Кой е лесният път към богатството?
Книгата „Лесният път към богатството“ е издадена през 2016 година и помага на читателите да натрупат богатство и да станат финансово независими. Авторът Дж. Л. Колинс твърди, че фондовият пазар е един от най-мощните инструменти за забогатяване и всеки човек трябва да се научи да инвестира.
Ако искате да станете финансово свободни, трябва да следвате тази лесна формула: харчете по-малко, отколкото печелите, инвестирайте излишъка и избягвайте дълговете. Парите могат да купят много неща, но нито едно от тях не е по-важно от вашата финансова независимост.
Ако искате да подредите личните си финанси, тази книга е точно за вас. По лесен и увлекателен начин Колинс споделя различни съвети как парите да работят за вас, а не срещу вас. Той дава практични насоки за постигане на финансова свобода с минимални усилия.
Тъй като парите са единственият мощен инструмент за навигиране в нашия сложен свят, правилното им управление е от решаващо значение. Ако имате нужната финансова грамотност, парите могат да станат ваш прекрасен слуга, а не господар. Ако възнамерявате да постигнете финансова свобода, трябва да мислите по различен от общоприетия начин. Започнете с това, че дълговете и кредитите са нещо лошо. Те са порочен, пагубен разрушител на богатството и нямат място във вашия финансов живот.
Какво друго ще научите от книгата „Лесният път към богатството“?
Инвестирането на пари на фондовия пазар може да бъде идеалния начин за бързо натрупване на състояние. Разбира се, има рискове, затова Дж. Л. Колинс съветва читателите да инвестират парите си разумно. Той пише тази книга за дъщеря си, защото иска да й обясни най-лесния начин за натрупване на състояние. Вие също може да научите как да забогатеете, като инвестирате парите си.
Как да станем финансово независими
Имало едно време двама близки приятели. Когато порасват единият става кралски служител, а другият – смирен монах. Години по-късно двамата се срещат отново. Кралският служител съжалявайки опърпаните дрехи на монаха, му казва: „Ако знаеш как да се грижиш за краля, няма да се налага да живееш на боб и ориз.“ Монахът отвърнал на своя приятел: „Ако знаеш как да живееш на боб и ориз, никога няма да се налага да се грижиш за краля.“
Важна част от постигането на финансова свобода е да се научите да живеете с по-малко. Авторът смята, че финансовата независимост не означава просто да не се притеснявате за парите си. Той споделя своя опит за това как хората могат да натрупат достатъчно богатство, за да бъдат финансово сигурни и независими. Има лесна формула, която води по пътя към богатството – избягвайте дългове, инвестирайте парите си и живейте с по-малко.
На пръв поглед инвестирането изглежда трудно. Колинс вярва, че не е толкова сложно, колкото си мислите. Той е убеден, че финансовите компании представят инвестициите като сложен инструмент, защото наемат инвестиционни мениджъри, на които плащат големи заплати. Според автора няма нужда да инвестирате в активни фондове. Можете просто да вложите парите си в индексни фондове, тъй като те имат много повече предимствата.
Искате ли да се пенсионирате като милионер?
Авторът казва, че често се налага да отговаря на въпроса дали всеки човек може да се пенсионира като милионер. Според него, това е напълно възможно. Всеки един служител от средната класа може да стане милионер. Проблемът е, че много малко хора го правят. Например, ако сте инвестирали 12 000 преди 40 години, тази сума сега ще е около 1 000 000 долара. Така че, определено всеки човек може да се пенсионира като милионер? Както вече разбрахте, съветът на Колинс е „Харчете по-малко, отколкото печелите, инвестирайте излишъка и бягайте от дългове“.
Да кажем, че печелите по 50 000 долара годишно всяка година. Ако успеете да живеете с 25 000 на година, тогава можете да инвестирате другата половина от парите си. В идеалния случай бихте вложили тези пари в някой индексен фонд. Това ще ви направи финансово независими и свободни от дългове.
Помислете за парите си
Правилният начин на мислене е следният: „Ще инвестирам тези пари и ще реинвестирам това, което спечеля. След това ще реинвестирам отново.“ Вземете Майк Тайсън като пример за това какво не трябва да правите с парите си. В един прекрасен момент той притежава 300 милиона долара, но няколко години по-късно фалира! Как е възможно това? Като харчи повече, отколкото изкарва. Охолният му начин на живот струва 400 000 долара на месец. Тайсън мисли за това, което парите могат да купят, а не за това как могат да се инвестират.
Никога не вземайте кредити, които не можете да изплащате
Много хора имат натрупани дългове, с които не успяват да се справят. Нека да вземем за пример закупуването на нов автомобил. Може би тази кола струва 20 000 долара. Това са доста пари. По-добре е, ако опитате да платите със собствените си средства. Ако изтеглите кредит, за да закупите колата, накрая ще платите много повече. Един сериозен дълг може да ви доведе до фалит и трябва да бъдете много внимателни. Ако в момента сте задлъжнели, изплащането на кредита трябва да бъде ваш основен приоритет. Нищо друго не е по-важно. За да станете финансово независими е необходимо да ограничите покупките си. Харчете по-малко и инвестирайте винаги, когато имате възможност. Не забравяйте, че често пъти дълговете унищожават живота на хората. Те са пагубни и могат да разрушат потенциалното ви богатство. Дълговете и кредитите нямат място във вашия финансов живот. Независимо дали сте в етап на натрупване на богатство или в етап на неговото задържане, книгата ще ви помогне да използвате парите си правилно. Само така ще успеете да постигнете финансова свобода и да водите пълноценен живот.
Инвестирането не е някакъв сложен процес
Авторът вярва, че фондовият пазар е най-мощният инструмент за изграждане на богатство. Когато започнете своето инвестиционно пътуване, трябва да сте наясно, че капиталовият пазар неизбежно ще преживее своите възходи и падения и дори финансови сривове. Трябва да сте непоколебими и постоянни, защото дори Уорън Бъфет не може да предвиди точно как ще се развие пазарът.
Инвестирането в отделни компании означава да предвидите пазара, а това е много трудно, дори невъзможно. Така че е доста по-безопасно и по-лесно да инвестирате в индексен фонд, вместо да се опитвате да контролирате пазара. Авторът научава това по трудния начин. По време на финансовия крах от 1987 година, първо се опита да издържи и запази акциите си. В крайна сметка се отказа и ги продава, когато пазарът почти достига дъното. Малко след това цената на акциите отново се покачва и по този начин Колинс губи много пари. Оттогава той съветва хората никога да не позволяват на страха или алчността да ръководят техните инвестиционни решения. Според автора „колкото по-сложна е една инвестиция, толкова по-малка е вероятността да бъде печеливша“. Индексните фондове всъщност са по-добри от активните, но последните са по-силно рекламирани, защото генерират пари за компаниите зад тях.
Не забравяйте, че след като сте спечелили малко пари, винаги има риск да загубите някаква част от тях. Дори и да не инвестирате, инфлацията може да ги изяде. Ако обаче решите да инвестирате въпреки страха, имате възможност да изпреварите инфлацията и да увеличите богатството си. Не се оставяйте в капана на сложни и примамливи финансови инвестиции. Често простата стратегия печели повече и Колинс показва точно това.
Откъде да започнете
За да започнете да инвестирате, трябва да разберете няколко неща за фондовия пазар:
- Винаги ще има сривове на пазара.
- Пазарът винаги успява да се възстанови.
- Пазарът винаги ще тръгне отново нагоре.
Акциите не са просто малки листчета хартия, с които се търгува. Когато притежавате акции, вие притежавате част от бизнес. Това са компании със служители, които работят и обслужват клиенти. Те се състезават в сериозна бизнес среда, която награждава тези, които успяват и отхвърля тези, които не могат. Именно тази интензивна среда прави акциите и компаниите най-мощната и успешна част от капитала. Активните фондове са огромни и изключително печеливши за компаниите, които ги управляват. Това не е така за техните инвеститори, затова когато инвестирате, трябва да си зададете следните въпроси:
- На какъв етап от инвестиционния си живот сте – натрупване на богатство или запазване на спечеленото? А може би смесица от двете?
- Доколко сте склонни да рискувате?
- Как искате да инвестирате – краткосрочно или дългосрочно?
Животът е баланс и избор. Същото се отнася и за инвестициите. Когато става въпрос за инвестиране, този баланс и избор се определят от вашите приоритети и цели. Понякога ще губите, друг път ще печелите. Не се страхувайте да рискувате, защото само така ще тръгнете по пътя на инвестирането.
Основните казуси, които книгата решава
Най-важните принципи, които авторът използва са: Харчете по-малко, отколкото печелите, инвестирайте излишъка, избягвайте дълговете. Само така ще тръгнете по пътя към финансовата свобода и независимост. Факт е, че много хора знаят твърде малко неща за управлението на личните финанси. Това е така, защото тази тема изглежда доста сложна и скучна. Необходимо е обаче да се образовате в областта на финансите и инвестициите. Тогава парите ще започнат да работят за вас, а не срещу вас.
Ползи от книгата
Парите могат да купят много неща, но най-важното е, че могат да купят вашата свобода. Свободата да правите собствен избор. Свободата да работите за хора, които харесвате. Свободата да живеете според собственото си виждане и разбиране. Не жертвайте тази свобода. Финансово независимите хора са богати хора, защото харчат разумно, инвестират спечеленото и бягат от кредити. Спрете да мислите какво можете да купите с парите си. Започнете да мислите какво можете да спечелите с тях.