HomeЗДРАВЕКакво представлява „ходещата пневмония“ и как да се предпазим?

Какво представлява „ходещата пневмония“ и как да се предпазим?

Какво представлява "ходещата пневмония" и как да се предпазим?

Какво представлява „ходещата пневмония“ и как да се предпазим?

Сезонът на настинки и грип е в разгара си, а наред с него все по-често се говори за случаи на т.нар. „ходеща пневмония“. Според доклад на Американския Център за контрол и превенция на заболяванията (CDC), тази форма на респираторна инфекция се е увеличила значително през последните месеци. За нея алармират и редица български специалисти. Но какво всъщност представлява ходещата пневмония и колко сериозна е тя?

Симптоми на ходещата пневмония

Ходещата пневмония е инфекция на дихателните пътища, причинена най-често от бактерията Mycoplasma pneumoniae. Симптомите могат да се появят в рамките на една до четири седмици след заразяването и включват:

  • Умора
  • Треска
  • Студени тръпки
  • Кашлица
  • Затруднено дишане


„Основният симптом, на който трябва да обърнете внимание, е затрудненото дишане“, споделя д-р Амеш Адаля, специалист по инфекциозни болести от Центъра за здравна сигурност към университета „Джон Хопкинс“ пред WomensHealth. Симптомите могат да продължат няколко седмици, което прави важно ранното диагностициране и лечение.

Разликата между ходеща пневмония и обикновена пневмония

И двете състояния са видове пневмония, но ходещата пневмония е по-лека. Според д-р Томас Русо, професор и началник на отделението по инфекциозни болести в Университета в Бъфало, хората с ходеща пневмония често се чувстват достатъчно добре, за да продължат с ежедневните си дейности, макар и с известен дискомфорт.

Лечение и рискове при липса на лечение

Обикновено ходещата пневмония се лекува с антибиотици, като повечето хора се възстановяват сравнително бързо. Важно е да се отбележи, че Mycoplasma pneumoniae не винаги причинява тежка инфекция. В много случаи тя може да се прояви като обикновена настинка и не изисква специфично лечение.
Все пак, ако пневмонията не бъде лекувана, има риск от по-сериозни усложнения, включително пристъпи на астма, възпаление на мозъка, анемия, проблеми с бъбреците или кожни заболявания като синдрома на Стивънс-Джонсън. Макар тези усложнения да са редки, е добре да се предприемат мерки за лечение, за да се избегнат подобни рискове.

Кой е най-застрашен и как да се предпазим?

Ходещата пневмония е по-често срещана при деца, но това не означава, че възрастните не могат да се заразят. Д-р Адаля подчертава, че макар това състояние да не е причина за сериозна тревога, все пак е важно да бъде имано предвид при поява на респираторни симптоми. За съжаление, няма ваксина срещу ходещата пневмония. Въпреки това, можете да намалите риска, като следвате обичайните превантивни мерки за респираторни вируси: добра хигиена на ръцете, избягване на контакт с болни хора и носене на маска в претъпкани закрити пространства. Ходещата пневмония не е повод за паника, но е състояние, което заслужава внимание. Ако забележите някой от посочените симптоми, не се колебайте да се консултирате с лекар, за да получите правилното лечение и да се възстановите бързо.


Прочетете повече: Дефицити на витамини и минерали у жените


банер вайбър

MADAMSKO NEWSLETTER. Абонирай се >>>

* indicates required

Share With: