Нещо интересно за чая
Факти, ползи и история
Чаят е една от най-древните напитки. Някои сортове, като ментата, имат лечебни свойства, а други, като черния – тонизиращи. Той се пие по цял свят и дори има посветен на него международен ден на 15 декември.
История
Легендата гласи, че преди почти 5000 години в чашата с гореща вода на китайския император Шен Нонг паднали чаени листенца от едно дърво. Те оцветили течността и ѝ придали приятен аромат. Така била открита напитката.
Скоро след това отглеждането и консумацията на чай се разпространили из цяла Азия, а после и по целия свят.
Чаят има ключова роля в оформянето на световната търговия и културния обмен, както отбелязват от „Факти”.
Британците толкова много се привързват към напитката, че през XVII в. създават Източноиндийската компания, която и до днес отглежда и търгува с множество видове и сортове чай. Всеки от тях е с уникален вкус и различни характеристики.
Чаят в България
България е една от страните, които се наслаждават на голямо разнообразие от различни видове чай. Тук се отглеждат всевъзможни билки и растения, подходящи за чай, но най-популярни безспорно са ароматите на лайка, мента и шипка.
Характерно за нашите ширини е добавянето на мед към топлата напитка, докато в повечето други страни стандартният подсладител за чая е бялата захар.
Ползи за здравето
По данни от Good Food консумацията на чай може да има редица положителни ефекти.
По-ниско кръвно налягане
Консумацията на чай може да подобри функцията на кръвоносните съдове и да понижи кръвното налягане, като увеличава наличието на съединението азотен оксид. То помага за отпускането на вътрешните мускули на кръвоносните съдове, което позволява на кръвта да тече по-свободно.
Ползи за сърцето
Има доказателства, че редовната консумация на чай може да намали риска от сърдечни заболявания, като основната заслуга отново се дължи на полифенолното съдържание. Особено важни са катехините, които се намират в голямо количество в зеления чай и показват положителен ефект върху сърдечносъдовите функции.
Подобрение на чревното здраве
Много от полифенолите в диетата, включително тези от чая, преминават неусвоени до дебелото черво, където се разграждат от чревните бактерии. Така те осигуряват източник на енергия за полезните чревни бактерии, позволявайки им да се развиват и разнообразяват, което помага за подобряване на чревната функция и за промяна на имунната система.
Намаляване на риска от рак
Полифенолите в чая могат да работят заедно с други фактори, за да забавят развитието на някои видове рак. Въпреки това, убедителни доказателства до момента има само за рак на устната кухина, като има и предположения за други форми, включително рак на черния дроб, гърдата и дебелото черво. Необходими са още добре проектирани изследвания, за да се разгледат и допълнителни фактори, които могат да повлияят на тези открития.
Облекчение на стреса и тревожността
За разлика от кафето, което се счита за стимулиращо, чаят обикновено се възприема като отпускаща напитка. Въпреки че и двете напитки съдържат кофеин, само чаят съдържа аминокиселината L-теанин, която има релаксиращ ефект, благодарение на способността си да увеличава алфа вълните в мозъка.
Фестивал на чая
Ако искате да научите повече за чая или просто да опитате сортове, които не сте досега, можете да го направите на 9 и 10 ноември от 20:00 ч. в Централни хали.
FesTEAval е безплатно събитие, което ще комбинира културни демонстрации и лекции, свързани с историята на чая и здравословния начин на живот, с дегустация на традиционни и екзотични вкусове чай.
Перфектно за всички любители на чая.