Девет ценни урока за личните финанси
Книгата „Пълно ръководство за парите“ е издадена през 2011 година и помага на читателите да постигнат финансов успех. Състои се от девет важни и ценни урока за личните финанси. Авторът, Дейв Рамзи, отговаря на въпроси за парите и споделя как трябва да се управляват финансите. Според Дейв Рамзи най-важни са спестяването, освобождаването от дългове и инвестирането. Също така в книгата ще намерите съвети за преговори, застраховане и покупко-продажба на имот. Авторът смята, че след като станат заможни, хората трябва да започнат да даряват част от своите средства. Всъщност точно това е крайната и най-важна цел на финансово пътуване.
Много често човек започва да се се интересува от финансова грамотност, след като „удари дъното“. Понякога точно това е необходимо, за да разбере от какво се нуждае. Според Дейв Рамзи, най-важният принцип при управлението на парите е спестяването. Това трябва да бъде приоритет номер едно на всеки човек.
Статистиката показва, че седем от десет американци нямат спестени дори 5 000 долара за спешни случаи. Нужна е промяна. Започнете, като успеете да заделите 1 000 долара за спешни случаи. Направете го, дори ако това означава да ядете ориз и боб за известно време. Въпреки че 1000 долара не е голяма сума, те ще изиграят огромна роля в управлението на финансите. Трябва да започнете оттук и да продължите промяната. Това означава, че сте взели решение да направите нещо за парите си. Спестените пари за спешни случаи гарантират, че ще се справите с дълговете си, ако нещо непредвидено се случи. Добавете към първоначалните 1 000 долара още, докато натрупате поне 5 000 долара. Тези средства е необходимо да бъдат лесно достъпни. Не трябва обаче да ги държите в сметката, в която получавате работната си заплата и използвате за пазаруване. Спестявайте тези пари в отделна сметка.
Какво друго ще научите от книгата „Пълно ръководство за парите“?
Според Дейв Рамзи дисциплината е ключов фактор за създаването на добри финансови навици. На теория може да изглежда лесно да заделяте 100 долара на месец, но да го правите всеки месец в продължение на няколко десетилетия е трудно. Затова е нужна финансова дисциплина. Освен това е необходимо да започнете да спестявате възможно най-рано. 19-годишен младеж, който спестява 2 000 долара годишно, когато стане на 65 години ще има доста пари в сметката си. Ако обаче започне да спестява от 27-годишна възраст, когато стане на 65 години, няма да може да се похвали със много спестени средства. Ето защо е важно да започнете рано.
Взаимоотношенията между хората и парите
Парите играят важна роля в живота на човека. За съжаление, те могат да объркат всеки аспект от живота ви: взаимоотношения с останалите, семейство, деца и приятели. Проблемите с парите могат да унищожат целия ви живот. Точно те са главната причина за разводите в Америка. Мъжете са склонни да гледат на парите като постигнати резултати, докато жените ги приемат като един вид сигурност.
Почти всяко семейство има по един член, който спестява и друг, който харчи. Това е съвсем естествено. Възможно е брачните партньори да се споразумеят за финансите дори ако имат различия в мисленето. За да направите това, трябва да правите финансово семейно финансово обсъждане веднъж месечно, за да приемете бюджета на дома. Обикновено спестовникът е този, който изготвя семейния бюджет, но всички останали трябва да бъдат въвлечени и ангажирани. Самотните възрастни хора имат различни проблеми. Самотата може да ги накара да харчат прекомерно. В този случай, се опитайте да намерите човек с опит, на когото имате доверие и може да бъде ваш финансов ментор.
Децата и парите
Децата учат, докато гледат. Запознайте ги с концепцията за пари и спестявания отрано и бъдете техен пример за подражание. Научете ги как да работят, спестяват, харчат и даряват. Когата са на възраст между 3 и 5 години, давайте на децата спонтанни награди за всяка задача, която изпълняват. След като станат на 6 години, можете да въведете концепцията за печелене на пари за работа, която им възлагате.
Например, давайте им по един долар за изхвърлянето на боклука всяка седмица. Също така децата трябва да бъдат отговорни за собствените си спестявания. След 18 години е редно сами да се справят с финансите си. Можете да им помогнете в трудна ситуация, но не трябва да бъдат финансово зависими от вас. Някои членове на семейството или приятели може да дойдат при вас за финансова помощ. Ако имате възможност дайте им пари на заем и им помогнете в трудна ситуация. Важно е обаче да ги научите как сами да се справят с финансите и да ги управляват правилно. Така няма да изпаднат в затруднение.
- Мигрената през погледа на специалистите
- Фестивалът за улични изкуства представя артисти от 8 държави
- Как да изберем руж според тона на кожата?
Бюджетиране
Том е успешен собственик на бизнес. Дълги години не може да разбере как така бизнесът му процъфтява, а той има толкова много дългове. Проблемът е, че Том има бюджет за бизнеса си, но не и за дома си. Организацията на парите и тяхното планиране са важна част от финансовата дисциплина. Ако нямате план и цел, никога няма да стигнете там, където искате. Вашият финансов план започва с бюджета.
Първият семеен бюджет, който решите да направите, вероятно ще бъде доста неточен. Постепенно обаче ще овладеете нещата. Освен бюджета си, трябва да се научите да управлявате кредитната си карта, ако имате такава. Не позволявайте просрочване по кредитната си карта, защото ще дължите сериозна лихва. Много хора смятат кредитния рейтинг за мярка за финансова печалба. Всъщност това е измерителна единица, оценяваща кредитоспособността на определено лице или фирма, но в никакъв случай не показва доходите на хората, техните спестявания и начина им на управление на финансите. Кредитният рейтинг се изчислява въз основа на множество фактори, най-важните от които са кредитната история, продължителността на дълга и неговия вид.
Хората избягват бюджетирането, защото смятат, че е безсмислено. Бюджетът създава граници и помага на хората да контролират харченето си. Всеки месец семейният бюджет може да бъде различен. Бъдете гъвкави и преценявайте нещата правилно. Като начало помислете как искате да управлявате финансите си по отношение на тези четири области: храна, дом, облекло и транспорт.
Един добър начин за организация на парите е системата с пликове. Вземете няколко празни плика за писма и сложете пари за различни цели. Например, направете плик за храна, друг – за траспорт, а трети – за разходи и консумативи като електричество, вода, газ, интернет. В четвъртия плик сложете парите за дрехи, в петия – за спестяване, а в шестия – за дарения. Пликовете могат да бъдат много и най-различни. Важно е да надпишете всеки един от тях и да не използвате парите за нещо друго. След като средствата в даден плик свършат, нямате право да харчите повече за тази дейност или услуга.
Силата на маркетинга
Компаниите винаги се състезават за вашите пари. Те измислят рекламни кампании и харчат големи бюджети за маркетингови стратегии, с които искат да ви привлекат. Предлагането на така наречените „бързи кредити“ е една от опасните маркетингови техники. Бъдете много внимателни, когато различни агенции и компании ви предлагат такъв вид финансиране. Имайте предвид, че лихвеният процент е ужасно висок, а скритите условия – изключително много. Медийната реклама също е мощно оръжие за привличане на клиенти. Тя разчита на многократното повторение. Ако видите един и същи продукт няколко пъти на ден по телевизията или в интернет, може да се поддадете и в крайна сметка да го купите. Друга маркетингова стратегия, от която трябва да се пазите, е позиционирането на продукта. Това е сложна наука, която използва специфични цветове, разпознаваемост на марката и позициониране на рафта, за да ви накара да купите.
Когато се занимавате с големи покупки, винаги първо ги обсъждайте с брачния си партньор и изчакайте един ден преди да изтичате в магазина. Импулсивното купуване може да ви накара да похарчите много повече от необходимото за неща, от които не се нуждаете.
Застрахователни планове
Благодарение на съветите на Дейв Рамзи, Стив и съпругата му Санди успяват да изплатят кредитите си и да спестят доста пари за спешни случаи. Те постигат всичко това само за дванадесет месеца. След това сключват застраховка „Живот“ на стойност 400 000 долара. Стив има тумор в мозъка и иска да е сигурен, че жена му ще бъде финансово обезпечена, ако нещо се случи с него. Застраховката е едно от най-важните неща, които трябва да обсъдите вкъщи. Има различни видове застраховки и заедно трябва да решите каква ще сключите.
Съветите на автора са няколко:
- Ако застраховате доста стара кола, нямате нужда от „Каско“, а само от застраховка „Гражданска отговорност“.
- По отношение на здравното осигуряване увеличете самоучастието си и се откажете от вноските на изплащане.
- Опитайте се да стоите далеч от полици, които ви покриват за 5 години или по-малко.
- Сключете срочна застраховка „Живот“, която е по-евтина, защото няма спестовен аспект.
Сделки и преговори
В повечето култури договарянето на цената е нещо нормално. Целта на преговорите не е да навредите на собственика на бизнеса, а сделката да бъде изгодна и за двете страни. Не се страхувайте да преговаряте. Дейв Рамзи предлага много интересни стратегии, за да направите това. Ако платите в брой и на момента, продавачът ще бъде по-склонен да намали цената. Ако чуете цена, която не е приемлива за вас, просто го кажете или още по-добре не казвайте нищо. Продавачите мразят тишината и ще се върнат с по-ниска цена. Можете също така да си тръгнете или да се отдалечите. Продавачите почти винаги ще ви догонят с по-добра сделка. Гаражни разпродажби, битпазарите и заложните къщи са идеалните места за водене на преговори. Със сигурност ще договорите изгодна цена. Там обикновено имате работа с един човек, а не с голям бизнес.
Инвестиране
Най-доброто, което можете да постигнете е да печелите повече, отколкото инвестирате. Инвестирането не е сложен процес. Ако ви е нужда помощ, потърсете финансов експерт или консултант, който да ви улесни при взимането на решения.
Една от най-важните стратегии, когато инвестирате е да не слагате всичките си яйца в една кошница. Това се нарича диверсификация. Ако нещо се обърка, няма да загубите всичките си инвестиции. Това намалява риска. Според авторът взаимните фондове са най-добрата дългосрочна инвестиция и също така осигуряват голяма диверсификация. Вместо да вложите 20 000 долара в компания, която може да се срине на следващия ден, инвестирайте тази сума в сто компании чрез взаимния фонд. Ако една компания се провали, другите ще продължат да се развиват.
Недвижим имот и ипотека
Вашият дом е може би най-голямата инвестиция, която някога ще направите. Трябва да го изплатите рано. В един момент вероятно ще се наложи или да продадете, или да закупите къща. В първия случай е необходимо да мислите като търговец, а в другия – като инвеститор.
Когато продавате, трябва да сте сигурни, че къщата ви е в перфектно състояние. Накарайте потенциалните купувачи да се почувстват така, сякаш стоят в къщата на техните мечти. Наемете добър брокер на недвижими имоти, ако не сте уверени във всичко. Той ще ви преведе през целия процес и ще подготви документацията.
Когато купувате жилище, направете предварително проучване за имота. Нещата, които винаги трябва да имате предвид в една къща, са нейното местоположение, цената, гледката и повреди, които можете да отстраните.
Ипотеките наистина не са препоръчителни, но ако трябва да вземете направете срока не по-дълъг от 15 години. Лихвенията процент е препоръчително да бъде фиксиран. Уверете се, че не повече от една четвърт от заплатата ви отива за изплащане на ипотеката.
Основните казуси, които книгата решава
Авторът предлага ясни и изпълними стратегии за постигане на финансова дисциплина и свобода. Съветите, които дава, ще променят отношението ви към парите. Успехът, разбира се, не идва даром. Той има цена, която трябва да заплатите. Ако сте готови да разберете всичко за парите и личните си финанси, Дейв Рамзи е човекът, който може да ви научи.
Ползи от книгата
„Пълно ръководство за парите” кара читателите да осъзнаят нуждата от финансвото ограмотяване и изграждане на добри навици. Книгата ще ви помогне да разберете как да харчите разумно, спестявате постоянно и инвестиране правилно. Също така ще намерите подходящи съвети за това как да преговаряте, какви застраховки да сключите и как да продадете или закупите недвижим имот.