Токсични ли са менструалните продукти?
Средната жена с менструация ще прекара около пет години от общия си репродуктивен живот, използвайки около 11 000 менструални продукти.
Ако някои от тези менструални средства съдържат тежки метали или потенциално токсични химикали, свързани с хронични заболявания и репродуктивни проблеми и проблеми с развитието? Предишни изследвания са установили, че тампоните и другите менструални продукти могат да съдържат химикали като перфлуороалкилови и полифлуороалкилови вещества или PFAS; пластификатори, известни също като фталати; и летливи органични съединения или ЛОС, отделяни като газ или аромати от много потребителски продукти. Доказано е, че всички тези химически групи нарушават ендокринната система на тялото, която регулира сексуалното развитие, метаболизма, кръвната захар, настроението, съня и др.
Наскоро малко пилотно проучване откри арсен и олово в органични и неорганични тампони – и въпреки че нивата бяха малки, няма безопасно ниво на излагане на олово, според Агенцията за опазване на околната среда на САЩ. Това проучване обаче не е в състояние да определи дали тежките метали могат да изтекат от тампоните в тялото, като по този начин направят неизвестно каквото и да е потенциално въздействие върху здравето, каза старши автор на изследването Катрин Шилинг, асистент професор по екологични здравни науки в училището за обществено здраве Mailman на Колумбийския университет в Ню Йорк.
„Не искам хората да се паникьосват, а да знаят, че в тези менструални продукти са открити тежки метали“, казва Шилинг. „Очевидно следващата стъпка е да се направи изследване, което да покаже дали металите проникват от тампона в тялото.“
Проучването също така не успява да определи дали някакъв метал, дори ако бъде освободен в тялото, може да се абсорбира във вагиналната лигавица и впоследствие в кръвния поток.
Вагиналната тъкан е по-пропусклива от други части на тялото, така че ако проучванията открият, че тежките метали – или тревожните химикали – наистина проникват от менструалните продукти в тялото, това може да е сериозен проблем.
„Най-много съм загриженa за менструалните продукти, които се използват вътре в тялото“, казва Анна Полак, доцент по глобално и обществено здраве в университета Джордж Мейсън във Вирджиния. Тя не е участвала в пилотното проучване. Полак е съавтор на ревю на 10-годишни проучвания върху замърсителите в тампони, дамски превръзки, менструални чаши и други продукти.
„Въпреки това, няма причина хората да се страхуват да използват менструални продукти в този момент“, добави тя.
Тежки метали в тампоните
Шилинг и нейният екип тестваха 30 тампона от 14 марки, закупени от големи онлайн търговци на дребно и магазини в Съединените щати, Обединеното кралство и Гърция. Изследователите проведоха сляпо проучване, така че не знаеха марките. Екипът проведе тестове за 16 тежки метала, като са открити средно 100 нанограма на грам олово и 2 нанограма на грам арсен в тампоните
Катрин Шилинг споделя също, че не са открили хром и живак, което е добра новина за менструалните продукти. Органичните тампони съдържат по-високи нива на арсен, докато неорганичните тампони имат по-високи нива на олово, установява проучването.
„Средната концентрация на олово в тампоните е около 10 пъти по-висока от максималните нива, разрешени в момента в питейната вода“, казва Шилинг, добавяйки, че нивата на арсен са пет пъти по-ниски от настоящите ограничения за питейна вода.
- Ползите от масажа
- Започна Седмицата на модата в Милано
- 5 от най-добрите етерични масла и тяхната употреба
Как химикалите са открити в менструалните продукти?
Първо, повечето тампони са направени от памук или смес от памук и коприна, полусинтетично влакно, направено от дървесна маса. Арсенът е естествен елемент, намиращ се в почвата, водата и въздуха, докато оловото и други тежки метали са естествена част от земната кора – така че растенията могат лесно да абсорбират метали, докато се развиват.
Тежките метали могат да бъдат странични продукти от производствени предприятия, минни съоръжения и процеси на топене, докато PFAS и други химикали навлизат във въздуха, почвата и подпочвените води от човешки отпадъци, потребителски продукти, изхвърлени на сметищата и странични продукти от флуорохимически производствени предприятия.
Химикали, наречени фталати, са открити в дамски превръзки, превръзки и тампони, според прегледа на Полак. Фталатите се съдържат в потребителски продукти като шампоани, гримове, парфюми и детски играчки и са свързани с репродуктивни проблеми, като генитални малформации и неограничени тестиси при бебетата и по-нисък брой сперматозоиди и нива на тестостерон при възрастни мъже.
Производителите използват PFAS, често наричани „вечни химикали“, тъй като те не се разграждат лесно в околната среда, в опаковките на храни, за да предотвратят накисването на мазнини и вода през опаковките на храни и чашите за напитки. Химикалите се използват също така, за да направят килимите, дрехите и мебелите устойчиви на петна, вода и повреди от мазнини.
Проучване от февруари 2023 г. установи, че PFAS може да промени хормоналните и метаболитни пътища, необходими за растежа и развитието на малки деца, тийнейджъри и млади възрастни. Химикалите PFAS също са свързани с повишен риск от рак на бъбреците при възрастни и необичайно високи нива на холестерол и намален отговор на антитела към ваксини както при възрастни, така и при деца. Въпреки това, самото присъствие на химикал не е индикация за риск или неблагоприятен ефект, според Американския съвет по химия, индустриална асоциация.
Как да се предпазим?
Производителите на тампони и FDA препоръчват тампоните да не се използват през нощта или повече от осем часа поради по-висок риск от синдром на токсичен шок, смъртоносна бактериална инфекция, която може да причини органна недостатъчност и смърт, ако не се лекува.
Други препоръки включват измиване на ръцете преди и след поставяне или премахване на тампон, за да се намали разпространението на бактерии, смяна на тампони на всеки четири до осем часа и използване на възможно най-ниската абсорбция.
„Ако можете да носите един тампон до осем часа, без да го сменяте, абсорбцията може да е твърде висока“, отбелязва FDA на уебсайта си.
Признаците на токсичен шок, които включват внезапна висока температура, диария, замаяност, повръщане или обрив, който прилича на слънчево изгаряне, се нуждаят от незабавна медицинска помощ.
В допълнение, „ако имате дискомфорт, болка или други неочаквани симптоми като необичайно отделяне, когато се опитвате да поставите или носите тампон, или ако имате алергична реакция, спрете да използвате тампони и се свържете с вашия доставчик“, каза FDA.