Забележителности на Шчечин, Полша
Разположен в близост до границата с Германия, Шчечин е важно полско пристанище, както и град, където се строят кораби от всякакъв размер и най-високо качество. Отделна атракция на града е неговият исторически център, където следите от миналото, невероятно богати на събития, са перфектно запазени. Шчечин е известен и като един от най-зелените градове в Полша: реки, езера, градини и паркове заемат повече от половината от територията на града.
Исторически, религиозни, културни и природни забележителности привличат много туристи в Шчечин. Ако определите десетте най-интересни туристически обекта, вероятно ще изглежда така:
Катедралата Свети Яков
Основната религиозна атракция не само на Шчечин, но и на целия регион Померания, катедралата Свети Яков се намира в историческия център на града. Храмът е построен през 1187г.
119-метровият шпил на църквата е построен много по-късно, през 1894 г., след пореден основен ремонт на конструкцията. Украсена със статуи на светци и масивни колони, вътрешността на църквата е с внушителни размери. Местоположение: św. Якуба Ап. – 1.
Църква Свети Павел и Петър
Най-старият храм в Шчечин и Померания, църквата Свети Павел и Петър, е издигната през 112 г. от дърво. Въпреки това не му е било предопределено да съществува дълго: той е опожарен от датчаните още през 1189 г. През 1237 г. на мястото на стария храм е построен нов, тухлен, в готически стил: с гаргойли, теракотени глави, 3 кораба и крипта, разположена под пода.
Ако говорим за забележителностите на църквата, които могат да се видят днес, трябва да се отбележи таванът на църквата, украсен с различни сцени от Библията, както и 3 таванни полилея, направени и монтирани през 1661, 1702 и 1703 г.
Църквата на Пресветото сърце на Исус
Църквата на Пресветото сърце на Исус е построена по заповед на кайзер Вилхелм II по проект на Берхард Щал от стоманобетон през 1913 г. Отвън първото нещо, което хваща окото, е църковната кула, покрита със зелен меден покрив, а вътре е олтарът, чиито вътрешни стени са украсени с огромна картина, изобразяваща „Тайната вечеря“. След Втората световна война църквата е прехвърлена на католическата църква, а през 1986 г. тук са монтирани 4 камбани, които се изявяват с всекидневен звън.
Музей на модерното изкуство
Музеят се намира в сграда, построена в края на 18 век. Първата колекция на музея е създадена през 1948 г. Съдържа произведения на художници и скулптори от 19-ти и 20-ти век. Днес тук можете да видите творбите на такива майстори като Питър Вайс и Изабела Густовска, Тадеуш Маковски и Ян Матейко, Конрад Кжижановски и Яцек Малчевски. Местоположение: Staromłyńska – 1.
Технически музей
Един от най-големите технически музеи в Полша и най-посещаваният музей в Шчечин, Музеят на комуникациите и технологиите е основан през 2006 г. в сградата на изоставено трамвайно депо, което престана да функционира две години по-рано. Тук са изложени уникални транспортни средства, както и документи и снимки, разказващи историята на обществения транспорт и автомобилната индустрия. Специално място в музея заема колекцията на Лешек Лижевски, съставена от 32 ретро автомобила и 56 модела мотоциклети. Е, гордостта на музея са полските прототипи „Beskid“ и „Smyk“, както и най-редките модели 125p и 126p от автомобилния производител Fiat. Местоположение: Niemierzyńska – 18A.
Национален музей
Археологически находки и произведения на изкуството, етнографски артефакти и ценни монети са експонатите, които съставляват постоянните експозиции на Националния музей в Шчечин. Тук те са около 150 000. Музеят е основан веднага след освобождението на града от германците, на 1 май 1945 г. Освен постоянни експозиции, в сградата на музея се организират временни изложби, научни срещи и конференции. Днес Националният музей включва: Историческия музей, Морския музей, художествена галерия, Музея на модерното изкуство и основната сграда на Националния музей.
Къщата на Лойц
Символ на просперитета на град Шчечин, къщата на Лойц е построена през 1539 г. по поръчка на банкера Ханс Лойц. Фасадата на сградата е богато украсена с многобройни архитектурни декорации от късния готически период, както и барелеф на „Обръщането на Св. Павел“.
По време на последната война къщата е била частично разрушена, но възстановена по оригинални образци в средата на 50-те години на миналия век. Днес в къщата на Лойц се помещава Училището по изящни изкуства.
Кулата на седемте воала
„Моминската кула“, както наричат още Кулата на седемте воала, се издига до замъка Щечин, на брега на Одер. Това е общоприет символ на Шчечин. Построена като отбранителна конструкция, 3-етажната кула е с диаметър 9 метра. Днес атракцията е на агенция за недвижими имоти, но е достъпна за обществеността. Местоположение: Panieńska – 47.
Фонтан „Бял орел“
Откриването на фонтана Белият орел се състоя на 15 август 1732 г. Построен е по проект на немския архитект Йохан Граел от пясъчник и е украсен от известните тогава скулптори Йохан Кох и Мейосон Ангерер.
Основната част на монумента е под формата на стъбло, към което са прикрепени чашковидни листенца от детелина. Основният герой на архитектурния ансамбъл е орел с разперени крила, ярко бял. Фонтанът е преместен на централния площад на Шчечин през 1866 г. Колкото и да е странно, забележителността почти не е пострадала по време на въздушните нападения през Втората световна война. Днес тя изглежда особено цветна след наскоро завършен основен ремонт. Местоположение: Plac Orła Białego – 70-562.
Замъкът Щетин
Разположена на брега на река Одер, бившата резиденция на померанските херцози е построена през 1346 г. по заповед на херцог Барним II. Актуализирана е през 1573 г. по проект на архитекта Вилхелм Захариас.
По време на Втората световна война красивият замък е практически разрушен. Възстановяването му започва през 1958 г. Днес това е гордостта на Шчечин и много търсена туристическа атракция. В него се намират деловодство, изложбени зали, кино и няколко луксозни ресторанта. И още нещо: именно в замъка Щетин е родена Екатерина Велика, собственост на чийто баща, Кристиан Август, той е прехвърлен след Северната война през 1720 г.
Източник:https://dostoprimechatelnosti-m.ru/