Десет години любов към литературата под открито небе
Столична библиотека се пренася в софийските паркове, а инициативата „Вземи, прочети, върни“ досега е събрала над 5 хиляди дарени книги.
„Зелени библиотеки“ отпразнува своя първи юбилей тази година. Кампанията, организирана от Столична библиотека, цели да насърчи любовта към четенето сред всички възрасти. Събитията са със свободен вход и се провеждат в различни паркове из столицата, за да се възползват от хубавото време. Софиянци несъмнено ще имат възможност да видят множество изпълнители, състави и творци, които ще представят свои творби, ще рецитират поеми и проза или ще разиграват кратки сцени. Сред тях може да очаквате изтъкнати български поети, млади литератори, популярни музикални изпълнители, артисти и художници, детски театрали, вокални и танцови групи, както и множество български издателства, които ще представят свои нови издания и автори.
Важно е да се отбележи и инициативата „Вземи, прочети, върни“, която досега е събрала над 5 хиляди дарени книги. Тя позволява на участниците да се включат в буккросинга, като дарят ново прочетено заглавие от личната си библиотека и вземат друга интересна книга. В тази инициатива участват множество български издателства, които през годините са дарили стотици нови книги за кампанията „Зелени библиотеки“.
По-малките посетители ще могат да се включат в креативни STEM игри или да разгледат традиционните корейски „фолклорни кукли“, направени от азиатска хартия.
Събитията продължават в различни софийски паркове до 1-ви септември.
MADAMSKO се свърза с един от участващите артисти, Том Едуард Филипс. Родом от Обединеното кралство, той е издал няколко стихосбирки, работил е като драматург и журналист, има още множество публикувани поеми в чужди издания и списания. За българската аудитория ще бъде най-интересно, че той също пише на български и е отговорен за преводите на английски език на поемите на Гео Милев и на автобиографичната книга на Христо Стоичков.
Това не ти е първият път като някои от изпълнителите на „Зелени библиотеки“. Кога за първи път беше поканен?
За първи път бях поканен преди 5-6 години.
Откакто живееш в София, си участвал в множество културни мероприятия и дори си организирал няколко, като Artrist Tree Sofia, което по-късно прераства в Atelier 11 Sofia.
Да, за жалост, нито едно не е активно вече. Организирахме множество мероприятия в началото – за литература и визуални изкуства. Имаше и класове с различни творчески насоки… Но после започна пандемията, партньорът ни се отказа и постепенно аз и жена ми също го изоставихме. За момента не възнамеряваме да го възобновим, но ми се върти идеята за някакво друго културно мероприятие. Винаги съм в контакт с други писатели и творци и обсъждаме идеи в тази насока.
Това винаги ли е било нещо, към което си имал интерес, или се е появило, когато си заживял тук?
Мисля, че просто имам повече време за такива неща тук. Но винаги съм участвал в подобни събития и в Англия. Организирах кабаре вечери, които се фокусираха върху театър, музика и комедия. Така че винаги съм се интересувал от подобни неща, но хубавото е, че тук имам повече време.
Различава ли се с нещо „Зелени библиотеки“ от останалите събития, в които си участвал?
Не съм участвал в нещо друго подобно, но смятам, че е изключително добра идея. Библиотеката предоставя множество книги за тези събития, има и различни занимания за децата. Изпълнителите могат да са много разнообразни и винаги може да бъдеш приятно изненадан, докато си там. Например, миналата седмица видях някой, облечен като Супер Марио.
Писал си неща и на български, и на английски. Какво представлява твоето изпълнение – рецитираш ли свои творби?
Правя съвместни изпълнения с Кристин Димитрова, друга поетеса и писателка. Превеждали сме свои творби един на друг от български на английски и обратно. Кристин чете поемите ми, които са на български, а аз чета нейните на английски. Предпочитам да е така, защото, както обичам да казвам, на български звуча като болен кит. Акцентът ми все още е много силен.
Ако отговорите на Том Едуард Филипс са ви заинтригували и искате да посетите „Зелени библиотеки“, ще можете най-скоро да ги намерите в събота (24.8.2024) в Зоопарка, а в неделя (25.8.2024) в парк Витоша.
А със самия него можете да очаквате второ интервю другата седмица, което се фокусира върху творчеството му, причината да се премести в България и как се е породил интересът му към поезията на Гео Милев.