HomeМЕСТАЕнотуризъм – екскурзия до винарния свят

Енотуризъм – екскурзия до винарния свят

Енотуризъм

Енотуризъм – екскурзия до винарния свят

Популярността на енотуризма като начин за прекарване на интересна и познавателна ваканция нараства всяка година. Винарските ферми и лозята вече не са затворени екосистеми и придобиват туристическа инфраструктура с дегустационни зали, изложбени зали, магазини, ресторанти и хотели. Едно пътуване за опознаване на лозаро-винарския регион и неговите традиции може да бъде както отделна цел на пътуването, така и отлично допълнение към почивка на море или опознаване на страната. Ще ви разкажем за седем достъпни за туристите държави, където можете да се запознаете с културата на производство и консумация на вино.

Сърбия

Винопроизводствените традиции на тази държава имат дълга история и са неразделна част от сръбската култура. Днес в страната работят повече от триста стопанства и туристите с радост носят местно вино като сувенир.

Винената столица на Сърбия е село Александровац, което се намира на около час и половина път с кола от Белград. Според местни изследвания споменаванията за отглеждане на лозя в този регион датират от петото хилядолетие пр.н.е. Благодарение на специалния климат, който се формира тук, лозарството традиционно носи големи реколти, а винопроизводството се развива през вековете. Регионът на Александровац е заобиколен от планини и се захранва от пълноводни реки – Дунав и Велика Морава. Всяка есен в чест на жътвата градът организира празник – Жупска берба. На този ден фонтанът под формата на голяма чепка грозде, разположен в центъра, се пълни с вино и всеки може да го пие безплатно.

Можете да останете в самия Александровац, например, в хостела Apartman u centru grada, цената на настаняването тук започва от 35-40 лв на вечер. А ако искате нещо по-уединено, изберете стая в къща за гости Етно село Слатковац недалеч от селото. Можете да пренощувате тук за 60 лв.

Хърватия

Малко се знае за вината на тази страна поради една причина – те рядко се изнасят. По принцип всички резерви са разпределени в рамките на страната. Но развитието на туризма свърши своята работа: информацията за богатите на вкус и аромати напитки в този слънчев регион все пак изтече в света. Независимо от това, най-добре е да се проучат характеристиките на винопроизводството, регионите и сортовете на хърватското вино на тероара, тоест на земята.

Хърватия

В сърцето на древния регион Далмация, недалеч от Шибеник, се намира Baraka Winery, бутикова винарна, която е основана през 2005 г. По скалистите стръмни склонове на адриатическото крайбрежие растат автохтонни (характерни само за тази област) сортове грозде, от които семейство Baraka произвежда ръчно автентични хърватски вина. По-добре е да резервирате обиколка предварително по имейл или по телефона, посочен на уебсайта на винарната. По време на дегустацията домакините ще предложат и най-ароматния зехтин и вкусно сирене собствено производство.

В Шибеник има много хотели за всеки вкус и бюджет. Например, можете да отседнете в хотел D-Resort Šibenik. Цената на нощувка за двама започва от 475 лева. Има и по-скромни опции: един ден в хубавите апартаменти Apartments Palma ще струва 100 лева.

Грузия

Лозарските традиции на Грузия заслужават не просто отделна статия, а цяла многотомна книга. Малко вероятно е да има друга страна в постсъветското пространство, с която тази напитка ще бъде първата гастрономическа асоциация. Списъкът със стопанства в Грузия може да бъде безкраен.

Грузия

В Кахетия, най-лозарският регион на страната, на планински склон над град Телави, се намира винарната Chateau Mere. Построен е в стила на френската провинция, но се отличава с ярки грузински детайли: огромен тюркоазен басейн и кичозна кавказка трапезария. Винарната предлага зашеметяваща гледка към долината Алазани и съседните планински върхове, а ресторантът сервира традиционна кахетинска кухня и домашно приготвено вино. Можете да започнете тест драйв на местни напитки с краля на грузинските вина – Саперави.

Chateau Mere разполага и със собствена къща за гости, където препоръчваме да прекарате няколко дни. Нощувка там струва около 150 лв за двама. Винарната се намира недалеч от Телави, така че можете да останете в самия град. Например, стая в Dzveli Galavani ще струва около 50 лева.

Армения

Когато става дума за традиционните арменски алкохолни напитки, винаги първо се сещаме за коняк. Силната гроздова ракия е истинска гастрономическа марка на тази транскавказка страна. Много по-малко е известно на широката публика за местното вино – но напразно. Тази лека гроздова напитка отдавна е част от арменската култура и национална гордост. Но за разлика от коняка, производството на вино не е станало наистина индустриално и само десетки малки семейни ферми са запазили любовта си към лозата.

армения

Едно от тези места е винарната Voskeni, разположена недалеч от Ереван. Основана е през 1925 г. и е възродена през 2008 г. Оттогава лозята растат в цялата долина Арарат, а местните сухи вина се сервират на масите на посланици и министър-председатели на много страни. Във Voskeni можете да резервирате обиколка с дегустация и да закупите няколко бутилки за спомен.

Разглеждането на винарната отнема цял ден, така че на връщане към Ереван можете да пренощувате например в хотел Kesabella Touristic House. Цената на двойна стая започва от 60 лева. Има и по-луксозни варианти по-близо до центъра на Ереван – нощувка в хотел „Метропол“ ще струва 80 лв.

Франция

Никой винен гид няма да пренебрегне Франция. Разнообразието от сортове, региони и традиции в тази държава е такова, че енотуризмът отдавна се е превърнал в неразделна част от културата на самите французи и активно се развива сред гостите на страната.

Региони като Бордо и долината на Лоара отдавна са винена Мека за пътниците, като винарните там се превръщат в туристически атракции. Ако искате нещо автентично и немасивно, трябва да отидете в южната част на Франция. Почти на границата с Испания, където слънцето грее повече от 300 дни в годината, се намира семейната винарна Mas Baux. Тук ръчно се произвеждат органични десертни вина с плодови нотки и леки, непретенциозни аромати. Продукцията се ръководи от харизматична двойка хора, които са много страстни в работата си. Те лично провеждат тероарни обиколки и дегустации.

Най-близкият град до винарната е Кане-ан-Русийон. Настаняването тук може да се резервира директно на брега. Например, прекарайте една нощ в Hôtel Mar I Cel & Spa (150 лева) или в Hotel du Port близо до местния аквариум (190 лв). А в хотел „Аквариус“, малко по-далеч от първата брегова линия, можете да отседнете за 180 лв.

Италия

Още една страна, без която една статия за енотуризма би била непълна. Италианците знаят много за самото вино и културата на пиене на вино, така че са готови да запознаят всеки турист с това. Винарната Castiglion del Bosco се намира в град Монталчино, в известния регион на гроздето Тоскана. От 2002 г. е собственост на членове на влиятелната фамилия Ферагамо в света на висшата мода. Преди това винарната, чиято история започва през 1100 г., е била собственост на семейство Санти, не по-малко известно в Италия.

Италия

При производството на тоскански вина, включително във винарната Bosco, се използва главно грозде Санджовезе или, както ги наричат ​​тук, Brunello. При обиколка на тероара и завода на посетителите се разказва за нюансите на окисляване и ферментация на този сорт, за да се получи хармоничен вкус и лек аромат. По време на дегустацията ще имате възможност самостоятелно да оцените резултатите от работата на винопроизводителите. Има и клуб за любителите на виното и тези, които тепърва започват да се занимават с винена култура.

Монталчино е малко градче, но благодарение на развития винен туризъм в региона, тук може да се намери място за настаняване по всяко време на годината. Нощувка в Hotel Ristorante al Brunello di Montalcino за двама ще струва 140 лв, а в Drogheria e Locanda Franci – 275 лева.

Южна Африка

Сред влиятелни семейства и световноизвестни модни къщи закупуването на собствена винарна като един от вашите бизнеси се счита за добра форма. Ярък пример е винарската ферма Delaire Graff Estate, собственост на известната бижутерска къща Graff. Намира се близо до Стеленбош, град в провинция Западен Кейп в Южна Африка. Неслучайно Лорънс Граф е избрал точно този регион: традицията на отглеждане на лозя тук е започнала преди около петстотин години, донесена е от първите френски и холандски заселници.

Местният климат е идеален за отглеждане на грозде, от което се правят червени и бели вина с богат, ярък вкус и лек аромат. А околните пейзажи, които туристите наблюдават от балконите за дегустация, засенчват в красотата си всяка гледка от винарните в нашия списък. Производството на фино вино изглежда добре поддържано и богато, така че един ден тук е много повече от просто възможност да опитате напитка от рядък регион: това е шанс да се докоснете до изящното изкуство, да се насладите на гледките, да посетите бутици за бижута Graff и да се отпуснете в местния спа хотел.

Стеленбош всъщност е предградие на Кейптаун с много възможности за настаняване. Например, нощувка в селската къща Weltevreden Estate ще струва 90 лв. А в Delaire Graff Lodges and Spa, разположен в самата винарска ферма, стая за двама ще струва около 1100 лв.


банер вайбър

MADAMSKO NEWSLETTER. Абонирай се >>>

* indicates required

Share With: