HomeИНТЕРЕСНОНауката за любовта: Как влюбването влияе на имунитета

Науката за любовта: Как влюбването влияе на имунитета

Науката за любовта: Как влюбването влияе на имунитета

Връзката между влюбването в някого и физическите усещания, като сърцебиене и натрапчиви мисли, кара учените да подозират, че може да има основни промени във физиологията на хората. Досега обаче имало малко изследвания за това как любовта влияе на гените.

В опит да характеризират въздействието на романтичната любов върху функцията на човешкия геном, изследователи от Калифорнийския университет в Лос Анджелис в продължение на две години са взели кръвни проби от 47 млади жени, които започват нови  връзки.  Екипът следи за генетични промени в онези, които се влюбват, и открива, че това не само влияе на жените психологически, но и физически. Според проучването, публикувано в ScienceDirect, влюбването е свързано с промени в имунната функция, по-специално реципрочно понижаване на вродените имунни реакции, като същевременно потенциално повишава антивирусната защита.

Извода е, че по време на ранните етапи на романтичната любов, тялото изпитва промяна в имунната функция. Възпаленията, ключова част от вродения имунен отговор на тялото, изглежда намаляват. Въпреки че това може да бъде от полза за намаляване на свързаните с хронични възпаления състояния като артрит, то може също така да направи хората по-податливи на бактериални инфекции. В същото време антивирусният имунитет може да се засили, като потенциално предлага по-добра защита срещу вирусни инфекции. Тази промяна в имунитета може да има далечни последици за здравето и благосъстоянието. 

Едно значително приложение на това изследване е в областта на медицината. Ако любовта намалява възпалението, тя може да помогне на хора, страдащи от автоимунни заболявания или хронични възпалителни заболявания. Въпреки това, временният имунен компромис предполага, че хората в ранните етапи на любовта трябва да имат предвид своята уязвимост към определени инфекции.

Психологически, това изследване подкрепя по-широката идея, че емоционалните и социални фактори влияят върху физическото здраве. Известно е, че хормоналните промени, свързани с любовта – като повишен окситоцин и допамин – намаляват стреса и подобряват настроението, което може допълнително да допринесе за засилен имунен отговор срещу вируси.

 От еволюционна гледна точка имунната промяна, наблюдавана при хора, които са влюбени отскоро, може да се е развила, за да поддържа възпроизводството. По-силен антивирусен имунитет би могъл да защити срещу инфекции, предавани по полов път, като по този начин увеличи репродуктивния успех. Освен това социалното обвързване и романтичната привързаност насърчават свързването на двойки, което е от решаващо значение за отглеждането на потомството и осигуряването на оцеляване.

Разбирането на връзката между любовта и имунитета може да има практически приложения в общественото здравеопазване и консултирането за взаимоотношения. Медицинските специалисти биха могли да използват тази информация, за да съветват двойките относно рисковете за здравето по време на ранните фази на връзката. По същия начин терапевтите и консултантите могат да интегрират тези прозрения в своите насоки, помагайки на партньорите да се ориентират в емоционалните и физиологични промени в любовта.

Любовта е повече от просто емоционално преживяване – тя има реални биологични последствия. Взаимодействието между любовта и имунната система подчертава дълбоките връзки между нашето емоционално и физическо благополучие. Независимо дали се разглеждат от медицинска, психологическа или еволюционна гледна точка, ефектите на любовта върху имунитета предлагат нови перспективи за човешкото здраве и взаимоотношения.


банер вайбър

MADAMSKO NEWSLETTER. Абонирай се >>>

* indicates required

Share With: