HomeИНТЕРЕСНОЮлия Георгиева: Борбата с наркотиците изисква превенция, не само забрани

Юлия Георгиева: Борбата с наркотиците изисква превенция, не само забрани

Борба с наркотиците

Юлия Георгиева: Борбата с наркотиците изисква превенция, не само забрани

Преди дни президентът Румен Радев свика заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) на тема „Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях“. Повод за заседанието са зачестилите случаи на употреба на вейп устройства, съдържащи наркотични вещества, довели до фатални инциденти, включително смъртта на 14-годишно дете в Плевен.

Според данни на Националния център по обществено здраве близо 13% от населението в България е употребявало наркотични вещества поне веднъж в живота си. В тази връзка парламентът наскоро прие единодушно мерки за борба с разпространението и рекламата на наркотични вещества, както и пълна забрана на електронните цигари, независимо дали съдържат никотин.

Различните гледни точки към проблема

Докато официалните власти се насочват към по-строги регулации и ограничения, експерти в сферата на зависимостите поставят въпроса за ефективността на политиките по превенция, лечение и подкрепа на засегнатите. Юлия Георгиева, председател на фондация „Център за хуманни политики“, която управлява единствения нископрагов център за зависими в България, изразява загриженост, че акцентът в борбата с наркотиците продължава да пада върху забраните и наказанията, а не върху системни решения, които да осигурят ефективна превенция и лечение.

Юлия Георгиева
Юлия Георгиева, снимка: Човек на годината

Георгиева подчертава необходимостта от координирани действия между институциите и прилагането на научно доказани методи за намаляване на вредите и рехабилитация на зависимите. Според нея е критично важно да се измерва ефективността на прилаганите програми и да се прекрати практиката на неефективни инициативи, които не водят до дългосрочни резултати.

Какво беше прието на заседанието?

След обсъждане на проблема, членовете на КСНС се обединиха около няколко основни мерки:

Приемане на нова петгодишна Национална стратегия за борба с наркотичните вещества.

Актуализация на Националната стратегия за младежта и Националната стратегия за развитие на физическото възпитание и спорта.

По-строг контрол върху онлайн разпространението на наркотици и включване на социалните мрежи в борбата с това явление.

Повишаване на финансирането за превенция, лечение и програми за рехабилитация.

Усилване на сътрудничеството с успешни европейски модели, като този на Исландия, където превенцията чрез масов спорт и извънкласни дейности е довела до значително намаляване на употребата на наркотични вещества сред младите хора.

Очаква се правителството и парламентарните комисии да започнат работа по изпълнението на тези мерки, за да се постигне по-добра защита на младите хора от наркотичните зависимости.

Тревожни данни

Последните данни за употребата на вейпове сред децата са изключително тревожни – според проучване на Медицинския университет в Пловдив, дори 6-годишни деца признават, че са опитвали електронни цигари, привлечени от сладките вкусове и аромати. 3% от 9-годишните вече са пушили вейпове, а с нарастването на възрастта процентите рязко се увеличават – 22% от децата между 13 и 15 години редовно използват тези устройства, а над 30% от тийнейджърите на възраст 16-18 години не излизат от вкъщи без тях. Специалистите предупреждават, че рекламите, особено в социалните мрежи, както и лесният достъп до тези продукти, правят вейповете все по-популярни сред младите, замествайки традиционните цигари и повишавайки риска от бъдещи зависимости.

„Приятелчетата пушат какво ли не и съответно и те пушат какво ли не и вейпове, и марихуана, и обикновените цигари… обикновените цигари намаляват като употреба, но се увеличават много рязко, значително вейповете, марихуаната и нагреваемите изделия“, коментира пред БНТ д-р Пламена Стоименова от катедра Патофизиология към МУ Пловдив.

Устройствата, които нямат никотин, може да съдържат други вредни химикали. Това включва тетрахидроканабинол (THC), който е забранен по закон, хексахидроканабинол и други опасни химични съединения, които се отделят при изпаряването на течността, казва пулмологът София Ангелова пред БНТ.

През 2020 г. в САЩ са установени над 2800 случая на увреждане на белите дробове, свързани с употребата на електронни цигари, както и десетки смъртни случаи, пише Свободна Европа. 


банер вайбър

MADAMSKO NEWSLETTER. Абонирай се >>>

* indicates required
Share With: