HomeИНТЕРЕСНО„Дълбока дързост“ на Брене Браун

„Дълбока дързост“ на Брене Браун

„Дълбока дързост“ на Брене Браун

Как да се осмелим да водим?

Анонс

Авторката смята, че уязвимостта не е слабост, а най-точна мярка за смелостта. Когато бягаме от уязвимостта, ние се дистанцираме от преживяванията, които придават цел и смисъл на живота. Като обяснява дълбоко вкоренените причини за срама и показва как да приемем уязвимостта си, Брене Браун цели да даде насоки за по-добър живот. Независимо дали става въпрос за детството, юношеството или за живота ни като възрастни хора, всички ние сме изпитвали чувство на срам. Всъщност срамът изглежда като неразделна част от състоянието на човека. Знаете ли обаче, че той е много вреден и ни пречи да разгърнем пълния си потенциал?

В тази книга ще разберете какво точно представлява срамът и откъде се поражда. Ще откриете как той поражда чувство на недостойнство и объркване. 

Въведение


Брене Браун е изследовател, автор и университетски преподавател. Тя проучва влиянието на такива общочовешки състояния като срама и страха. Според нея с малко помощ можем да се освободим от тях и да променим начина, по който живеем, обичаме и се справяме като родители и лидери. Приемането на собствената уязвимост и несъвършенство води до постигане на истинска ангажираност и  социална връзка. Само така можем да имаме пълноценен живот и да се радваме на всичко около нас.

Какво друго ще научите от книгата „Дълбока дързост“?

Авторката смята, че хората трябва да изградят определени качества и да се освободят от други. Тя дефинира десет показателя за успешен и щастлив живот. 

  1. Изграждане на автентичност: Освобождаване от мнението на хората.
  2. Изграждане на самосъстрадание: Освобождаване от перфекционизма. 
  3. Изграждане на устойчив дух: Освобождаване от вцепенението и безсилието. 
  4. Изпитване на благодарност и радост: Освобождаване от чувството за недостатъчност и страх. 
  5. Изграждане на интуиция и доверие: Освобождаване от нуждата от сигурност. 
  6. Развиване на творчески умения: Освобождаване от навика да правим сравнения. 
  7.  Игра и почивка: Освобождаване от изтощението и от продуктивността като мярка за лична стойност.
  8. Изграждане на спокойствие: Освобождаване от тревожността и безпокойството. 
  9. Всеотдайност в това, което правите: Не се съмнявайте в себе си и не казвайте „би трябвало“. 
  10. Смях, песни, танци: Не е нужно винаги да сте сериозни и да се контролирате. 


Пълноценен живот

Да живеете с цяло сърце означава да подхождате към живота от позицията на себеуважението и да изградите кураж, състрадание и чувство за близост. Необходимо е да живеете с мисълта: „Аз съм достатъчен въпреки постиженията и провалите си. Да, не съм съвършен, често съм уязвим и уплашен, но това не променя факта, че съм смел и достоен за любов и принадлежност.“

Брене Браун смята, че всички хора изпитват непреодолима нужда от любов. Ние сме програмирани да търсим близост. Тя придава смисъл и цел на живота ни. Отсъствието на любов винаги води до страдание и мъка. Силната вяра в нашата значимост не се появява изведнъж. Тя се изгражда, когато започнем да възприемаме пътепоказателите като въпрос на избор и ежедневни практики. Куражът, състраданието и чувството за близост са нещата, които имат определящо значение в живота на всеки човек, живеещ с цялото си сърце. Уязвимостта е катализатор на куража, състраданието и чувството за близост. Брене Браун смята, че хората дължат своя успех на умението да бъдат уязвими.

Силата на уязвимостта 

Тя е ядрото, сърцевината, същността на смисленото човешко съществуване. Много хора не разбират как да бъдат уязвими и да споделят с останалите своите съмнения и страхове, без да изглеждат некомпетентни и отчаяни. На този въпрос Брене Браун отговаря с думите на Теодор Рузвелт: „Истинско признание заслужава човекът, който се изправя на арената с лице, покрито с прах, пот и кръв; който се бори нустрашимо; който греши, търпи поражение след поражение, защото само който не действа, той не греши…а ако се провали, поне ще се провали в порив на дълбока дързост.“ 

Брене Браун  добавя, че всички ние живеем в уязвим свят. Един от начините да се справим с всичко, което той ни предлага, е да си позволим да бъдем уязвими. Това е правилната реакция. Отричането на уязвимостта, срамът и страхът, ще ни направи още по-слаби, ще смаже достойнството ни и ще срине живота ни.

Срамът прониква в живота на хората и може да ги срине, ако му позволят.

Ако хората не успеят да се справят със срама, те започват да вярват, че нещо не е наред с тях. Смятат, че са несъвършени и никога няма да бъдат достатъчно добри. По този начин позволяват на тези негативни убеждения да определят начина им на живот. Ако искате да живеете пълноценно, да бъдете напълно свободни и щастливи, трябва да се справите със срама и да не му позволяват да контролира живота ви. Съществува връзка между срама, чувството за достойнство и приемането на уязвимостта. Осъзнаването на негативната роля, която срамът играе в живота на хората, и начинът, по който той им пречи да се чувстват достойни, е първата стъпка към това да се направи нещо. Никой никога няма да може да премахне срама от живота си, но може да предприеме стъпки, за да сведе до минимум негативното му въздействие върху настоящето и бъдещето.

Щастие

За да водите по-щастлив и пълноценен живот, трябва да развиете устойчивост към срама. Това означава да се справите със срама, без да жертвате своите ценности и мечти. Съществуват четири елемента на устойчивост към срама. Първият е разпознаване на срама и какво го причинява. Вторият е изграждане на критично самосъзнание. Това включва разбирането дали срамът се корени в това, което искате да бъдете, или в това, което другите искат от вас. Третият елемент е споделяне на проблема със срама с доверени приятели или семейство. Четвъртият е да говорите открито за това как се е чувствате, когато ви е срам. Това е много повече от споделянето с някой друг. 

Фактори

След като човек разпознае срама и задействащите го фактори, той трябва да направи нещо по въпроса. Много е важно да може да разбере дали изпитва срам, защото не успява да оправдае своите очаквания или защото не оправдава очакванията на другите. Повечето хора се притесняват твърде много за това какво мислят хората за тях. Ако човек реши да не се интересува от мнението на останалите, това ще го освободи от срама и ще му помогне да бъде по-щастлив и по-успешен. Повечето от най-влиятелните хора в света не се притесняват от срама. Бенджамин Франклин например не се е интересувал от това какво мислят, казват или пишат другите за него. Той е правил това, което е смятал за правилно, дори когато са му се подигравали. Тази черта му помага да се превърне в един от най-успешните хора в американската история. В един момент от живота си Бенждамин Франклин решава да освободи робите си. Смята, че не е правилно човек да притежава други хора. Някои среди го критикуват остро за това, но той устоява на критиките, убеден, че постъпката му е правилна. Това е пример, достоен за подражание. 

Основните казуси, които книгата решава

За да живеете без срам, трябва да се научите да обичате себе си безусловно и да разпознаете собствените си качества. Само така можете да се осмелите да бъдете уязвими. Неуспехът и отхвърлянето не могат да ви направят по-малко човек и да намалят чувството ви за достойнство. Като приемете уязвимостта си, можете да изградите по-дълбоки взаимоотношения с другите и да промените личния и професионалния си живот към по-добро.

Ползи от книгата

„Дълбока дързост“ е книга за смелостта. Тя помага на читателите да разгърнат своята индивидуалност и потенциал. В свят, където преобладават страхът и срамът,  уязвимостта сякаш е пагубна и дори неудобна. Брене Браун показва на всички нас, че да бъдем уязвими не е толкова опасно и болезнено, колкото изглежда. Нейният съвет е да не наблюдаваме живота си отстрани, питайки се какво ли би станало, ако имахме смелостта да направим нещо различно. 


Чуйте ключовите моменти от световноизвестни заглавия в Бързи Книги – първото мобилно приложение за аудиорезюмета на книги в България.


Свалете приложението Бързи Книги безплатно сега:


банер вайбър

MADAMSKO NEWSLETTER. Абонирай се >>>

* indicates required

Share With: