Каква е ролята на витамин D в хормоналния баланс?
Витамин D за първи път е идентифициран като витамин през 20-ти век и сега е признат за прохормон.
Слушай статията:
При хората витамин D2 (ергокалциферол) и витамин D3 (холекалциферол) са най-важни за биологичните функции. И двете разновидности взаимодействат с фосфора и калция в тялото ни. Структурата им е различна и се откриват в разнообразни източници. Те се разграждат до един и същ витамин D, който е важен за функционирането на организма. Витамин D се синтезира предимно в кожата при наличие на слънчева светлина.
Витамин D и хормон на щитовидната жлеза
Щитовидната жлеза комбинира хормони, които регулират функционирането на физиологичните системи. Оста хипоталамус-хипофиза-щитовидна жлеза регулира синтеза на тиреоидни хормони чрез механизъм за обратна връзка. Когато нивата на хормоните на щитовидната жлеза намалеят, хипоталамусът синтезира тиреотропин-освобождаващ хормон (TRH). Впоследствие TRH задейства тироцити, които засилват синтеза на хормони на щитовидната жлеза.
Автоимунните заболявания на щитовидната жлеза, като Хашимото и болест на Грейвс, се характеризират с лимфоцитна инфилтрация. Мета-анализ наблюдава значително намаляване на нивата на основната форма на витамин D при пациенти с Хашимото. По подобен начин, друго проучване разкрива, че дефицитът на витамин D е свързан с появата на болестта на Грейвс при възрастни хора. Животински модели на болестта на Грейвс и тиреоидит разкриват ефикасността на добавките с витамин D за облекчаване на тези състояния.
Витамин D и женски хормони
Витамин D влияе върху нивата на естроген и прогестерон, които оказват влияние върху менструалния цикъл, менопаузата, плодовитостта и бременността. Експерименти разкриват, че дефицитът на основната форма на витамин D намалява нивата на плодовитост, компрометира поведението при чифтосване и уврежда неонаталния растеж.
Намалените нива на витамин D при бременност се свързват с гестационен диабет, ниско тегло при раждане, прееклампсия. Много жени изпитват синдром на поликистозни яйчници (PCOS). Множество проучвания са наблюдавали серумен дефицит на витамин D при пациенти с PCOS. Механично, дефицитът на витамин D влияе върху секрецията на инсулин и инсулиновата резистентност, което може да предизвика PCOS.
Изследвания установяват връзка между витамин D и биосинтезата на репродуктивния хормон. Скорошно проучване препоръчва на жени с PCOS да приемат 400 IU добавки с витамин D и 1000 mg калций дневно в продължение на три месеца, за да подобрят плодовитостта и други симптоми на PCOS.
Достъпни източници на витамин D3
20 минути естествена светлина върху кожата ни е достатъчна, за да създаде тялото ни достатъчно количество от витамина. Защитните кремове за слънце обаче може да намалят производството. Естественият синтез на витамина не може да удовлетвори целогодишните ни потребности. По време на студените сезони или на места с малко слънце често е предизвикателство да получим достатъчно витамин D3. Когато нямаме достъп до достатъчно слънчева светлина, можем да увеличим приема на храни с високо количество на витамин D3. Откриват се много видове хранителни добавки, но за предпочитане е да опитаме първо да набавим витамина от естествени източници – слънце и храна.
Повечето добавки са формулирани в дози, по-високи от дневната необходимост – между 2000 и 10 000 IU. Това не е проблем, тъй като част от това количество се изхвърля от тялото. Възможно е хранителните добавки с витамин D3 да предизвикат алергични реакции. Не забравяйте да се консултирате с личния си лекар.
Източник: news-medical.net