HomeИНТЕРЕСНОСтереотипи и предразсъдъци срещу жените в СТЕМ

Стереотипи и предразсъдъци срещу жените в СТЕМ

Стереотипи и предразсъдъци срещу жените в СТЕМ

Жените в СТЕМ (наука, технологии, инженерство и математика) продължават да се сблъскват с предизвикателства, въпреки че броят им в тези области се увеличава. Основните проблеми са свързани със стереотипите, които поставят бариери пред тяхното професионално развитие.

Стереотипи за „мъжки“ професии

Един от най-устойчивите стереотипи е, че компютърните науки и технологиите са „мъжки“ професии. Реклами, медийни образи и културни норми често представят мъже като водещи фигури в тези области, което създава предразсъдъци към жените, които работят или искат да влязат в тях. Тези стереотипи допринасят за усещане за изолация и липса на признание сред жените в СТЕМ.

Проблеми с повишенията

Изследване на McKinsey от 2022 г. показва, че жените в технологичния сектор имат по-малък шанс за повишение в сравнение с мъжете. Статистиката е стряскаща: за всеки 52 жени, които са повишени, се повишават 100 мъже. Тази липса на равнопоставеност в кариерното развитие допълнително обезсърчава жените да се стремят към лидерски позиции.

Стереотипи около семейните роли

Много работодатели все още имат съмнения относно способността на жените да балансират между семейните си задължения и лидерските роли в работата. Този стереотип създава бариери пред жените, които искат да се развиват професионално. В същото време подобни въпроси рядко се задават на мъжете, въпреки че в съвременния свят и двата пола все по-често споделят домакинските и семейните задължения.

Трудности при чиракуването

В проучването от 2022 г. на McKinsey също става ясно, че жените по-трудно си намират спонсори и ментори от мъжете, които да им помогнат да се развият в бранша. Едва 16% от новонавлезлите жени успяват да си намерят спонсор, който да подпомага тяхната кариера.

В резултат на това техните работни постижения биват по-рядко зачетени от тези на техните колеги, което намалява шанса им за издигане на работното място.

Ползите от разнообразни екипи

Изследванията показват, че разнообразните екипи – по пол и култура – постигат по-добри резултати. Разнообразието води до по-широк кръг от идеи и подходи към проблемите, което подобрява крайния продукт и адаптивността на екипа. Според Korn Ferry мултукултурните и мултиполовите екипи могат да увеличат печалбите с до 19%.

Решаването на тези проблеми ще бъде от полза не само за жените, но и за цялата индустрия, тъй като разнообразните екипи са по-ефективни и иновативни. Много индустриални гиганти вече се забелязали това и можем да се надяваме, че тази положителна тенденция ще продължи.


Прочетете още: Работата и личния живот


банер вайбър

MADAMSKO NEWSLETTER. Абонирай се >>>

* indicates required

Share With: