Как най-добрите мениджъри задържат талантите?
Книгата „Принцип на моркова“ е издадена през 2007 година и помага на мениджърите да активизират своите екипи и да повишат резултатите си.
Авторите, Ейдриън Гостик и Честър Елтън, предлагат творчески похвати и методи за увеличаване на ефективността и производителността. Книгата предоставя научни доказателства за силата на признанието. То е едно от основните средства за повишаване на производителността и за задържане на най-добрите служители. Книгата е преведена на дванадесет езика и се продава успешно по цял свят. Принципът на моркова никога не е бил по-актуален от сега. Ръководителите на хиляди организации по цял свят добре разбират, че като демонстрират заслужено внимание към своя персонал и признават неговите постижения, правят структурите си по-силни, продуктивни и печеливши.
Авторите обосновават изводите си с резултати, получени от проучвания на водещи организации като Дисни, Ди Ейч Ел, Пепси и други. Гостик и Елтън разказват на читателите как точно следва да се прилага простият, но ефективен принцип на моркова. Признанието не изисква загуба на време, нито значителни финансови разходи, както много ръководители смятат. Ако следвате очертаните стъпки, ще се превърнете в преуспяващ лидер, който повежда своите подчинени към все по-впечатляващи висоти.
Организациите с развита култура на моркова прилагат системи за признание с цел да подсилват своя списък от ценности и цели. Когато компанията истински цени бързината и акуратното обслужване на клиента, тя отличава служители, които реагират светкавично и адекватно. Ако целта е максимална прецизност, компанията възнаграждава работата при минимално отклонение от установените норми. В резултат от това културата започва да играе обединителна роля за персонала, който е напълно наясно с онова, което се изисква и очаква от него. От друга страна това привлича клиенти, понеже техните очаквания биват задоволени. Колкото по-успешно една организация помага на персонала да вниква и приобщава нейната култура, толкова по-впечатляващи са постиганите резултати. Когато всички служители и ръководители заемат подходящото място се получава нещо изключително. Ефектът от така изградената хармонична култура е поразителен и вдъхновяващ.
Какво друго ще научите от книгата „Принцип на моркова“?
Скорошните проучвания показват, че собствениците на фирми, изпълнителните директори и мениджърите имат много притеснения. Приблизително три четвърти от работната сила в САЩ активно търси друга работа, а 85% от служителите в света не са достатъчно мотивирани на работното си място. Лоялността и удовлетвореността от работата са очевидни проблеми. Ейдриън Гостик и Честър Елтън твърдо вярват, че има решение за всичко това. Стигат до заключението, че признанието на служителите е ключът към повишаване на мотивацията и ангажираността на персонала.
В книгата „Принцип на моркова“ те споделят, че мениджърите трябва да полагат усилия в четири основни категории „поставяне на цели, комуникация, доверие и отговорност“. Само по този начин ще постигнат по-добри бизнес резултати и ще имат по-удовлетворени служители. Гостик и Елтън подкрепят теорията си с истории на различни работници и организации. Книгата дори включва една цяла глава със 125 наистина страхотни идеи за показване на признание. Факт е, че служителите жадуват повече за моркова, т.е. за похвали и стимули, отколкото за пари. Тези, които се чувстват ценени, са по-продуктивни и ефективни. Желанието да бъдат признати е основна човешка потребност. Също така е важно да се отбележи, че похвалите и признанията намаляват текучеството, а неудовлетворените служители влияят негативно на бизнеса.
Повишаване на нивото
Невъзможно е да се постигне траен, дългосрочен успех ако липсва силна, положителна корпоративна култура. На практика причина за повечето неуспехи в бизнеса са именно културният сблъсък и личностните проблеми, с които повечето висши ръководители не знаят как да се справят. Всеизвестно е, че добри резултати се постигат от мотивирани служители. Има много методи, чрез които колективният дух може да бъде повдигнат и те далеч не са само финансови. Авторите не препоръчват сплашвания и наказания, а напротив – предлагат алтернативни, творчески похвати чрез признание и похвала.
Крайната цел е да се повиши ефективността на работа и всеки служител да бъде удовлетворен от онова, което е свършил. В света на бизнеса има много успешни лидери и мениджъри. Те уважават служителите си, стремят се към справедливост и се опитват да създават взаимоотношения на уважение и доверие. Посещават различни семинари и четат най-новите книги за управление. Много са добри в работата си, но често забравят да добавят специалната липсваща съставка „признание и похвала“. Ръководителите, които установяват връзка между признанието и постигането на целите, откриват, че служителите се справят по-добре в работата си и са по-мотивирани. Ключово 10-годишно проучване разкрива, че съществува безспорна връзка между компаниите, които признава постиженията на своите служители и финансовите резултати. Близо 95% от работниците, които твърдят, че са удовлетворени от работата си казват, че техните ръководители непрекъснато ги хвалят и поощряват.
Факт е, че парите не са толкова мощен стимул, колкото много хора си мислят. Признанието е много по-важно. Близо 80% от служителите, които напускат работа, го правят главно поради липса на признание. В много случаи това, което наистина липсва, е морковът. Той е инструментът, който мотивира и вдъхновява служителите. Паричните бонуси се харчат бързо и също толкова бързо се забравят. Искреното потупване по рамото или вечерята за двама в добър ресторант са много по-запомнящи се. Най-доброто възнаграждение винаги е лично и съобразено с интересите и начина на живот на служителите. Затова е важно всеки ръководител да е достатъчно загрижен, за да разбере какво мотивира неговите служители. Подходящото признание също така е средство за намаляване на текучеството.
Много изпълнителни директори казват, че задържането на ключовите служители е най-големият фактор за техния успех. Компаниите, които предлагат отлични заплати, солидни придобивки и възможности за развитие, са озадачени, когато загубят най-добрите си служители. Те просто не успяват да осъзнаят, че това, което работниците искат е мениджъри, които поставят реални цели, създават среда на доверие, имат високи очаквания и признават постиженията на другите.
Започнете с изграждането на основата
Предлагането на един или два моркова пред служителите ще доведе до истински резултати, само ако сте се утвърдили като компетентен лидер в четири основни области:
- Поставяне на цели – Служителите искат да разберат точно какви задачи трябва да изпълнят индивидуално и като част от екипа. Например един регионален офис за продажби трябва да знае какъв процент от продажбите се очаква да генерира по отношение на общите продажби на компанията.
- Комуникация – Мениджърите трябва да предават точно корпоративните цели на служителите и да ги информират за инициативите и развитието на компанията. Те трябва да държат вратите на кабинетите си отворени, да насърчават разговорите и да отговарят на въпросите на служителите.
- Доверие – Мениджърите печелят доверие, като изслушват служителите, изпълняват поетите ангажименти и признават грешките си. Те не лъжат и не подвеждат останалите. Интересуват се повече от успеха на екипа, отколкото от своя собствен.
- Отговорност – Компаниите трябва да изпълняват обещанията, които дават на своите служители и клиенти. Мениджърите е необходимо да намерят баланса между идентифицирането на грешките на служителите и признаването на техните успехи.
Правилен и неправилен начин
Отново това, от което се нуждаем, е катализатор. Учените познават тайната на катализаторите от десетилетия. Добавят ги с цел да постигнат по-бързо протичане на химическите реакции. Бизнесът също има нужда от катализтори. Те вършат отлична работа като принуждават отделни процеси да протичат по-бързо, качествено и гладко. Взаимодействието между катализатора в мениджмънта и подобрените бизнес показатели е предсказуема. Всъщност катализаторът е недостигащата съставка, която играе ролята на свързващо звено между състоянието, в което се намира дадена компания и онова, което желае да постигне.
Признание
Що се отнася до работните условия, най-добрият катализатор е признанието. Всички хора притежават уникален и сложен набор от ценности, личностни характеристики и нагласи, които трябва да бъдат разбрани, за да можете ефективно да ги мотивирате. Признанието дава на служителите допълнителния тласък, от който се нуждаят, за да вършат работата си още по-добре. Организациите, които не успяват да признаят ефективно служителите си, губятточно тези, които биха искали да задържат. Тъй като динамиката на съвременното работно място продължава да се променя и развива, признанието на служителите придобива още по-голямо значение.
Днес служителите не очакват да прекарат целия си живот при един работодател. Всъщност човек може да има пет или шест работни места през целия си живот. Благодарение на технологиите хората могат да работят по всяко време от всяка точка на света. Много често компаниите твърдят, че предлагат превъзходно обслужване на клиентите, но телефонните им оператори са груби, а касиерите никога не се усмихват. Затова е важно ръководителите да установят и затвърдят основните ценности на организацията. Признаването на постиженията е един от начините за укрепване и разпространяване на тези ценности.
Култура
Корпоративната култура е нещо като операционна система, която определя начина на мислене, усещане и действие на вашия персонал. Ако приемем, че организацията е жив организъм, то културата е сравнима с личността и самата душа. Културата е начинът, по който действате: правилата, официално установени или негласни, които регулират вашето поведение. Тя е основа на всичко, с което се занимавате, стимул за всичко, което вършите. Разбирането на корпоративната култура помага на мениджърите и подчинените да вземат трудни решения инстинктивно, без да се допитват до наръчници и правилници. При най-успешните организации културата обединява съвършено различни по характер личности без оглед към кое точно звено принадлежат. Тя има способността да засилва взаимното уважение между персонала и клиентите. На най-основно равнище корпоративната култура информира клиентите относно онова, което могат да очакват от нас.
Авторите смятат, че колкото по-успешно една организация помага на персонала си да вниква и приобщава нейната култура, толкова по-впечатляващи са постиганите резултати. Всичко това наподобява гигантска мозайка, съставена от хиляди отделни късчета. Нещо изключително се получава, когато всички парчета заемат подходящото място. По същия начин ефектът от така изградената хармонична култура е поразителен и вдъхновяващ. Фирмената култура установява етиката и принципите на поведение. Тя определя основните правила за междуличностни отношения и сътрудничество. Дългосрочният успех изисква силна корпоративна култура. Служителите инвестират повече, когато лидерите в дадена организация се ползват с доверие.
Основните казуси, които книгата решава
Признанието ускорява бизнес резултатите. То засилва ефекта от всеки процес и действие. Въпреки това много мениджъри не са склонни да го използват. Те не вярват, че признанието ще проработи и смятат, че е твърде скъпо. Според авторите изграждането на корпоративна култура, в която се празнува, трябва да бъде основна отговорност на всеки лидер. Не пренебрегвайте нокого от служителите си, който върши добре работа си, без значение къде се намира в йерархията.
Ползи от книгата
Най-трудната част от създаването на „култура на морковите“ е да се започне. Цялата идея за признаване на служителите може да е напълно чужда концепция във вашата организация. Не се чувствайте задължени да чакате, докато компанията ви стартира официална програма за признание. Започнете с кратки благодарствени писма до няколко служители. Ако член на екипа ви има рожден ден, направете поздравителна презентация пред вашия отдел. След известно време ще се чувствате комфортно да отправяте похвали и признание към всеки. Ще забележите, че служителите ви са по-щастливи и по-продуктивни. Всичко това благодарение на няколко моркова.