HomeЗДРАВЕ11 храни, които ще облекчат стомашните проблеми

11 храни, които ще облекчат стомашните проблеми

храни за стомаха

11 храни, които ще облекчат стомашните проблеми

Ако болката в стомаха се появява често, трябва да се консултирате с лекар, но във всеки случай ви съветваме да включите в храната си тези 11 храни, които ще ви помогнат.

На всеки съвременен човек навярно му е познато това неприятно усещане за болка и тежест в стомаха. Нередовното и не винаги правилно хранене, стресът, лошата екология и изобилието от мазни храни карат стомаха да страда, в резултат на което се появяват тези симптоми.

Банани

Бананите са прекрасна храна, с която диетолозите препоръчват да заместите всички мазни десерти, ако имате проблеми като жлъчна дискинезия или холецистит. Поради своята текстура, както и високото си съдържание на фибри и калий, бананите предпазват стомашната лигавица и влияят благоприятно на храносмилателната система. Но въпреки очевидните ползи, бананите са много висококалоричен плод, така че се опитайте да ядете не повече от един плод на ден.

Млечни продукти

Основните „работници“, благодарение на които ферментиралите млечни продукти са непрекъснато присъстващи на диетичните маси, са лактобацилите. Те помагат за нормализиране на микрофлората в червата и правят стомаха по-малко податлив на хранителни дразнители. Освен това ферментиралите млечни продукти съдържат лесно смилаеми аминокиселини, които са в състояние да осигурят на тялото ни необходимия протеин, ако поради сериозни стомашни проблеми, като язва, не е възможно да ядете месо.

Пчелен мед

пчелен мед

Медът се смята за истински лечебен балсам за цялото тяло като цяло и за храносмилателната система в частност. Той е отлично средство за лечение на пептична язва и гастрит. Ако ядете мед 2 часа преди хранене, той намалява секрецията на стомашен сок, което е особено важно за хората с висока киселинност. А ако ядете 1 чаена лъжичка точно преди хранене, това ще стимулира отделянето на стомашен сок и ще насърчи по-доброто храносмилане.

Овесени ядки

овесени ядки

Трудно е да си представим продукт, по-ценен за хора, страдащи от заболявания на стомашно-чревния тракт от овесена каша. Именно тази зърнена култура се препоръчва от лекарите при подуване и болки в корема, а също така помага за предотвратяване на по-нататъшното развитие на гастрит и язвена болест, ако вече сте били диагностицирани с тях. Друго важно свойство на овесените ядки е стимулирането на червата, което е особено вярно за хората, страдащи от запек.

Бобови растения

бобови

Много хора внимателно избягват да ядат бобови растения, вярвайки, че причиняват газове, но това не е така. Напротив, бобовите растения ще ви помогнат да премахнете киселините, като неутрализират киселината, която представлява сериозна опасност за лигавиците на стомаха и хранопровода. Освен това бобовите растения, богати на фибри, са в основата на всяка диета.

Ленено семе

ленено семе

Лененото семе са невероятно полезен продукт. Ако говорим за ефекта му върху тялото, тогава употребата на ленено семе насърчава регенерацията на тъканите, ускорява процеса на заздравяване на язви, помага за нормализиране на чревната подвижност, а също така намалява нивото на киселинност на стомашния сок. Също така не бива да се забравя, че маслото, което се съдържа в тези малки семена, има обгръщащо действие върху стомашната лигавица.

Сушени плодове

сушени плодове

Включването на сушени плодове в ежедневната ви диета ще ви помогне не само да запълните енергийната празнина, но и да пречистите тялото. Наистина, поради високото съдържание на фибри, сушените плодове, особено сините сливи, имат положителен ефект върху функционирането на целия стомашно-чревен тракт. Експертите препоръчват да ядете само няколко сушени плода на ден, за да поддържате червата си здрави.

Кафяв ориз

кафяв ориз

Кафявият ориз, който не е претърпял допълнително почистване и е запазил люспите, е незаменим при чревни разстройства, тъй като има обгръщащо и стягащо действие. Той също така действа като вид естествен абсорбент, абсорбирайки вредните вещества и ги отстранява от тялото. Освен това кафявият ориз не съдържа глутен, вещество, което според много учени е вредно за червата.

Кисело зеле

кисело зеле

Може да ви изненада, но киселото зеле е много по-полезно за стомаха, отколкото прясното. Това се дължи на образуването на млечна киселина в зелето директно в процеса на ферментация. Именно това вещество поддържа чревната микрофлора, като запазва полезните за организма бактерии и се бори с вредните и опасните, като например E. coli.

Спанак

спанак

Според последните проучвания мастните киселини, с които са богати листата на спанака, помагат за предотвратяване на гастрит и много възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт. Друга важна роля на спанака е нормализирането на работата на червата и стимулирането на работата му, което със сигурност е важно, особено ако има някои грешки в диетата.

Киви

киви

Кивито е богато на пектин и танини, поради което тези зелени плодове имат противовъзпалителен ефект върху цялата храносмилателна система и се препоръчват при гастрит, язва на стомаха и дванадесетопръстника. Мнозина могат да твърдят, че кивито е доста кисел плод. Но именно киселините в този случай помагат на тъканта на белега да се разтвори. Не се препоръчва обаче да включвате кивито в диетата си в периода на обостряне, както и всякакви други нетермично обработени плодове и зеленчуци.

Източник


Прочетете още: Тренирайте Постепенно, Последователно и Постоянно

Най-интересното от седмицата в MADAMSKO:

Share With: