Месото е от съществено значение за психичното здраве
Можем ли да живеем добре без месо и животински продукти? Това е въпрос, който не се задава често, когато се обсъжда промяната в храненето в контекста на устойчивото производство на храни. Асоциацията на месопреработвателите в България публикува интересна статия по темата.
Джорджия Еде, американски лекар, специалист в областта на хранителната и метаболитната психиатрия, обяснява защо консумацията на месо е от съществено значение за психичното здраве и за намаляване на риска от депресия и тревожност. Тя прекарва дълги години в Харвардския университет, изучавайки връзката между това, което ядем, и нашето психическо и физическо здраве. В книгата си „Променете начина си на хранене, променете ума си“ д-р Еде представя всички най-нови научни доказателства за това как отказът от месо може да навреди на психичното здраве и как във веганската храна липсват важни хранителни вещества, необходими за правилното функциониране на невротрансмитерите в мозъка ни, пише Meatthefacts.eu
Д-р Еде, защо смятате, че месото е от съществено значение за предпазване от признаците на депресия и тревожност?
Само месото, морските дарове и птичето месо съдържат всички хранителни вещества, от които се нуждаем, в правилната им (най-бионалична) форма, без антинутриентите и защитните токсини, които обикновено се срещат в растителните храни. Храните от животински произход осигуряват пълния набор от микроелементи, необходими за правилното развитие на човешкия мозък през първите хиляда дни от живота му, както и за оптималното му функциониране през целия живот. Някои от тези важни хранителни вещества, като желязо, цинк, йод и холин, се набавят по-трудно от растителни храни, а други, като витамин В12 и омега-3 мастните киселини DHA и EPA, изобщо не се съдържат в растителните храни. Храните от животински произход, които не са млечни, също така не са в състояние да повишат нивата на глюкоза и инсулин в кръвта до опасно високи нива, които могат да увредят мозъчния метаболизъм и да застрашат производството на енергия в мозъка с напредването на възрастта.
Защо смятате, че това, което често чуваме за здравословното хранене на мозъка, е неправилно?
Често ни казват, че начинът да подсилим мозъка си срещу страховити болести като депресия и деменция е да ядем повече цветни растителни „суперхрани“, богати на мощни антиоксиданти, които могат да се борят с вредния оксидативен стрес, но няма научни доказателства в подкрепа на тези твърдения. Растителните антиоксиданти действат добре в растенията, но повечето от тях се усвояват слабо от човешкия организъм, а тези, които попаднат в кръвта, се третират като нежелани токсини и бързо се елиминират. Освен това не ни се казва да избягваме консумацията на храни, които на първо място причиняват прекомерен оксидативен стрес, като например рафинирани въглехидрати и рафинирани масла от семена – характерните съставки на нездравословната ни съвременна индустриална диета.
И така, дали веганската диета е толкова здравословна, колкото някои твърдят?
Със сигурност няма доказателства, че премахването на животинските храни от човешката диета носи ползи за психическото или физическото здраве. За съжаление изследователите, които се интересуват от „растителни“ диети, променят и множество други аспекти на веганските и вегетарианските диети, които искат да проучат (като премахване на рафинираните въглехидрати, ултрапреработените храни и добавените масла), преди да ги сравнят с месните диети, което прави невъзможно да се разбере дали наблюдаваните потенциални ползи за здравето имат нещо общо с намаляването или премахването на храните от животински произход. От друга страна, добре известно е, че веганското хранене без добавки представлява риск за човешкото здраве, особено през първите хиляда дни от живота, когато развиващият се мозък е най-зависим от големи количества хранителни вещества, които се съдържат само в животински храни.