. Повечето посетители идват предимно, за да видят великолепния му езически храм от първи век от н.е. Кацнал на върха на ръба на скала с изглед към спиращи дъха хълмове и планини, храмът Гарни показва красива гръцка архитектура и е единственият паметник, оцелял след покръстването на страната в началото на четвърти век.

hram-garni

6. Манастир Гегард

Манастирът Гегард е популярна дестинация за еднодневни екскурзии от столицата. Намира се е в покрайнините на град Гарни. Издълбан от планинския склон в дефилето на река Азат, с величествени върхове, извисяващи се отгоре, манастирът, включен в списъка на ЮНЕСКО, има красиви скални църкви и няколко параклиса, представящи сложни и сложни резби, като някои части от комплекса датират от четвърти век. С живописен фон не е изненадващо, че отдавна е място за поклонение, като хората посещават мястото много преди християнството да намери пътя си към Армения.

manastir-gerard

7. Манастир Татев

Още един от арменските манастири с грандиозно местоположение в Южна Армения, манастирът Татев е построен в началото на IX век на ръба на дълбоката клисура и е изиграл съществена роля в духовния, културен и образователен живот на страната. Преди това седалище на епископ, в края на XIV-ти век той се превръща в най-известния университет в Южен Кавказ, преподаващ на студенти науки и философия. Днес можете да посетите трите му църкви (Свети Павел и Петър, Свети Григорий Просветител и Света Богородица), библиотека, трапезария, камбанария и мавзолей.

manastir-tatev

8. Катедралата Ечмиадзин

Ечмиадзин се счита за еквивалент на Ватикана за Арменската апостолическа църква. Армения е първата нация в света, която приема християнството като държавна религия. Днес над 90% от жителите са с християнска вяра, а Ечмиадзин, включен в списъка на ЮНЕСКО, наричан още Вагаршапат, е центърът на религията. Основната църква съдържа съкровищницата, която съхранява най-ценните реликви, притежавани от арменската църква. Сред изложените предмети е „Свещеното копие“, копието, пронизало хълбока на Исус, парче от Ноевия ковчег и две завеси с фрагменти от дървения кръст. Няколко други църкви съставляват комплекса Ечмиадзин, включително две църкви, кръстени на жени, и разрушената катедрала Звартноц. Лесно е да посетите Ечмиадзин от Ереван с достъпни и редовни маршрутки (микробуси), които тръгват от западната автогара на града.

katedrala-echmiadzin

9. Комплекс Матенадаран

Разположен в Ереван, Матенадаран (официално Институтът за древни ръкописи Месроп Маштоц) е изключително съкровище поради обширната си колекция от ръкописи. Той съхранява историята на арменските и писмените култури на чуждите народи, като думата „Матенадаран“ означава „притежател на ръкописи“. С повече от 23 000 ръкописа Матенадаран включва почти цялата древна и средновековна арменска култура и науки, които са оцелели. Институтът притежава и ръкописи на други езици, от арабски до гръцки и много други. Освен това много от кориците на книгите имат орнаментирани корици от злато, сребро или слонова кост.

kompleks-matenadaran

„Ти си много красива, Армения, ти си цял живот за душата ми!“ – Сергей Буличов


Прочети още: Забележителности в Грузия, които да посетите


madamsko viber baner
Share With: