HomeЗДРАВЕКак да преодолеем пролетната умора?

Как да преодолеем пролетната умора?

пролетната умора

Как да преодолеем пролетната умора?

Настъпването на пролетта обикновено ни кара да се чувстваме по-щастливи и здрави. Но не винаги. Понякога, дори когато дните са по-топли и по-дълги, новият сезон изглежда носи вълна от спад в енергията и настроението. Но защо се появява пролетната умора?

През зимата тялото произвежда повече мелатонин, хормона на съня, поради по-дългите нощи. С увеличаването на дневната светлина нивата на мелатонин се променят, понякога нарушавайки съня и нивата на енергия. Също така, повечето сутрешна слънчева светлина може да промени часовника на тялото ви, затруднявайки заспиването през нощта, което води до умора през деня. Променливите температури също могат да затруднят тялото да се саморегулира, причинявайки умора и дискомфорт.

В зимните диети често липсват витамин D, желязо и витамини от група В, които са от съществено значение за енергията. Недостигът на тези хранителни вещества може да допринесе за умора.

В по-тежки случаи може да усетите летаргия през пролетта или да изпаднете в състояние, наречено пролетна астения, форма на сезонно афективно разстройство, при което сезонните промени водят до физиологични промени в нашите тела. Ако изпитвате симптоми, които може да са начало на лятна депресия, важно е да потърсите подкрепа.

Как да се справим с пролетната умора?

Ако това, което изпитвате, е временен и лек спад в енергията със смяната на сезона, грижата за себе си и слушането на тялото ви е добра идея. Например, имате ли нужда от повече почивка? Или въвеждане на повече физическа активност? 

Сън

На първо място се опитайте да се придържате към последователен график за сън. Възрастните имат нужда от 6 до 9 часа сън, в идеалния случай се опитайте да се придържате към последователен график за лягане. Подобен график за хранене също помага. Внимавайте с консумацията на алкохол и кофеин. Намалете времето пред екрана преди лягане, за да ограничите излагането на синя светлина. Опитайте се да затъмните спалнята си с пердета или щори. Можете също така да използвате маска за сън, за да покриете очите си, докато спите. Дръжте спалнята си хладна и тъмна за оптимална почивка. 

Трябва да започнете да се чувствате отпуснати около час преди да заспите. Ако няма друг начин да се отпуснете, сънят може да бъде привлечен чрез техники за активна релаксация. Тя може да бъде под формата на дихателни упражнения, прогресивна мускулна релаксация, слушане на музика или четене на книга. Нещо релаксиращо.

Хранене

Яжте повече богати на желязо храни (спанак, леща, постно месо) за предотвратяване на умората. Източници на витамин B (пълнозърнести храни, яйца, банани) за поддържана енергия. Много вода (6-8 чаши дневно), за да останете хидратирани.

Упражнения

Движението повишава енергията и настроението, и регулира съня. Опитайте тренировки на открито за чист въздух и слънчева светлина, йога, кардио или силова тренировка за изграждане на издръжливост. Вътрешният часовник на тялото обикновено се коригира всеки ден с няколко минути. Правенето на аеробни упражнения между 7 и 8 сутринта или между 13 и 17 часа помага на вътрешния часовник да се настрои по-бързо към пролетната дневна светлина.

Пролетната умора е временна, но лесните промени в начина на живот могат да помогнат. Даването на приоритет на съня, упражненията, храненето и времето на открито ще ви накара да се чувствате освежени и енергизирани с настъпването на сезона.


банер вайбър

MADAMSKO NEWSLETTER. Абонирай се >>>

* indicates required
Share With: