Пътеводител до Сицилия: Археология, природа и кулинарни удоволствия
Ето няколко причини защо Сицилия трябва да е следващата ви ваканционна дестинация в Италия
Това лято е идеалният момент да посетим Сицилия, защото Италия обещава несравнимо преживяване. Независимо дали търсим културни приключения, кулинарни изкушения или спокойствие и релакс, Сицилия има какво да предложи на всеки. В следващите редове ще проследим какво да не пропускаме, докато откриваме сърцето на Средиземно море.
Сицилия е остров на контрасти и крайности, където природата, историята и културата се преплитат в уникална симфония. Скалистите вулканични брегове плавно се сменят с кристално бели пясъчни плажове, а древните руини отстъпват място на великолепни барокови съкровища. Кулинарното изкуство на острова предлага всичко – от домашна паста до най-свежите морски дарове.
Снимка: Getty Images
За местните
Сицилианците са яростни патриоти към дома си, което не е изненада. Това е най-големият остров в Средиземно море и има култура, оформена от множество цивилизации, преминали през хилядолетията. Финикийци, гърци, римляни, араби, нормани и испанци са оставили своето наследство в древни храмове, великолепни театри, изящни мозайки и величествени катедрали.
Природата
Сицилия е очарователно красива, със своите пейзажи от вулкани, обсипани с цветя ливади, сребристи маслинови горички и лозя, обградени от древни каменни стени. Хоризонтът на изток е доминиран от вулкана Етна, често покрит със сняг и понякога изригващ дим и нажежени реки от лава. Плажове са с дълги, златисти участъци, обградени от сенчести борови гори, както и буколични планински пътеки.
Етна има почти магнетична привлекателност за местните жители, които отглеждат вино, маслини и цитрусови плодове по плодородните й склонове, както и за посетителите, които се надяват да видят прехвърчащи искри. В зависимост от настроението на вулкана, задоволим любопитството си с 4×4 пътуване и поход. Ходенето през топла черна лава се смята за странно усещане.
Снимка: Getty Images
Археологически забележителности
Ще открием невероятни археологически обекти, които лесно се съревновават с тези в Гърция, разположени небрежно в провинцията и по крайбрежието. Изберете своя път през развалините на гръцкия Селинунте, простиращ се върху нос на дива ивица на южното крайбрежие, или се насочете към Агридженто за необикновената Долина на храмовете. Два от осемте храма, построени през 5 век пр.н.е., са почти непокътнати, докато други са частично възстановени. Междувременно на север дорийският храм на Сегеста ръководи продължаващи разкопки от неговата обстановка на хълма.
Близо до Пиаца Армерина във Вила Романа дел Казале, ловна хижа от 4-ти век и сега обект на световното наследство на ЮНЕСКО, можете да се доближим до изключителни римски мозайки, стая след стая с 2000-годишни сцени на лов и известното изображение на римски момичета в бикини, които играят игри с топка.
Снимки: robertharding/ Alarmy Stock Photo
- Как да открием своя глас и уникалната ни значимост?
- Велурът, без който не можем тази есен
- „YOU“ се завръща с финален сезон
Съвети при пътуване из градовете
При посещение в Таормина можем да се потопим в културата и да посетим представление в великолепния Театро Греко. Изсечен от хълм със снежната шапка на Етна, доминираща над гледката, театърът е място за класически и поп концерти през цялото лято. Можете също да гледате гръцки пиеси в 2500-годишния театър на археологическия парк на Сиракуза. Ще ни се прииска цял ден да разглеждаме древногръцкото място, което е имало своя разцвет през 5 век пр.н.е.
Пътувайки на юг можем да добавим в нашата обиколка сияещите красиви градове Ното, Рагуза и Модика от 17-ти век, чиято барокова архитектура с цвят на мед е наследството на испанците.
Еднодневна екскурзия до Палермо е напълно достатъчна, за да се потопим в островната столица. Градът е хаотичен, но завладяваща с широките си булеварди и големи дворци. Историческият център е пълен с красота, от блестящите византийски мозайки на църквата Ла Марторана до спокойния Археологически музей, разположен в обителта на стар манастир.
Снимка: thelazyitalian
Храна и напитки – какво да опитаме?
Сицилианската кухня има отличителни черти. Подслаждаме сутрините с каноли (дълбоко пържено тесто, пълнено с подсладена рикота) със сутрешното ни капучино. Част от закуската може да бъде и друг местен специалитет, джелато или гранита в прясно изпечен сладкиш/бриош. Джелато е популярен в цяла Италия, особено тук, тъй като това е мястото, където арабите са го измислили, използвайки сняг от планината Етна. Отличителните местни съставки в джелатото, на които може да попаднете, са листенца от роза, шам фъстък и органичен лайм.
Пикантните ястия включват аранчини, които са част от популярната “street food”. Те представляват панирани топчета с размер на хапка от дълбоко пържен ориз, смесен с рагу, грах и моцарела. В Палермо пастата със сардини присъства във всяко меню. В Катания местен специалитет е паста с патладжан, домати и солена рикота. Всяка сицилианска баба има рецепта за капоната, богато рагу от патладжани.
Сицилианските вина са изключителни, отглеждани по плодородните вулканични склонове на Етна и Еолийските острови. Допълнете чашата си с класни реколти от Tenuta di Castellaro на Еолийските острови или Tenuta Regaleai, една от най-старите винарни на острова, южно от Палермо.
В Сицилия, виненият влак Етна е очарователен начин да изпитаме величието на планината и сицилианското вино и никой дане трябва да шофира. Взимайки ретро влак по теснолинейната железопътна линия Circumetnea през долните склонове на вулкана и стигайки до Рандацо, можем да се качим на обиколка с винения автобус с дегустации на някои от най-добрите винарни.
Снимка: Getty Images
Какво да знаем преди да тръгнем?
Наемането на кола е идеално, ако изследвате повече от една област. Разстоянията са големи, въпреки че Сицилия има прилична железопътна и автобусна мрежа, свързваща всички големи градове. Не подценявайте разстоянията – Катания до Палермо, например, е 210 км.
В Сицилия пътуването като цяло е безопасно, въпреки обичайните предупреждения относно джебчиите в натоварените градове. Внимавайте за логото на „addiopizzo“ в магазините, това е вид демонстрация на хората, които отказват да плащат „пицо“ – пари за изнудване на мафията.