Защо скоро няма да имаме кафяви яйца?
С наближаването на Великден всички се вълнуваме от яйцата и техните разновидности. Въпреки че предпочитаме бели, за да са по-пъстри боите, то според някои диетолози и готвачи кафявите са по-здравословни. По отношение на холестерола, протеините и калориите – и двата типа яйца са еднакви. Кафявите са по-богати на омега-3 мастни киселини, но разликата е минимална.
Защо животновъдите предпочитат белите кокошки?
Интересно е, че животновъдите предпочитат белите кокошки и съответно белите яйца, които дават те, пише Vesti.
„Белите кокошки имат по-голям генетичен потенциал от кафявите кокошки. Те живеят и снасят по-дълго“,казва Хенер Шьонеке, председател на Федералната асоциация на германските производители на яйца. Той добавя, че белите кокошки се отглеждат по-лесно. “Освен това те са по-леки и по-малки, както и яйцата им. Затова и те снасят по-лесно. Белите кокошки също така намират по-бързо храна и вода от кафявите”, обяснява Шьонеке и подчертава, че кафявите яйца вече се предлагат само от няколко регионални фермери.
След няколко години потребителите в Германия може би вече няма да могат да избират между кафяви и бели, пише Deutsche Welle. „Днес вече виждаме все по-малко кафяви яйца, а скоро вероятно изобщо няма да има такива“, казва Хенер Шьонеке. Причината за това е, че много животновъди преминават от кафяви към бели кокошки.
- Слънцезащитните спрейове наистина ли са ефективни?
- Признаци за burnout и как да се предпазите
- Проф. Михаил Неделчев представя нова приносна книга
Белите кокошки снасят бели яйца, а кокошките с кафяви пера – кафяви. Според Шьонеке това важи поне за породите кокошки в Германия. Според асоциацията делът на кафявите яйца в супермаркетите все още е около 30%, докато в дискаунтърите често вече не се продават такива. Само преди десет години в Германия са се продавали повече кафяви яйца, отколкото бели.
Проучване на клиентите, проведено от Централния съюз на германската птицевъдна промишленост, показва: кафявите яйца все още са по-популярни сред по-възрастните хора. По-младите хора обикновено не се интересуват от цвета, а по-скоро от това при какви условия се отглеждат животните и дали яйцата идват от региона.
Шьонеке казва, че преди кафявите са имали по-твърда черупка, но вече не е така. Той посочва, че разлика във вкуса няма. 51-годишният животновъд, който също отглежда кокошки и ръководи семейна ферма, е преминал изцяло на бели яйца преди година и половина.