HomeЗДРАВЕМасаж на лицето: защо е важен и как да го правим?

Масаж на лицето: защо е важен и как да го правим?

Масаж на лицето

Масаж на лицето: защо е важен и как да го правим?

Масажът на лицето спомага за поддържането на здрава кожа и има релаксиращ и подмладяващ ефект.

Въпреки че съм жена в началото на своите 20 и аз се притеснявам за появата на бръчки, фини линии и отпусната кожа. Точно заради това, искам да разгледаме ползите от масажиране на лицето, как да го правим и още полезни неща.

Какво представлява масажът на лице?

Масажът на лицето е техника, която включва използването на ръце или инструмент (ролер или гуа ша) за нежно масажиране на кожата на лицето. Според експерти, тези масажи се смятат за тренировки на лицето, защото включват стимулиране на ключови лицеви мускули. Масажите помагат за увеличаване притока на кръв, отпускане на мускулите на лицето, намаляване на подпухналостта и придават здравословен и свеж вид на кожата. Препоръчително е да се правят два до три пъти седмично.

Ползи от масажиране на лицето

Масажите подобряват еластичността и стимулират производството на колаген, намалявайки фините линии и бръчки. Когато мускулите на лицето са напрегнати, те могат да причинят поява на бръчки. Масажът на лицето отпуска тези мускули и прави бръчките по-малко изпъкнали. Тъй като кръвообращението се стимулира, производството на колаген се увеличава. И нека припомним, че колагенът е протеин, който поддържа кожата стегната и предпазва от увисване.

Снимка: Freepik

В проучване от 2017 г., при участници, които са използвали крем за лице в комбинация от масажиращи движения, се наблюдават подобрения в бръчките, отпуснатата кожа и стимулацията на производството на няколко протеина, един от които – колаген. Постигането на блестяща кожа е сбор от много фактори – начин на живот, диета и генетика. Благодарение, отново, на стимулирането на кръвообращението, се наблюдава по-сияен и „буден“ вид на кожата.

Абигейл Джеймс, или както The Times я описват „Кралицата на лицето“, е естетик, експерт по грижа за кожата, автор на книги и йога инструктор. Повече от 20 години споделя най-добрите си методи за грижа на лицето с милиони хора по света. В интервю за HarperBaazaar тя споделя, че включването на масажите за лице в нашата рутина, могат да ни донесат много ползи и това е „лесен и ефективен терапевтичен начин да дадете малко любов и внимание н себе си“.

Какъв продукт да нанеса преди масажа?

Препоръчва се да се използват натурални растителни масла. Те не само подхранват, но всяко масло има различни ползи за кожата като антиоксидантно, антибактериално и противовъзпалително действие. В своя блог, Абигейл споделя кои масла за коя кожа са по-подходящи, а именно:

  • За чувствителна кожа: сладък бадем, ядка от праскова, вечерна иглика, жълт кантарион, авокадо
  • За застаряваща кожа: арган, семена от шипка, камелия, морски зърнастец, семена от нар
  • За комбинирана кожа: пореч, нар, семена от шипка, морски зърнастец
  • За мазна кожа кожа търсете „сухи масла“, които имат по-лека текстура, попиват бързо и са подобни на собствения себум на кожата: моринга, кайсиеви ядки, зехтин, шафран, коноп, пореч, бял трън.

Помнете, че който и продукт да изберете, трябва да използвате достатъчно количество от него. Думата „достатъчно“ е подвеждаща, защото не можем да кажем колко грама или колко копки от продукта са необходими. Важното в случая е да не използвате толкова много, че пръстите ви да се „пързалят“ по лицето ви. Започнете с малко количество продукт и при необходимост добавете малко повече, ако усетите триене.

Какви инструменти може да използваме?

Един от вече известните инструменти на пазара е гуа ша. На китайски гуа означава „остъргване“, а ша означава „болест“. Лечението, използвано от практикуващите традиционна китайска медицина за лечение на тялото, е адаптирано за козметични цели на лицето. Инструментът гуа ша е изработен от материали като розов кварц, аметист, нефрит и неръждаема стомана. Предлага се в различни форми, често с извити ръбове, които се вписват в контурите на лицето, за да ги повдигнат и изваят. Те са страхотни за лимфен дренаж и намаляване на подпухналостта. За да постигнете реални резултати, трябва да го използвате редовно.

Гуа Ша
Снимка: Freepik

Друг често срещан инструмент е нефритния ролер. Той има две страни с различни по големина камъни. По-големия камък служи за масажиране на челото, бузите, челюстта и шията. По-малкият камък е за по-деликатните зони – околоочния контур и брадичката. Използва се като се прилагат движения напред-назад с лек натиск. По този начин се засилва лимфния поток, подпухналостта намалява и се усеща успокояващ ефект.

Ролер
Снимка: Freepik

Няма как да отречем, че човешкото докосване има мощен лечебен ефект. Експерти споделят, че то може да активира нашата парасимпатикова система, което забавя дишането и сърдечната честота. Това ни помага да влезем в състояние на релаксация. Следователно, масажирането на лицето, използвайки пръсти, може да има успокояващ ефект върху кожата и ума.

В интервю за Byrdie, Анастасия Горон – експерт по лицеви упражнения и основател на All You Can Face, споделя:

„Въпреки че модерните инструменти за красота могат да предизвикат луксозно или забавно изживяване, когато ги използвате, всички ние имаме най-добрите и най-ефективните инструменти за лице вече у себе си – а именно нашите ръце“

Според нея, използването на ръцете за масажиране на лицето, е по-ефективно спрямо използването на така известните инструменти, които виждаме навсякъде в интернет.

Как да направим масаж в домашни условия?

Независимо дали ще отделите 5 или 15 минути за масажа, важно е да създадете рутина, към която да подхождате с постоянство. Ето как да направим лесен масаж на своето лице:

  1. Помислете за косата. Предполагам няма да ви е приятно ако залепват косъмчета по лицето ви. Вържете косата си или поставете лента за глава.
  2. Започнете на чисто. Преди да започнете процедурата, измийте добре ръцете и лицето си, за да избегнете пренасяне на микроби върху кожата си.
  3. Започнете с масажиране на задната част на врата и рамото и преминете към шията. Това са зони, които не искате да пропускате, защото през тях преминава кръвообращението към лицето. Също така, гънките по тези зони стават все по-видими с възрастта, но ако се стимулира кръвообращението – се забавя състаряващия ефект.
  4. Свийте показалеца и средния пръст и ги поставете в центъра на брадичката така, че челюстта ви да застане между двата пръста (като ножица). Издърпайте назад към ухото и продължете към врата.
  5. Използвайте средните си пръсти, за да масажирате с леки кръгови движения зоната около устата.
  6. След това поставете палеца си под брадичката, опънете останалите пръсти (да се получи L-образна форма) и придърпайте цялата долна част на лицето от средата към ушите.
  7. Използвайте кокалчетата на пръстите си, за да направите много леки кръгове по цялото чело.
  8. Завършете с придърпване нагоре от центъра на веждите към линията на косата.

За да си обясните по-добре самата процедура и да прилагате и други упражнения за стимулиране на кръвообращението и повдигане на скулите, изгледайте видеото на Абигейл. За пръв път проявих интерес и любопитство към темата на днешната статия след като попаднах на това видео, което е и сред любимите ми свързани с масажи за лице.


Здравейте! Казвам се Диляна Христова и съм родена в Шумен. Към момента изучавам журналистика и мениджмънт и развитие на медиите в специалността „Медия икономика“, УНСС. Заедно с това се интересувам от дигитален маркетинг и създаване на съдържание.
Добавено: Смятам, че всяко едно преживяване, всеки човек и всяко предизвикателство идват с причина. Те ни карат да погледнем през призмата на живота от друг ъгъл и да научим нещо ново, както за света около нас, така и за самите себе си. В началото на моя професионален път, съдбата почука на вратата ми и ме запозна с Madamsko. Благодарение на това „случайно“ запознанство, се запознах с много нови вдъхновяващи хора, работя с изключително позитивен екип и научавам нови неща всеки ден.
Като жена в началото на своите 20, знам какво е да имаш притеснения и да не намираш информация за нещата, които те вълнуват. Радвам се да бъда редактор в тази медия, защото тя предлага достъпна, полезна и интересна информация на своите читатели.

Прочетете още: Функцията на сълзите и защо е толкова важно да плачем

Най-новото от седмицата в MADAMSKO:

Share With: