Как се почистват сребърни бижута?
Среброто е химичен елемент, който спада към групата на благородните метали. То има много приложения, едно от които е именно в бижутерията.
Една от основните характеристики на среброто е, че издържа много дълго време, без да се повреди. Освен това е много лесно за поддържане, така че без много усилия може винаги да бъде блестящо.
Ако притежавате сребърни бижута, вероятно сте забелязали, че с времето те потъмняват. Това е естествен процес, при който среброто се окислява и потъмнява и се получава т.нар. сребърен сулфид. Причината за това е, че другите метали в сплавта (обикновено медта) реагират на влагата и сярата във въздуха и се стига до обезцветяване. Ако среброто ви е изложено на химикали, като грим, парфюми, лосиони, спрейове и препарати, то може да потъмнее още по-бързо.
Вероятно сте чували за различни начини за почистване на сребърни бижута – с червило, паста за зъби и т.н. Представяме ви един от най-лесните, бързи и ефективни методи, които може да се превърне и в своеобразен химичен експеримент, в домашни условия.
Необходими продукти:
- Алуминиево фолио
- Сода бикарбонат
- Гореща вода
Големината на съда, който ще се използвате, зависи от обема на самите бижута. Ако те не са много, можете да използвате обикновена чаша за чай.
- Откъсвате парче алуминиево фолио, намачквате го и го поставяте на дъното на съда.
- След това сипете 1 ч.л сода бикарбонат.
- Добавете бижутата и ги залейте с вряла вода.
- Оставете бижутата да преседят за около 30-40 секунди и ги извадете с помощта на вилица.
- След като изстинат, бижутата се изплакват с хладна вода и се поставят на кърпа да изсъхнат.
За още повече блясък можете да ги забършите със специална полираща кърпа.
Какво представлява самият процес?
Това е химичен процес, при които се извършва реакция с фолиото и хлебната сода. Водородът от содата за хляб се освобождава и заедно с алуминиевото фолио взаимодействат със серните вещества, на повърхността на среброто. Врялата вода ускорява реакцията, а самото фолио действа като катализатор. Колкото по-топла е водата, толково повече се увеличава скоростта на процеса.