4 храни, които подсилват имунната система
През зимните месеци е особено важно да се подсили организмът. Слабата имунна система не може да предпази човек от настинката и грипа
Имунната система е вътрешният механизъм за защита срещу вируси и бактерии.
Знаете ли как може да укрепите своето тяло? Здравословното хранене, приемането на витамини и минерали и спортът са част от необходимите превантивни мерки, които трябва да се предприемат. Съществуват храни, чиято консумация влияе положително на имунитета. Те са задължителни в нашия зимен списък за пазаруване, а и не само.
Пчелен прашец
Това е една от най-важните суперхрани. Той съдържа всички хранителни вещества, които са нужни на човек. Също така е и един от най-богатите източници на витамини, минерали, въглехидрати и протеини.
Как се получава? Докато пчелите опрашват дадено цвете, се събира прашец върху телата им. След това в кошера те овалват цветния прашец в мед и правят много малки топчета – 1-2 мм. През зимата пчелите се хранят с него. Преди да е готов за консумация от човека, пчеларите го изсушават и пресяват.
Пчелният пращец взаимодейства с други видове клетки, което води до повишаване на функционирането на имунитета към определени заболявания и потискане на алергичните симптоми. Една супена лъжица пчелен прашец е пълна с над 250 различни витамини и минерали. Това го прави перфектният помощник в борбата с вирусите и бактериите.
Тази храна въздейства благоприятно върху енергията, изострянето на паметта и загубата на тегло. Прашецът намалява някои странични ефекти от лъчевата терапия и намалява симптомите от менструалния цикъл.
Как се консумира? Някои хора предпочитат да накиснат гранулите във вода за няколко часа, преди да ги използват. Те твърдят, че това прави пчелния прашец по-лесно смилаем. Също така може гранулите да се смелят на прах и да се прибавят към киселото мляко, смутита или меда.
Джинджифил
Повечето от хората, които са пробвали този корен, определено не са останали очаровани от вкуса му. За сметка на това обаче, джинджифилът е изключително полезен.
Коренът от джинджифил идва от растението Zingiber officinale и се използва в китайската и индийската медицина от хиляди години. Той е предпочитан заради „затоплящия“ ефект и способността му да предизвиква изпотяване. Така тялото изхвърля токсините навън.
Гингеролът повишава количеството калций в клетките, като по този начин се бори с възпалението в тялото. Той е и причината за причината за лютия вкус на пресния джинджифил. Тази съставка облекчава симптомите на настинка като възпалено гърло, възпаление на белите дробове и болки при настинка.
Джинджифилът помага за облекчаване на гаденето и повръщането и подпомага храносмилането. Той може също да намали риска от диабет, рак и артрит.
Коренът се приема като чай, шот (ginger shot) или с мед. Рецепта, която „убива“ вкуса, но допринася за още по-голяма защита от вирусите: 1 корен джинджифил, 100 гр. мед и 1 лимон.
Куркума
Тази подправка е може би най-ефективната хранителна добавка. Куркумата произхожда от Югоизточна Азия и е растение от семейството на джинджифила. Неговото коренище (подземно стъбло) се използва не само като кулинарна подправка, но и като лечебна билка. В него се съдържат над 300 хранителни вещества, като бета-каротин, витамин С, калций, фибри, желязо, ниацин, калий, цинк и други. Най-важният е куркуминът, която е и основната активна съставка.
Куркумата има много ползи за човешкото тяло и мозък – най-вече благодарение на куркумина. Той има мощно противовъзпалително, антивирусно и антибактериално действие. Той е и много силен антиоксидант – вещество, което забавя специфични видове увреждане на клетките. Подправката влияе благоприятно и върху сърдечните заболявания, Алцхаймер и различни дегенеративни състояния.
Всъщност най-добрите добавки с куркумин съдържат пиперин и това ги прави значително по-ефективни. Куркуминът също е мастноразтворим, което означава, че се разгражда и разтваря в мазнина или масло. Добра идея е да се приема с храна с високо съдържание на мазнини. Също така може да се приема и под формата на чай.
Рибено масло
Рибеното масло е една от най-често използваните хранителни добавки. Той е богат на омега-3 мастни киселини, които са много важни за вашето здраве.
Рибеното масло е мазнина или масло, което се извлича от рибена тъкан. Обикновено идва от мазна риба като херинга, риба тон или скумрия. Ако се хапва достатъчно риба (1-2 пъти в седмицата), не е необходимо да се приема рибено масло.
Омега-3 мастните киселини в рибата осигуряват много ползи за здравето, включително защита срещу редица заболявания. Рибеното масло съдържа и витамин А и D.
Те потискат възпалението, поради действието на киселини. Също така подобрява функцията на В-клетките – белите кръвни клетки, произведени да предпазват от болести. Омега-3 заздравява клетъчните мембрани, в които са имунните клетки, като по този начин подобрява клетъчната функция.
Рибеното масло действа благоприятно върху очите, сърцето, мозъка и черния дроб. Той намалява риска от рак, Алцхаймер и астма.
Важно е тази хранителна добавка да се приема заедно с храна. Най-пълно ще се усвои с храна, богата на мазнини.
Разбира се тези храни не са достатъчни, ако начинът на живот е лош. Човек трябва да внимава как се храни, да тренира и да спи достатъчно, за да бъде здрав. През зимата е особено важно човек да се грижи повече за себе си и за здравето си.