HomeПОДКАСТКак да дегустираме вино в 4 лесни стъпки?

Как да дегустираме вино в 4 лесни стъпки?

Петя Ангелова и вино

Как да дегустираме вино в 4 лесни стъпки?

По случай Международния ден на жената – 8 март, в новия епизод на подкаста „Madamsko представя“ отново ни гостува виненият консултант Петя Ангелова. Тя е професионален винен консултант с над 20-годишен опит. Нейният опит включва работа както с големи винени компании, така и с бутикови производители, което ѝ позволява да види виненият свят от различни гледни точки. Този път обръщаме внимание на дегустацията на вино, минавайки през всички стъпки – от външния вид до последния послевкус.

В епизода Петя разкрива, че дегустацията на вино преминава през четири основни етапа: цвят, аромат, вкус и послевкус. Всеки от тях е ключов за пълното възприемане на характера на виното. Освен това, говорим за правилния избор на чаша за вино и как да я държим правилно. 

Цвят – първото впечатление

Преди всичко, средата, в която дегустираме виното, е от съществено значение. Петя препоръчва стаята да бъде добре проветрена, без натрапчиви странични аромати, и с добро осветление.

Цветът на виното дава първи ориентир за неговите характеристики и възраст. За да го анализираме правилно, Петя съветва да наклоним чашата на 45 градуса върху бяла повърхност. При белите вина фокусът е върху централната част на течността, докато при червените се обръща внимание и на ръба. „По цвета може да познаем годините на виното“, споделя тя.

В епизода дегустираме 3 вина, като по правило започваме с по-леко към по-тежко. Този подход помага да усетим фините аромати и вкусове на по-леките вина, преди да преминем към по-интензивните и плътни вина, които могат да доминират вкусовите ни рецептори.

Идентифициране на ароматите

Следващата стъпка е да вдишаме аромата на виното, за да разберем повече за неговия характер. Петя обяснява, че правилното въртене на чашата помага да се освободи и засили букетът от аромати.

Важна част от този процес е разпознаването на възможни дефекти. Един от най-често срещаните е т.нар. „корков дефект“, причинен от съединението 2,4,6-трихлоранизол (TCA). Той се проявява с миризма на мухъл или мокър картон и може да се срещне при 3% до 5% от вината в световен мащаб. Но не всички отклонения са непременно недостатък. Петя споделя, че в определени количества оксидирането или редукцията могат да придадат допълнителна сложност и дълбочина на виното.

Вкусови качества

След като сме оценили цвета и аромата, идва най-вълнуващият момент – вкусът. Тук влизат в игра множество фактори: алкохол, сладост, киселинност, танини, които формират „тялото“ на виното. „Хубавите вина преповтарят носовите аромати във вкусовите“, споделя Петя, подчертавайки, че хармонията между аромат и вкус е ключова за цялостното преживяване. Отпивайки глътка от виното, я разхождаме из устната си кухина с леко жабурене, след което преглъщаме и обръщаме внимание на това, което усещаме. Сладостта се усеща с върха на езика. Когато не усещаме сладост, то тогава виното е сухо. Обикновено сухите вина са тези, които имат до 4 грама остатъчна захар на литър вино.

Киселинност или, както Петя я нарича, „свежест“ – усеща се отстрани на езика и леко по бузите. Колкото по-висока е тя, толкова по-дълго виното запазва вкусовите си качества.

Дължина или финал

Последната стъпка е послевкусът – времето, през което ароматите и усещанията остават в устата след отпиване. Колкото по-дълъг и комплексен е той, толкова по-качествено е виното. Това е и моментът, в който финално оценяваме неговата структура и баланс.

„Правило номер едно при дегустацията на вино е, че няма правила“, казва Петя с усмивка. В крайна сметка, най-важното е да се наслаждаваме на момента и на виното, без предразсъдъци и със сетива, отворени за нови открития.

Ако искате да научите още за тънкостите на дегустацията, как да оцените виното като истински професионалист, слушайте целия епизод.


Гледайте целия епизод в Soundcloud, Spotify и YouTube


банер вайбър

MADAMSKO NEWSLETTER. Абонирай се >>>

* indicates required
Share With: