Отбелязваме Международния ден на семейството
Международният ден на семейството се отбелязва ежегодно на 15 май по целия свят. Той дава възможност за насърчаване на информираността по въпроси, отнасящи се за семейството, и увеличава знанията по социални, икономически и демографски процеси, които ги засягат. Световният ден на семейството има за цел да привлича общественото внимание към редица проблеми в семейната среда. Темата тази година е „Семейно-ориентирани политики за устойчиво развитие: Към Втората световна среща на върха за социално развитие“.
За да се справи с мегатенденции като технологични иновации, демографски сътресения, урбанизация, миграция и изменение на климата, темата подчертава и набляга на това как ориентираните към семейството политики спомагат за напредъка на устойчивото развитие, по-специално Програмата за устойчиво развитие до 2030.
Като част от световни инициативи за насърчаване на социалния прогрес и развитие, Международният ден на семейството се стреми да повиши осведомеността относно семейните проблеми, да подобри техния статус и благосъстояние в обществото и да насърчи международното сътрудничество.
Официалният символ на Международния ден на семейството е зелен кръг с червено сърце и къща в средата му. Това е предназначено да представи централната роля на дома за цялото човешко общество. Може да има и специални медийни кампании и „комплекти с инструменти“, които можете да използвате, за да организирате свои собствени „събития, фокусирани върху семейството“.
Обосновката за учредяването на Международния ден на семейството е била да се отговори на бурните времена, пред които са изправени много семейства в бързо променящата се модерна и глобализирана среда.
- Микротрендове от Tik Tok, които си струва да пробваш
- Ирена Милянкова говори открито за диагнозата
- С това упражнение болките в гърба ще изчезнат
Браковете през 2024 г.
През изминалата година са регистрирани 20 643 юридически брака, което представлява намаление с 1 157 в сравнение с 2023 г., показват данните на Националния статистически институт. Коефициентът на брачност, който измерва броя на браковете на 1 000 души от населението, е 3.2%. Забележително е, че близо три четвърти от всички бракове – 15 210 – са сключени сред градското население, подчертавайки урбанистичната доминация в този аспект.
Средната възраст при сключване на първи брак също продължава да се покачва. През 2024 г. тя достига 33.8 години за мъжете и 30.9 години за жените, което е увеличение съответно с 0.4 и 0.5 години в сравнение с предходната година. За 83.8% от жените и 83.6% от мъжете сключеният брак е първи, което показва, че традиционният модел на първия брак остава устойчив.
Областите с най-висока брачност са София (столица) и Разград, където са регистрирани по 3.9 брака на 1 000 души от населението. В другия край на спектъра е Видин, с най-нисък коефициент – едва 2.4%.