Холистичният подход: Ключ към женското здраве
Все повече се признава действието на холистичните методи върху здравето и по-точно върху емоционалните, умствените, образователните фактори и начина на живот. Холистичният подход играе решаваща роля в превенцията на заболяванията и цялостното благосъстояние. Световната здравна организация определя здравето като „състояние на пълно физическо, психическо и социално благополучие, а не просто липса на болест или недъг“.
Холистична медицина
Холистичен означава цялостен. Думата идва от гръцки и holos значи цял, цялостен, интегрален. Според холистичния подход човекът се разглежда в неговата цялост – емоции, енергия, физическо тяло, душа. Холистични са методите например от Традиционната Китайска медицина, от Тибетската медицина, кинезиологията. За да бъде един подход холистичен, той трябва да съчетава поне 2-3 метода, чрез които да има инструменти за повлияването на емоциите, енергията и тялото.
За да може да определим дадено лечение като холистично, то трябва да се позовава на три основни принципа: 1. лечение на причините, а не на следствието; 2. използване на мисленето на болния като лечебен инструмент; 3. лечение на комплексното здраве на човека- психично, физическо и духовно. Не оставяйте с впечатлението, обаче че холистичната медицина отхвърля конвенционалната медицина.
За жените, особено по отношение на репродуктивното здраве, приемането на тази холистична перспектива изисква по-голямо внимание и специализирани грижи, пише професор Джойс Харпър, ръководител на групата по репродуктивна наука и общество в Института за женско здраве на UCL за News Medical. Според нея чрез разширяване на мрежата от лица, отговорни за предоставянето на здравно образование и приемане на холистичен възглед, можем по-добре да подкрепяме жените да водят по-здравословен и по-пълноценен живот.
Поглед отвъд физическото здраве
Емоционалното и психическото здраве са основите за репродуктивното здраве и цялостното благосъстояние на жените. Това показват изследванията за психологически аспекти на безплодието. Те подчертават, че нарушаването на хормоналния баланс от състояния на психичното здраве като стрес, тревожност и депресия може да повлияе на здравните резултати, което води до проблеми като менструални отклонения и безплодие.
Голям процент от жените изпитват ежедневен стрес, с по-висок процент на тъга и безпокойство в сравнение със средните глобални стойности. Това изследване подчертава спешната нужда от по-добра подкрепа за психичното здраве на жените и момичетата като част от цялостен план за здравеопазване.
Също толкова важно е да се обърне внимание на периодите свързани с менструалния цикъл и менопаузата. И двете са етапи от живота, които носят значителни физически и емоционални промени, но често са недостатъчно представени в стратегиите за обществено здраве. Включването на тези аспекти в холистичен модел на грижа е жизненоважно за подобряване на дългосрочните резултати за жените.
- Слънцезащитните спрейове наистина ли са ефективни?
- Признаци за burnout и как да се предпазите
- Проф. Михаил Неделчев представя нова приносна книга
Овластяване на жените чрез образование и достъп
Овластяването на жените със знания и ресурси е от ключово значение за подобряване на здравните резултати. Цялостното здравно образование, започващо от ранна възраст, предоставя на хората необходимата информация за вземане на информирани решения. Когато хората разбират телата си по-добре, те са по-склонни да възприемат поведение, насърчаващо здравето, което води до по-здравословен начин на живот и подобрени здравни резултати.
Достъпът до надеждно и цялостно здравеопазване е също толкова важен. Създаването на по-достъпни центрове за здравеопазване на жените гарантира, че критични услуги като прегледи, диагностика и превантивни грижи са достъпни за всички жени. Такива центрове могат да играят решаваща роля в ранното откриване, диагностика и лечение.
Има необходимост от засилено здравно образование и разширен достъп до грижи. Подобряването на здравното образование на жените трябва да включва училища, политици, здравни работници, организации за здравеопазване на жените и платформи. Всички са в добра позиция да споделят отговорността за предоставяне на достъпна и точна здравна информация.
Ежедневните избори имат трайно въздействие
Изборът на начин на живот също може да играе важна роля в превантивните здравни грижи. Храненето, упражненията, сънят и социалните контакти допринасят за цялостното благосъстояние и репродуктивното здраве на жените.
Богатата на хранителни вещества диета поддържа хормоналния баланс, докато редовната физическа активност и достатъчно сън създават среда за процъфтяване на тялото. Избягването на вредни вещества като тютюн и прекомерен алкохол е също толкова важно. Превантивната грижа не е само за избягване на болести. Става въпрос за създаване на начин на живот, който поддържа дългосрочно здраве и благополучие.