HomeИНТЕРЕСНОСъветите на успешните лидери, които ще ви променят

Съветите на успешните лидери, които ще ви променят

Племето на наставниците

Съветите на успешните лидери, които ще ви променят

Авторът Тимъти Ферис предлага над 100 интервюта с успешни хора от целия свят. Всички те споделят с читателите какви са техните навици, как управляват парите си, какво смятат за провалите и как се учат от тях.

Сигурно си мислите, че известен и успешен човек като Тимъти Ферис знае всичко и няма никакви въпроси. Точно обратното. Чувствайки се объркан и без посока, авторът решава да събере цяло „племе“ от наставници и да им зададе едни и същи въпроси. Резултатът е забавен малък сборник със съвети от най-добрите ментори. Някои от отговорите ще ви шокират, други ще ви допаднат, а трети ще ви помогнат да преоткриете себе си. Точно това е целта на книгата – да се развивате и усъвършенствате, вслушвайки се в съветите на успешните лидери.

Тимъти Ферис задава точно 11 въпроса на всеки човек, който интервюира. Областите, които обхващат са най-различни – книги, навици, инвестиции, нагласи, провали и много други. Уроците, които наставниците дават, са безценни и изключително полезни. Според тях рецептата на успеха е лесна. Тя се състои в това да се съсредоточите върху нещата, които са пред вас и да не правите една и също грешка два пъти. Съвременният свят ви предлага възможността непрекъснато да преоткривате себе си и да намирате нови пътища. Възползвайте се от това. Няма един правилен отговор, има само по-добри въпроси.

Какво друго ще научите от книгата „Племето на наставниците“?

Въпросите, които авторът задава са следните: 

1. Коя е книгата, която най-често сте подарявали, и защо? Избройте до три книги, които са оказали голямо влияние върху живота ви?
2. Коя покупка на стойност 100 долара или по-малко е повлияла положително на живота ви през последните шест месеца? Разкажете повече подробности като марка, модел, откъде сте я купили и т.н.
3. Как даден провал ви е подготвил за успех по-късно в живота? Имате ли си „любим провал“?
4. Ако притежавате огромни билбордове навсякъде из града, какво бихте написали на тях и защо? Какво искате да кажете на хората?
5. Коя е най-добрата и най-полезна инвестиция, която някога сте правили? Може да е инвестиция на пари, време, сили и т.н.
6. Имате ли необичаен навик или нещо абсурдно, което обичате?
7. През последните пет години кое ново убеждение или навик е подобрило живота ви?
8. Какъв съвет бихте дали на умен, целеустремен студент, който навлиза в „реалния свят“?
9. Кои са лошите препоръки, които чувате във вашата професия или бизнес?
10. През последните пет години на какво казвате „не“ най-често (разсейващи фактори, покани и т.н.)? Кои нови подходи ви помагат да отказвате учтиво?
11. Какво правите, когато се чувствате претоварени или разконцентрирани?

След като задава тези въпроси, Тимъти Ферис обобщава препоръките и съветите, които менторите дават. Така създава уникалната книга „Племето на наставниците“. Тя предлага важни житейските уроци, които всеки от интервюираните предлага. 

Във всеки неуспех има няколко скрити възможности.

Рик Рубин е легенда в музикалния бизнес. Продуцентът е работил с изпълнители от всички жанрове – Бийсти Бойс, Линкин Парк, Ред Хот Чили Пепърс, Металика, Джони Кеш, Аеросмит, Шакира, Еминем и много други. След десетки наградени албуми Рубин е научил едно: не можете да контролирате публиката. Факт е, че много страхотни песни не могат да се наложат, а посредствените – стават номер едно в музикалните класации. Всичко, което можете да направите, е да си поставите възможно най-високия стандарт и да се придържате към него.

Стивън Пресфийлд е американски сценарист и писател. Той обича да използва провала като отправна точка и смята, че ако продължавате да се проваляте, е време да промените плана и да започнете нещо ново. След като в продължение на 15 години е отхвърлян от издателите, Стивън решава да захвърли всичко за известно време, да се премести в Холивуд и да започне да пише сценарии за филми. Това по-късно му помага като автор на книги. В момента е един от най-известните американски сценаристи и писатели в жанра исторически роман и документалистика.

Тимъти  Ферис разказва друг неуспешен случай, който крие в себе си бъдещи възможности. Става въпрос за Бийсти Бойс  и техния втори албум, който е абсолютен провал. Урокът, който хип-хоп групата получава е, че несуспехите водят до свобода. След като веднъж сте ударили дъното, можете да бъдете толкова креативни и смели, колкото искате. Така или иначе никой не очаква велики неща от вас.

Всички тези примери помагат на автора да открие три големи възможности, които провалите крият: 

  1. Провалите ни учат да контролираме това, което можем.  
  2. Провалите ни помагат да разберем в какво трябва да се подобрим и усъвършенстваме. 
  3. Провалите ни учат да изразяваме свободно мнението и идеите си.  

Научете се да казвате «не», за да опазите физическото и психическото си здраве.  

Колкото повече се утвърждавате като авторитет, толкова повече хора искат да им обръщате внимание. Всички знаем, че е важно да отказваме ангажименти и проекти, които ни отдалечават от прицелната точка. За много хора обаче е изключително трудно да казват «не». Ето някои предложения от наставниците в книгата как може безболезнено да откажете даден ангажимент. 

– Наемете човек, който да управлява електронната поща и срещите ви. Обучете го да отказва на 99% от всички искания и молби за среща. 

– Ако не можете да наемете персонал, проверявайте имейлите си така, сякаш сте професионалист в областта на сигурността. Ако самите вие не се защитите, няма кой друг да го направи вместо вас. 

– Запитайте се дали не приемате всички покани и ангажименти, за които другите ви молят, само защото се чувствате несигурни или виновни да откажете. Според автора това не са основателни причини да приемате всеки ангажимент, който другите ви предлагат. 

Да се научите да отказвате проекти и събития, които не ви водят към целта е изключително важно. Бъдете обаче отворени за нови приятелства и идеи. Гари Вайнерчук, геният на дигиталния маркетинг, все още запазва 20% от времето си, за да казва „да“ на неща, които изглеждат безсмислени. По този начин той се съобразява със случайността и остава отворен за това, което бъдещето крие.

Винаги проверявайте защо не трябва да приемате съветите на другите, а след това преценете дали да ги послушате.

Книгата е пълна с различни съвети, но както Тим обяснява във въведението, повечето от тях не са за всеки човек. Само малка част от съветите на неговите наставници наистина ще променят живота ви. Някои може да са полезни, но повечето никога няма да бъдат приложими във вашия живот. Това е напълно нормално.

Живеем в свят, който обръща прекалено много внимание на съветничеството и наставничеството. Много малко препоръки обаче идват от правилните хора, а още по-малко – в правилното време. Бъдете внимателни с хора, които ви дават следните съвети: 

– Намалете качеството на продукта в полза на маркетинга. 

– Не споделяйте идеите си с никой друг. 

– Плувайте по течението. 

Авторът казва, че всичко това се отнася и за книгата му. Не вярвайте на всичко, което четете. Помислете, съпоставете гледните точки и след това вземете собствено решение.

Не се страхувайте да инвестирате в нетрадиционни неща.

Когато чуете думата „инвестиция“, представяте ли си пестеливи хора, които влагат парите си в акции или във взаимни фондове? Тимъти Ферис смята, че инвестицията може да се определи и като времето, парите или енергията, които влагате в себе си и в бъдещия си успех. Той установява, че всеки един от интервюираните от него е съгласен с това твърдение. Всъщност всички наставници от книгата потвърждават, че инвестирането в личностно и професионално развитие е много по-ценно от инвестирането на пари! Това може да означава да инвестирате в някои нетрадиционни неща, които ще ви се отплатят по-късно. 


Например, Естер Перел е психотерапевт и автор на книги, която изследва напрежението между нуждата от сигурност и нуждата от свобода в човешките взаимоотношения. Вместо да влага парите си в традиционни неща като маркетингови кампании или начален капитал, Перел взема нетрадиционното решение да инвестира в най-големия си актив – собствения си ум. Тя знае, че никога няма да успее, ако не получи нужното образование, затова влага време и пари, за да научи девет различни езика. С придобиването на тези умения Перел вярва, че ще може да се свързва с хора от цял свят и да научава нови думи за ориентиране в сложни теми. В резултат на това животът, умът и кариерата ѝ се обогатяват и тя открива нови възможности за общуване. Тъй като вече не е обвързана с езиковите ограничения, Естер успява да преодолее много граници и да установи връзки с хора от цял свят.


По същия начин Ариана Хъфингтън е достатъчно смела и разумна, за да осъзнае, че трябва да инвестира в себе си. Тя е  успешен автор, колумнист и бизнесдама. В един момент Ариана решава да инвестира във физическото и психическото си здраве. Тя прави крачка назад, за да си почине, успокои и преосмисли приоритетите си. Знае, че прави най-добрия избор за себе си и за кариерата си. В крайна сметка инвестицията ѝ се отплаща. 


Независимо дали инвестирате в личностно развитие, образование или грижа за себе си, основният извод е: Не се страхувайте да инвестирате в нетрадиционното! Не позволявайте на натиска отвън да ви попречи да вземете най-доброто решение за живота и кариерата си.

Основните казуси, които книгата решава

Вероятно знаете колко е важна ролята на наставника или самият вие сте такъв. Всеки човек има нужда от някой, който да го напътства по пътя към успеха, независимо дали целите му са лични, професионални или и двете. Наставникът е човек, който е бил там, където сте вие в момента. Той знае какво е усещането да започнеш от дъното и да стигнеш до върха. Разбира капаните, триумфите и изпитанията, които ще преживеете по пътя, и използва опита си, за да ви напътства. Понякога може да е трудно да откриете подходящия за вас наставник. Ето защо Тимъти Ферис отделя време да интервюира най-добрите от най-добрите и да събере техните житейски съвети в една книга. Можете да почерпите от мъдростта на „Племето на наставниците“ в уюта на собствения си дом.

Ползи от книгата

Да имате наставник е страхотно! Всъщност това е необходимост в живота. В повечето случаи обаче избираме наставник, който ни насърчава да постигнем успех в една област от живота. Например може да се научим от маркетингова суперзвезда, която ни казва как да стигнем до върха в света на маркетинга. Няма да може обаче да ни даде съвет, когато става въпрос за личностно развитие. Точно тук е мястото на колекцията от интервюта на Ферис. Като разглеждате съветите на много успешни хора, получавате по-цялостна картина върху живота. Вслушайте се в съветите на наставниците, приемете нетрадиционните инвестиции и се стремете да станете най-добрата версия на себе си!

Чуйте ключовите моменти от световноизвестни заглавия в Бързи Книги – първото мобилно приложение за аудиорезюмета на книги в България.


Свалете приложението Бързи Книги безплатно сега:


банер вайбър

MADAMSKO NEWSLETTER. Абонирай се >>>

* indicates required
Share With: