HomeЗДРАВЕТоп 6 източници на растителен протеин

Топ 6 източници на растителен протеин

растителен протеин

Топ 6 източници на растителен протеин

Автор: Божидара Манева

Природосъобразното хранене, или т.нар. Веганство, добива все по-голяма популярност в световен план. Независимо дали ще е по здравословни, етични, екологични  или „тренди“ причини, броят на населението, което отказва да яде животински продукти расте с интензитет. Но най-важният въпрос винаги остава:

Ще можем ли да си набавим достатъчно протеини, за да сме здрави и пълноценни?!

Много медицински проучвания и изследвания отдавна са доказали, че това е напълно възможно през подходяща комбинация на разнообразни храни. Представяме ви класация на едни от най-добрите заместители на животински протеини.

Хранителна мая

Това е вид мая, известна като Saccharomyces cerevisiae, чиито клетки се отглеждат в продължение на няколко дни върху богата на захар среда, като меласа, например. Има характерен ядков, а понякога и асоцииран млечен вкус.Известна сред веганите като заместител на сиренето и някои млечни продукти.В 100 г от нейното количество се съдържат цели 45 г протеин. 

Хранителна мая

Сайтан

Сайтанът, известен още като пшеничен глутен, е често срещана съставка в китайските вегетариански ястия от векове, особено за хора, които практикуват будизма и се въздържат от месо по религиозни причини. Използва се като алтернатива на тофу и едамаме. Съдържа 25 г протеин в 100 г от теглото си.

Темпе

Това е традиционен соев хранителен продукт, произлизащ от Индонезия. То се прави с контролирана ферментация на соеви зрънца и се оформя в сбита форма, напомняща вегетариански бургер. Както тофуто, темпе е направено от соеви зърна, но е изцяло соев продукт с различни хранителни характеристики и качества, а именно с по-високо съдържание на протеини, диетични фибри и витамини. То е с твърда структура и земен аромат, който става все по-ясно изразен с възрастта на продукта.Съдържа 19 г протеин в 100г от масата си.

темпе

Тофу

„Соевото сирене“ е храна с китайски произход, произведена чрез коагулация на соево мляко с последващо отцеждане и пресоване на блокчета. Правенето на тофу от соево мляко е подобно на правенето на сирене от мляко.В 100 г от този продукт се съдържат 12 г протеин.

Тофу

Черен боб

Популярният в Латинска Америка черен боб, е богат на протеини и на фибри, които са полезни за здравословното храносмилане. Използван е като гарнитура към различни ястия, супи, маринати, салати, месо и други. Не на последно място, бобът има приятен вкус, който гарантирано се харесва на всички. В 100 г сварен продукт се съдържат 9г протеин.

Черен боб

Амарант

Амарантът е древна зърнена култура, която в България е употребявана най-вече с листата си, известна като Шир или Куча лобода. Зрънцата на това растение са използвани още от ацтеките. Днес намира широко кулинарно приложение в супи, плънки, салати, дори приготвен като пуканки. В 100 г сварено тегло имаме 6 г протеин.

Амарант

Към всички тези растителни протеинови бомби трябва да бъдат добавени много зеленчуци, ядки и семена, иначе храненето няма да е здравословно и пълноценно. 

Бон апети!


Прочети още: 7 ежедневни навика за силна имунна система


банер вайбър

MADAMSKO NEWSLETTER. Абонирай се >>>

* indicates required
Share With: