Най-екзотичния домашен любимец
Котките и кучетата ти се виждат твърде скучни? Имаме нещо интересно за теб.
Ако търсиш домашен любимец, който да внесе екзотика и вълнение в живота ти, аксолотлите са идеалният избор. Те са удивителни животинки, които могат да регенерират изгубените си крайници, органи и части от мозъка, без да остане дори следа от нараняването. Любопитно за тях е, че обичайно запазват ларвената си форма през целия си живот, в която имат хриле и по-малки и слаби крачета. Ако околната среда им наложи обаче, понякога могат да преминат през метаморфоза, в която развиват бели дробове, кожата им става по-дебела, а краката им – по-дълги и силни. Затова и много хора ги наричат „риби с крака“.
Трудно ли се гледа аксолотъл?
Може би тези мъници вече са те спечелили и се чудиш дали можеш да отгледаш един благополучно? Не се притеснявай – не изискват много повече грижи от кактус. Все пак е трудно да убиеш нещо, което може да регенерира почти всяка част от тялото си. Аксолотлите са най-често розови, бели и черни на цвят (но някои развъдчици изкуствено успяват да постигнат златисти, зелени и бронзови цветове също) и растат до дължина 20 см. Ако се грижиш добре за тях, могат да живеят до 15 години. Нуждаят се от голям аквариум с прясна вода, който да поддържа постоянна температура между 12 и 18 градуса. По-високите температури са много опасни за тях, така че обръщай внимание на това през горещите дни. От Natural World съветват да си вземеш подходящ филтър за смяната на водата или да подменяш половината вода в аквариума веднъж на ден. Аксолотлите са любопитни животинки, така че биха оценили богат декор, с който да си играят и да разглеждат.
- Ползите от масажа
- Започна Седмицата на модата в Милано
- 5 от най-добрите етерични масла и тяхната употреба
Ами какво ядат?
Те са месоядни животни. В естествения си хабитат се хранят с малки рибки, мекотели (водни охлюви и плужеци), насекоми и червеи. Когато се грижиш за тях, е желателно да им осигуриш подобна диета. Аксолотлите са достатъчно дружелюбни и любознателни, така че могат да бъдат научени да ядат от ръката ти.
Размножаване
Може би се страхуваш, че на твоя любимец ще му е самотно и ти се иска да му вземеш приятелче. Ако ги запознаеш постепенно един с друг и им осигуриш достатъчно голям аквариум (по десет галона на аксолотъл) с много скривалища за всеки, биха могли да съжителстват мирно и щастливо. Но внимавай – ако си вземеш разнополови аксолотли, знай, че се размножават на всеки шест месеца и могат да възпроизведат между 200 и 800 яйца по време на размножителния си сезон.
Снимка на бебета аксолотли от Петрина Бини:
Какво да не правя?
Не се опитвай да накараш аксолотъла си да премине през метаморфоза! Повечето хора не знаят как да създадат правилните условия това да се случи и често убиват любимеца си в процеса. А дори и да успееш, аксолотлите рядко живеят повече от три години след като преминат през метаморфозата си, а връщане назад няма.
Не забравяй, че макар и лесни за отглеждане, аксолотлите изискват също толкова любов и грижа, колкото всеки друг домашен любимец.