Най-известните дизайнери на обувки в света
Кристиан Лубутен е човекът, който накара света да се влюби в обувки с яркочервена подметка. Той успя да изгради империя и да превърне обувките с подпис на Christian Louboutin в истински женски фетиш, дори когато светът масово премина към маратонки.
Преди два месеца (7 януари) той навърши 59 години и ни дава повод да си припомним най-известните марки обувки в света – от мастодонти в индустрията до нови и дръзки звезди, на които социалните мрежи помогнаха да засияят.
Емблематичните обувки Christian Louboutin с червена подметка тази година празнуват своята 30-та годишнина.
През това време, те вече са се превърнали в нарицателно в света на обувките, а феновете им събират цели колекции от тези обувки на спиращи дъха токчета. Преди да пусне собствена марка, дизайнерът Кристиан Лубутен успява да си сътрудничи с марки като Yves Saint Laurent и Chanel, а идеята да се занимава с обувки му хрумва, докато учи в Училището по изящни изкуства, където изучава скулптура. Според Лубутен, тогава той се натъква на биографията на Роджър Вивие, който създава обувки за колекциите на Dior, и осъзнава, че иска да проектира обувки.
Докато отвори собствения си магазин, Лубутен вече има име в света на модата. През първата година на работа с марката Christian Louboutin се продават около 200 чифта обувки, въпреки че някои вътрешни лица отбелязват, че тези обувки не винаги са удобни за носене. Самият дизайнер не отрича това, както веднъж казва
„Жените са щастливи да носят даже обувки, причиняващи болка.“
Между другото, идеята да се направи червена подметка, която сега е патентована, дошла на дизайнера случайно. Веднъж Лубутен видял, че една от неговите служителки си лакирала ноктите с червен лак и бил толкова пленен от този нюанс, че взел четката от нея и сам боядисва подметките на един чифт в чувствения червен оттенък. Тази подметка почва да се нарича Follow Me (следвай ме).
Истинският пробив за Christian Louboutin идва през 2000-та, когато бляскава естетика превзема модните подиуми и червените килими
Момичетата от цял свят обичаха да носят тесни мини, пайети, дънки с ниска талия, които допълваха със зашеметяващи обувки, включително и с прочутата червена подметка. Именно тогава Лубутен започва да създава тематични колекции, посветени на фетишизма или Мария Антоанета. Друг голям източник на вдъхновение за дизайнера е светът на балета. През 2011 г. той дори създава обувки с 20 см високи токчета, които измислил, наблюдавайки позицията на краката на балерините по време на представления.
Днес марката Christian Louboutin се продава по целия свят, като продажбите надхвърлят 700 000 чифта годишно.
Сред лоялните клиенти са Блейк Лайвли, Мадона, Бионсе и дори Елизабет Тейлър, която каза: „Нарочно кръстосвам краката си, когато седя, така че другите могат да видят тези безупречно красиви алени подметки.“
Маноло Бланик е друго име в света на модата, което кара сърцата на феновете на красиви обувки да туптят по-бързо
Един от най-известните фенове на марката, която отбеляза своята 50-годишнина миналата година, е Анна Уинтур, главен редактор на американския Vogue. В едно от интервютата, тя дори заявява, че от дълго време не е обръщала внимание на други обувки. Обаче, тя не е първата модна легенда, която обръща внимание на обувките на Маноло Бланик. Първата е самата Диана Вриланд, която през 1971 г. препоръчва Blahnik да проектира аксесоари, когато вижда ескизите му. Привлича я рисунката на един чифт, в който една вишнева клонка и бръшлян оплитат грациозен женски глезен.
Важно е да се каже, че през седемдесетте години, когато Маноло Бланик започва работа, популярни са обувки с дебели токове или масивни подметки. Въпреки това, испанският дизайнер не искал да променя визията си за красота и направил обувки, които да му харесват – с еднослойна подметка и остър тънък ток. Той вярвал, че само с такава комбинация походката може да бъде изящна, а видът елегантен. Този подход дава своите плодове и една от първите звездни клиентки на Маноло Бланик става самата Джейн Биркин (Jane Birkin).
През осемдесетте години Маноло Бланик решава да навлезе на американския пазар, като си сътрудничи с такива местни марки като Carolina Herrera и Oscar de la Renta, което веднага му помага да привлече вниманието на богатите клиенти. В същото време истинският пробив за марката е 1994 г., когато самата принцеса Даяна обува обувките на Manolo Blahnik в много важен момент от живота си. Именно черните му обувки – лодка носи лейди Ди по време на благотворителна вечер, когато облича точно тази „рокля за отмъщение“ и нарушава всички канони на кралската мода. Самият дизайнер говори много топло за приятелството им:
„Тя беше божествен човек, много учтива и мила. Спомням си как ме посети на Old Church Street и просто си говорихме, докато тя пробва нови обувки.“
Между другото, именно обувките на Manolo Blahnik избира бъдещата й снаха Кейт Мидълтън за сватбената си визия.
Друга важна жена в историята на марката Manolo Blahnik става измислена героиня – водещата модната колонка Кари Брадшоу от сериала Сексът и градът. В изпълнението на Сара Джесика Паркър, това момиче се превърна в модена ориентир за милиони жени, а страстта й към красивите обувки се предава и на зрителите. В един момент абсолютно всички започнаха да искат обувките – лодки със скъпоценна брошка отгоре.
Джими Чу – още едно култово име в света на дизайнерските обувки
Официално историята на марката започва в средата на деветдесетте години, когато богатата наследница Тамара Мелон, паралелно работеща в отдела за аксесоари на британския Vogue, отишла при дизайнера на обувки Джими Чу с идеята за създаване на луксозна марка за обувки.
Официално историята на марката започва в средата на деветдесетте години, когато богатата наследница Тамара Мелон, паралелно работеща в отдела за аксесоари на британския Vogue, отишла при дизайнера на обувки Джими Чу с идеята за създаване на луксозна марка за обувки.
Важно е да се каже, че по това време Choo вече има значителен опит в създаването на обувки, но се фокусирал върху качеството на всеки чифт
Обувките се произвеждат в малката фабрика, разположена на територията на стара болница в Източен Лондон. Слуховете за качествения продукт се разпространяват бързо, тъй като Чу не разчитал само на външния вид, но и на удобството на обувките си. Една от първите му звездни фенки е самата принцеса Даяна, а в края на 80-те години обувките на Jimmy Choo за първи път се появяват на страниците на британския Vogue. Точно там Мелън го забеляза.
След регистрацията на Jimmy Choo, бизнесът започва да се развива много бързо – през 1996 г. е пусната първата пълноценна колекция, а през 1998 г. марката вече започва да се разширява на американския пазар. Бутици отварят врати в Ню Йорк и Лос Анджелис, а световни звезди като Дженифър Лопес и Никол Кидман обръщат внимание на едновременно изящните и удобни обувки – лодки. Техните изяви на червения килим привличат вниманието на обществеността към Джими Чу.
Както и в случая с Маноло Бланик, сериалът „Сексът и градът“ направил огромна услуга за марката, защото обувките на Jimmy Choo също постоянно са споменаваха и се появяваха в кадър, а фразата на Кари Брадшоу: „Чакай! Чакай! Загубих моя Чу!“, вместо „Загубих си обувката!“ се запомни от милиони зрители.
Gianvito Rossi е доста млада марка, но вече се радва на всеобща любов
Основана през 2007 г., италианската марка стана известна със своите обувки с полупрозрачни вложки, които правят женските крака да изглеждат почти безкрайни. Създадена е от Джанвито Роси, син на известния дизайнер на обувки Серджо Роси, който решава да започне собствен път в света на модата.
По време на основаването на Джанвито Роси, марката на баща му принадлежала на Gucci Group Corporation (сега Kering) и младият мъж осъзнал, че при такива условия няма да може да създаде това, което му харесва, и решил да създаде своя собствена независима марка, правата на която ще принадлежат именно на него. Това решение наистина било правилно – днес продажбите надхвърлят 200 000 чифта годишно, а името Джанвито Роси става по-популярно от името на баща му. Самият дизайнер признава, че въпреки да не е имал необходимите управленски умения в началото, главното, което е имал, е желанието и познанието как да създава качествена и красива обувка.
„Дамските обувки бяха първите ми играчки от детството“
казва той
„Израснах, гледайки как баща ми създава обувки, и измислих първия си чифт обувки на 17-годишна възраст – това бяха обувки на платформа.“
Вярно е, че днес обувките на платформа рядко могат да бъдат намерени в колекциите на Gianvito Rossi – марката се фокусира повече върху елегантните форми, но не забравя за удобството. Както посочва omode.info феновете на марката често се фокусират върху „блока Rossi“, което позволява да се чувстваме комфортно дори на високи токчета през целия ден.
Амина Муади (Amina Muaddi) е най-младата от марките за обувки, представени в този материал
Въпреки това, днес тя се носи от най-важните фенове на модата в света – от Риана до кралица Рания, а през 2019 г. нейният основател Амина Муади, стана носител на наградата Footwear News Achievement, който се нарича още „Оскар за обувки““.
Този успех е предшестван от много упорита работа и всичко започва в детството на Амина Муади, румънско момиче, което от ранна възраст знае, че иска да работи в модната индустрия. Първата й стъпка била преместването от родната Бреша в Милано, където учи PR и маркетинг в Европейския институт по дизайн, след това си намира работа в модни списания – американските версии на L’Uomo Vogue и GQ, но в един момент осъзнава, че иска не да отразява модата, а да я създава. Според Муади думите на един от нейните колеги са й помогнали да вземе трудното решение и да напусне бляскавите списания, който я посъветвал да не чака подходящия момент за стартиране на собствена марка, а да го направи тук и сега. Муади не умеела да рисува, затова се притеснявала, но все пак решила да рискува, разказва omode.info
Момичето се завръща в Италия, в района на Ривиера дел Брента, където е съсредоточено най-голямото производство на обувки в страната. Там тя придобива практически знания и основава марката Oscar Tiye, чийто основен отличителен елемент става декорът под формата на крила. Оригиналният дизайн помогнал да се привлече вниманието на известни момичета – от Бритни Спиърс до Хейли Бийбър, но четири години по-късно марката все пак била закрита.
Повратният момент за Муади било преместването в Париж, където тя отива по покана на Александър Вотие
Дизайнерът търсел човек, който да създаде обувки за неговите секси рокли. Развивайки се професионално, Амина едновременно активно развива личната си марка и се превръща във влиятелен инфлуенсър Тя сама става гост на модни ревюта и събира впечатляваща армия от фенове в Instagram. Жаждата за творчество и самореализация вдъхновяват амбициозната румънка да започне отново собствен бизнес, но под името Амина Муади. Отличителна черта този път е формата на тока, напомнящ чаша Мартини.
Този път Муади прави всичко правилно – Тина Кунаки участва в първата рекламна кампания на новата й марка, любовта на Риана към тези обувки й осигурява международна популярност, а компетентната маркетингова стратегия непрекъснато подгрява интереса на клиентите. Например, най-популярният модел на марката Begum, в прозрачен вариант става толкова популярен, че Muaddi умишлено не го включва в следващата колекция, защото това, което не е налично, е двойно желано.