Обичаи, история и факти за 1 март
Първи март е ден, който в България се отбелязва с особена почит и радост. Той бележи настъпването на пролетта и носи със себе си древната традиция на мартениците. Този празник има дълбоки корени в българската култура и е свързан със символиката на новото начало, плодородието и здравето. Всеки почита този празник с голяма радост, защото поверията около него са свързани с положителни обещания. Кой в днешно време няма нужда от малко позитивизъм?
България е известна със своите обичаи и идването на пролетта е един от тях. Отбелязва се краят на тежката и студена зима, с началото на новия живот, който пролетта носи. Всичко разцъфва за един нов цикъл на живот. В тази статия ще разгледаме историята, обичаите и интересни факти, свързани с 1 март.
От къде започва всичко?
Традицията на 1 март се свързва с прабългарите и славяните, които в древността чествали настъпването на пролетта със специални ритуали. Смята се, че обичаят с мартениците датира от времето на хан Аспарух, когато България се установява на Балканския полуостров през VII век.
Според легендите, когато хан Аспарух пристигнал на новите земи, той изпратил гълъб с бял конец, за да уведоми близките си за успешното преминаване на Дунав. По време на полета, конецът се обагрил с кръв, като така се създала първата мартеница. Оттогава белият и червеният цвят започнали да се използват като символ на силата, здравето и дълголетието.
Други теории свързват мартениците с тракийски ритуали за плодородие и пречистване, като се е вярвало, че червеният цвят предпазва от зли сили, а белият носи щастие и чистота.

Какви са обичаите и традициите?
В България на 1 март хората си разменят мартеници – усукани вълнени или памучни конци в бяло и червено. Те се носят на китката, на ревера или се връзват на дръвчета и домашни животни, за да носят здраве и благополучие.
Обичаят повелява мартениците да се носят до появата на първите признаци на пролетта – цъфнали дървета, щъркели или лястовици. След това се свалят и се поставят под камък или се връзват на плодно дръвче с надеждата за плодородна година.
В някои региони на България има специфични традиции, свързани с Баба Марта – митологичен образ на възрастна жена, която олицетворява пролетта. Според поверието тя е капризна и настроението ѝ влияе на времето. Ако Баба Марта е весела, времето е слънчево и топло, но ако е сърдита – застудява.
Интересни факти за 1 март:
- Мартениците са признати от ЮНЕСКО – През 2017 година мартеницата беше включена в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО като уникална българска традиция.
- Празникът се отбелязва и в други страни – Освен в България, мартеници се носят и в Румъния, Северна Македония, Сърбия и части от Гърция, където също се свързват с пролетта.
- Символика на цветовете – Белият цвят символизира чистота, ново начало, невинност и дълголетие, докато червеният – здраве, плодородие, сила и живот. В някои места е характерно да се правят мартеници от различни цветове.
- Различни видове мартеници – Днес освен традиционните усукани конци, мартениците могат да бъдат изработени във всякакви форми – гривни, брошки, кукли на Пижо и Пенда, животинки и дори бижута. Въображението на всеки майстор може да се претвори в различни модели, големини и цветове.
- Забрана по време на комунизма – В определени периоди през 20-ти век носенето на мартеници било ограничавано от комунистическия режим, но традицията устояла и днес е един от най-обичаните български обичаи.
Празникът на 1 март е една от най-хубавите български традиции, която продължава да се предава от поколение на поколение. Той не само носи радост и символика за здраве и щастие, но и ни свързва с богатото ни културно наследство. Въпреки съвременните интерпретации на мартениците, обичаят остава неизменна част от българската идентичност и дух.