Кой обагри надлез с образите на емблематични спортисти?
1400 кв. м. площ бе обагрена с ликовете на знаменити български спортисти
Крачим по улиците и поне веднъж крачките ни са спрени от възмущение или от възхищение. Тези мацаници по стените на сградите са хаотични, на моменти грозни. Бръкнете в съзнанието си и се сетете за поне един момент, в който бягът ти е спрян от изумителна гледка – дело на изкуството.
Графитите говорят, някои трудно ги разбираме, други са чужденци, а трети говоря по-добре с нас от живите.
Така започва масовата инициатива на общината по случай Фестивалът на уличното изкуство. Така започна “възкресението” на Георги Аспарухов, а Карлос Насар и Ивет Горанова, станаха жители на кв. “Сухата река”.
София доказва, че градското изкуство може да преобрази облика на столицата, превръща просто подлез в креативна галерии. Наскоро завършиха артистичните дейности , които вдъхнаха нов живот на железопътния подлез на бул. „Ботевградско шосе“. Те се превърнаха в платно с площ 1400 кв.м., върху което оживяха легендарните български спортисти, освен споменатите младите надежди Никола Цолов и Боряна Калейн.
„Изключително съм впечатлен от работата на артистите и мога да кажа, че ще продължим с инициативата за превръщането на запустели места в пространства за градско изкуство“, заяви кметът на София Васил Терзиев.

От творците към спортистите
Освен 26те художници на графити, в свободна инициатива се включиха поетапно и още такива, някои неназовани и други, които оставиха профилите си в социалните мрежи по творбите си. Така зоната на железопътния прелез Община София превърна в свободна за улично изкуство, а артистите – в “алея на славата” за знаковите имена в българския спорт. Любители изрисуваха лицата и на Христо Проданов, Мария Гроздева, Григор Димитров и още.
- Атопичен дерматит: Причини, симптоми и начини за лечение
- Стартира Архитектурно-строителна седмица, Green Energy и BIM Expo
- Лили Иванова на сцената на фестивала Франкофоли
Свободната инициатива беше белязана и от вулгарна проява на анонимен артист върху лика на българския легендарен борец Дан Колов. Върху неговия образ преди седмица се появи неизвестен и труден за разчитане надпис.
Община София е уредила няколко прости правила за толерантност в зоната, сред които е и именно това: “Всички рисуващи подхождат с уважение един към друг.”
снимка
Още за инициативата
Фестивалът бе организиран с подкрепата на район „Подуяне“ и Графити общност 0511, които активно работят за преобразяване на градската среда. Този проект е част от по-широката инициатива на Столичната община, насочена към създаването на повече легални пространства за графити изкуство и превръщането на София в столица на градското изкуство. През 2025 г. се планират още подобни събития, като сред новите локации се споменават каналите на софийските реки и железопътния мост на „Подуяне“.
„Графитите могат да променят облика на града и да му дават нов живот. Това се опитваме да покажем заедно с над 60 талантливи артисти, които преобразиха оградата на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, сподели още кметът Терзиев в социалните си мрежи. Той подчерта, че градската среда трябва да бъде не само чиста, но и вдъхновяваща, а подобни инициативи доказват, че изкуството може да бъде важен фактор за позитивна промяна.

Освен преобразяването на подлези, проектът включва и други значими инициативи – 30 контейнера за смет вече са превърнати в произведения на изкуството, а бъдещите фестивали ще засегнат теми като борбата с наркотиците и социалната интеграция чрез изкуство. Общината продължава активно да инвестира в развитието на градската среда, като за 2025 г. са предвидени допълнителни 300 000 лв. за такива проекти.
С този амбициозен план София върви уверено към утвърждаването си като град, в който изкуството и обществото вървят ръка за ръка, а всяко сиво пространство може да бъде преобразено в място за вдъхновение и креативност.