Какъв е ключът за успеха на бизнеса?
Книгата “Сърцето на бизнеса” е издадена през 2021 година. Според нейния автор, Хуберт Джоли, голяма част от бизнес лидерите се фокусират върху печалбата и остават на заден план всички останали фактори. Както ръководителите, така и мениджърите често гледат само на собствената си изгода. Хуберт Джоли смята, че този подход е остарял и дори вреден. Като бивш главен изпълнителен директор на търговския гигант „Бест Бай“ (Best Buy), авторът разказва за собствения си опит, благодарение на който компанията процъфтява. В книгата „Сърцето на бизнеса“ Джоли описва разработените от него стратегии и акцентира на това, че не трябва да се очаква икономически разцвет, ако единствената цел на една компания е финансовата печалба. Ключът към успеха се крие в сърцето на бизнеса и в това лидерите да имат благородна цел, която да преследват.
След като през юни 2012 година му е предложен постът главен изпълнителен директор на Бест Бай (Best Buy), Хуберт Джоли посещава някои от клоновете на компанията. Служителите изглеждали демотивирани и почти роботизирани. Те вършели работата си, но с много малко ентусиазъм и без никакво удоволствие. Г-н Джоли не бил изненадан от това отношение. За компанията работата е просто преминаване от точка А към точка Б, без допълнителни усилия за удовлетворяване на нуждите на служителите. Като тийнейджър във Франция авторът работи в магазин за хранителни стоки. Работата му се е състояла в това да разтоварва и маркира консервени кутии. Когато един ден го блъска мотокар, трябва да излезне в отпуск по болест. Тогава има време да помисли колко скучна и отегчителна е неговата работа. В този момент си казва, че един ден ще управлява хора и когато го направи, ще върне ентусиазма, продуктивността и креативността.

Какво друго ще научите от книгата „Сърцето на бизнеса“?
Работата често е възприемана като наказание, тъй като изсмуква живота на работниците по целия свят. За мнозина тя е просто начин да свържат двата края и е превърнала служителите в същества, които изпълняват задачите си, без да мислят. Въпреки че с помощта на технологиите много работни места не са така скучни, както преди, хората все още възприемат работата като изтощително задължение. Хуберт Джоли насочва силите си в това да осигури удовлетвореност на служителите на работното място. Това се отразява положително както на производителността, така и на приходите на компанията, която ръководи. Г-н Джоли открива, че повечето, ако не и всички религии, разглеждат трудолюбието като нещо положително. Работата кара хората да се чувстват оценени и уверени в собствените си възможности. Това ги прави важна част от обществото.
В съвременния свят повечето хора първо търсят работа, която да им осигури финансова стабилност. Едва след това разбират, че искат работа, която действително ще ги направи щастливи. Намирането на цел не е лесно. На първо място трябва да разбрете какво ви носи радост и ви дава сили за живот. Постигането на целта е важно нещо и мениджърите трябва да разбират нейното влияние върху служителите, а оттам и върху продуктивността. Намирането на цел в работата повишава мотивацията и прави работниците щастливи.
Съвършенство
Перфекционизмът е непостижим и вместо него, хората трябва да приемат уязвимостта. Тя отваря врати, които съвършенството обикновено държи заключени. Перфекционизмът поражда чувство на страх, особено когато не отговаряме на собствените си очаквания или на тези на другите. Авторът съветва читателите да не се страхуват да казват „Не знам“. Борбата да станем номер едно в света на бизнеса, ще доведе до вманиачаване без ясна цел. Това в крайна сметка ще ни заведе до задънена улица. Ето защо е важно да се създаде работна среда, която едновременно задоволява потребностите на служителите и насърчава производителността. Резултатът ще бъде процъфтяваща компания с щастливи служители.
Печалба
Очевидно е, че настоящата икономическа система се отразява негативно на качеството на живот и това трябва да се промени. Основната причина за този проблем е стремежът към максимизиране на печалбата. Когато компаниите се фокусират само върху финансовата печалба, се пренебрегват произтичащите от това вреди, което е много опасно. Също така хармонията в работата и чувството за удовлетворение също са засегнати. Според автора печалбата не трябва да се използва като единствената мярка за икономическите резултати. Много собственици и управители на фирми предпочитат да се съсредоточат върху максимизиране на печалбата чрез намаляване на разходите. Това води до неглижиране, както на персонала, така и на потребителите. Повишаването на приходите е само краткосрочно и не може да се постигне дълготраен успех.
Благородна цел
Служителите е необходимо да имат някаква благородна цел, за която да работят. Именно това
според автора поддържа бизнеса. Хуберт Джоли обича да заменя думата „или“ с „и“, когато става въпрос за избор на приоритети. Мениджърите трябва да разберат, че техните служители са хора, които имат право на глас по отношение на това как да се работи. За да се подобри още повече бизнесът, работата с партньори е от съществено значение, стига да е от полза за всички потребители. Обратната връзка с клиентите също е от ключово значение за развитието на компанията. За да създадете трайна промяна, може за кратко време да постигнете загуба, но определено ще успеете в дългосрочен план. Съветът на автора е да се вслушвате в мнението на своите клиенти и служители.
Служители
Промяната на един бизнес започва от неговите служители. Като мениджъри, най-добрият подход е да разговаряте с работниците си. Изграждането на компания, в която всички се разбират помежду си, е изключително важно. Хуберт Джоли прави точно това в Бест Бай (Best Buy). Съкращаването на служители, ако бизнесът не върви, не е най-доброто, което можете да направите. По-доброто решение е намаляването на работното време. Скоро компанията може да преодолее затрудненията и да се върне към обичайното си темпо. Паниката и притеснението, когато компанията не постига добри резултати, никога не са добри. За да има висока ефективност и добра производителност, атмосферата в една компания трябва да бъде спокойна и приятна. За целта е необходимо лидерите да се вслушват в нуждите на служителите и клиентите си.
Стимули
Заплатите в сферата на продажбите обикновено се определят на базата на комисионна, което означава, че колкото по-големи продажби прави служителят, толкова повече му се плаща. Според автора финансовите възнаграждения не са най-правилния стимул. Въпреки че много компании разчитата точно на това, бонусите и комисионните не повишават ефективността на работа. Те не могат да доведат до дълготраен напредък и развитие. Парите могат да бъдат фактор, но не трябва да се разглеждат като единствения мотиватор. Финансовите и моралните стимули трябва да се дават като признание за добрата работа. Първо вземете предвид ангажираността на служителите, както и отзивите за тяхното представяне. Много често финансовите стимули са вредни, ако с тях се злоупотребява, тъй като работниците не са просто ресурси. Те са хора, които не се ръководят единствено от парите. Служителите трябва да знаят, че ако са достатъчно ангажирани и мотивирани, също ще бъдат възнаградени.
Безкористност и човешка връзка
Целта на мениджъра трябва да бъде преди всичко щастието и благополучието на служителите. Подобно на ефекта на доминото, доволните служители допринасят за разцвета на бизнеса. За да постигне тази цел, добрият лидер трябва да общува със своите служители и да се интересува какво ги прави щастливи на работото място. Тази основна идея е необходимо да се прилага в целия свят. Ако даден бизнес има множество локации, проблемните клонове могат да бъдат подпомогнати от тези, които функционират добре. Когато клиентите виждат как различните отдели и клонове се грижат един за друг и си помагат, те са по-склонни да купуват. Безкористността заедно с благородната цел изграждат добрата репутация на бизнеса.
Хуберт Джоли смята, че взаимоотношения в една компания са от решаващо значение. Когато колегите се уважават и ценят един друг, това повишава ефективността и производителността. Създаването на работна среда, в която уязвимостта е позволена, а страхът от наказание е минимален, поражда доверие между служителя и работодателя.
Всички заедно
Мениджърът не може сам да реши проблемите на екипа си. Ако се опитва да го направи, много вероятно в един момент да прегори. Ето защо е важно работата да се върши заедно. Всеки служител трябва да има участие във вземането на решения. Колкото повече добри съвети и мнения, толкова по-добре за бизнеса. Всичко това го задвижва напред. Ако позволите на служителите да участват в процеса на промяна, това ще подобри производителността и ангажираността им. Независимо дали става дума за бизнес или спорт, един изключителен лидер може да бъде най-значимата част от успеха. Фокусирането върху усилията е по-важно от фокусирането върху резултатите. Добрият лидер обръща внимание на отделния човек, а не на общата маса. Регулярното общуване със служителите повишава тяхната продуктивност. Важно е да се изгради стабилна връзка между ръководството и екипа.
Друго нещо, което Хуберт Джоли смята е, че ученето трябва да бъде за цял живот. Може да се усъвършенствате и развивате, само ако изучавате нови неща и сте в крак с бързоразвиващия се свят. Освен това служителите трябва да могат да се учат без да се страхуват от провал. Всички ние сме хора, а не съвършени машини и често правим грешки. Благодарение на добрия ръководител тези грешки могат да се превърнат във възможност за усъвършенстване.
Основните казуси, които книгата решава
Всяка позитивна промяна помага на бизнеса в дългосрочен план. Когато се опитвате да постигнете растеж, неминуемо ще се появят препятствия. Приемете тези предизвикателства и ги превърнете в свое предимство. Трудностите трябва да ви стимулират да се приближавате към целите си, а не да ви връщат назад. Дори да се сблъскате с неуспехи, винаги помнете благородната цел, която сте си поставили. Тя ще ви помогне да вървите напред и да постигнете успех.
Ползи от книгата
Езикът, който Хуберт Джоли използва е лесноразбираем и достъпен. Авторът споделя примери от собствения си опит в бизнеса. Понякога използва различни диаграми и схеми, за да опрости идеята, която се опитва да предаде. Според него светът се нуждае от хуманни лидери, а не от такива, които се стремят към собствена изгода и бърза печалба. Бизнесът трябва да бъде безкористен, а работата за благото на хората е единственият начин да се постигне икономически растеж.