Български романтични комедии, които да гледате
Може ли да изберем българска романтична комедия? Отговорът е да-може.Има български филми, които могат да ни накарат да се почувстваме добре след като сме ги гледали. За да се случи това обаче, трябва да направя едно уточнение: когато решите да гледате български филм, е добре да подходите към него като към малко дете. То е малко все още, не е пораснало, толкова си може. Да му се радваме на този етап и да чакаме да надгражда в бъдеще. Само и единствено с тази нагласа може да останете доволни. Да това е нивото през 2025 година. Защо се стига до тук и какво трябва да се направи няма да бъде обект на тази статия. Има си експерти, които да се занимават с това. Аз съм просто обикновен зрител, който е доволен, когато попадне на български филм, който да не го затормозява излишно, в и без това достатъчно напрегнатото ежедневие. Обикновено такъв тип са романтичните комедии, защото там разбира се има всичко – любов, смях, драма и щастлив финал. Ето моите лични топ предложения. Не ги слагам в определен ред, харесвам всички, за които съм решила да пиша:
2011 година
„Лора от сутрин до вечер“
Режисьор: Димитър Коцев-Шошо

източник: Ciela.com
Това не е типичната романтична комедия. Този филм грабва с интересната си история. Действието е динамично и те кара да искаш да гледаш и да разбереш как ще приключи всичко. Финалът може на пръв поглед да изглежда малко наивен, но всъщност е точно това, което трябва да бъде. Режисьорът се е погрижил, да не би случайно някои да вземе да си помисли нещо. Друг страхотен детайл е музиката към филма. Тя се изпълнява от Миленита, която е и в главната роля. Това е много силен период за нея и в киното, и в музиката, като цяло. Музиката й от този период също заслужава внимание. Майсторски и същевременно много специфичен и отличаващ се стил Миленита.
Връзкология
2020 година
Режисьор-Ивайло Спасов
Ето тук вече става дума за романтична комедия. Както се вижда Балансът между личен живот и кариера и начина, по които този баланс си взаимодейства. От работните ангажименти, през намирането на любовта и създаването на семейство и приятелите, които са там на всеки етап. Както и за това, че в различните периоди на човешкият живот се дава превес и от заглавието основната тема са връзките между хората. Те са разгледани във всички основни аспекти. Връзките между мъж и жена, между приятели и между колеги. Ежедневната тема, която вълнува всеки. на различните видове връзки, защото самият живот има различни етапи.
Лабиринти на любовта
Година 2015
Режисьор Владимир Щерянов
Това е българо-руска версия на Наистина любов, която обаче не е никак лоша. Пет истории, които на пръв поглед изглеждат различни, а накрая всички се оказват свързани помежду си. Това е времето, в което се развиват технологиите, които познаваме днес и точно това е основната тема на филма. Как това развитие променя и общуването и как отношенията между хората придобиват нови и непознати до този момент аспекти.
Никога не е просто секс
2024 година
Режисьор Саня Борисова
Това е най-актуалният в момента филм, който разглежда темата за връзките. Мисля, че всички, дори тези, които твърдят, че не вярват особено в кармата, понякога имат нужда от някакво по-ирационално обяснение. Просто да повярват, че има и нещо повече от това което виждат и да им даде надежда да продължат напред. Това обаче не е филм за кармата. Той е за връзките и начина по които те ни изграждат. За придобиването на житейски опит през различни ситуации и аспекти. Силни женски образи, изиграни от изключителни актриси и мъже актьори, които им партнират достойно. Специални поздравления за Саня, за която това не е само режисьорски дебют,но и няма нещо в този филм, в което тя да няма роля – от режисирането до играта през всичко.
Като за последно
Година: 2020
Режисьор: Ивайло Пенчев
Истинска романтична комедия, която чрез много хумор всъщност кара човек да се замисли. Тук идеята за връзките е по-различна. Дори и размита бих казала. Този филм изпраща посланието, че истинските връзки не са в определенията и кръвта, а в отношенията между хората. Това, че понякога собственото ти семейство не ти помага и не е до теб, така както някой съвършено непознат, би могъл да бъде. Това че, когато искаш да помогнеш на някого, ти ще го направиш и ще изградиш връзка с този човек, без да е необходимо да я етикираш. Във филма повечето хора не могат да разберат това, но тук идва и основният урок – само тези, които са пряко замесени в ситуацията имат значение, защото само те виждат нещата отвътре.
Дъвка за балончета
Година 2017
Режисьор Станислав Тодоров-Роги
На първо място в Дъвка за балончета по много симпатичен начин зрителят е пренесен в детството на хората, израснали през 90-те години. Основната връзка е в съпоставянето на любовта, която едно дете си е представяло и тази, която има като възрастен. Този филм малко има усещането, като 500 мига от любовта. Сякаш главните герои не получават точно това, което искат,но дали?! Истината е, че нещата в живота се случват така, както трябва и дори да искаме нещо, понякога просто то не е това, което ни е необходимо и точно това е основната позиция във филма.
Това е само малка част от българските романтични комедии, на които си струва да се даде шанс. Не съм успяла да включа всички, но се надявам да продължават да излизат още в този жанр, защото хората имат нужда от любов и позитивизъм в днешния несигурен свят.
