Как вирее бавната мода в бързия свят
Фотограф корица Елена Спасова
В свят, в който всичко се случва на скорост – от доставка за един ден до постоянно обновяващи се социални мрежи – идеята за бавна мода звучи почти като антипод. Но именно в тази хаотична среда, бавната мода намира своето място, по-силна и по-смислена от всякога. Бавната мода е философия и подход към облеклото, който поставя акцент върху качеството, етиката и устойчивостта. За разлика от бързата мода, която произвежда евтини дрехи в огромни количества, често с компромиси в условията на труд и околната среда, бавната мода залага на дълготрайност, честен труд и отговорност.
Яна Дворецка е моден дизайнер, които се развива в областта на бавната, екологична мода с мисъл към природата. Марката й YOD се състои от дрехи, за чиято изработка се използват материали от самата природа. Освен това Яна е преподавател в Нов български университет, където запознава новото поколение дизайнери с историята и съвременна мода. Освен това изработва костюми за различни балетни и оперни спектакли. Наскоро бе включена в книгата “Гласовете на модата. Антология на съвременния български моден дизайн” от Нели Митева, която представя профилите и визията за модата на 30 съвременни дизайнери. Днес ще си поговорим с Яна за екосъобразната мода и нейното бъдеще в нашия бързо развиващ се технологичен свят.

Коя е Яна Дворецка и как това е повлияло на посоката, в която сте избрала да се развивате като дизайнер?
Вашето описание е доста изчерпателно. А по отношение на посоката – изкуството под някаква форма винаги е било част от живота ми, а в тийнейджърските ми година съвпадна с естествената за тази възраст суета и тоталната липса на разнообразие в магазините за дрехи. А и както често повтарям, в мен винаги е имало един порив да „произвеждам“. Така че постепенно несръчните ми ученически опити да си ушия някакви готини дрехи се превърнаха в мечта, а после и в професия.
Вашата марка YOD се отличава с това, че правите платовете си и ги оцветявате ръчно с природни материали като листа, трева и други. Това е сложен процес, изисква много повече време и усилия и за измислянето, и за изработването. Разкажете малко за самия процес и какво ви мотивира да продължавате да правите нещата по този начин?
След университета започнах работа като дизайнер в една българска фирма за бельо и там се сблъсках с базовите истини за модната индустрия. Нашите опити да създаваме стойностен и естетичен продукт с качествени материали се конфронтираха с гигантски внос от Китай и Турция – това беше първият момент, в който започнах да виждам дрехите в магазините като купчини парцали. Започнах да губя увереност, че професията ми има смисъл, заради усещането, че и аз допринасям за трупането на тези купчини. Няколко години по-късно реших да създам собствен бранд, който да се фокусира над дрехи с много стойност. И тук не говоря за цена, а за мисъл, вдъхновение и умения, вложени в продукта. Работя основно с естествена коприна и вълна – тези прекрасни на вид и допир материали са базата на моя продукт – дреха, която е замислена, преминала е през много процеси, прекарала е часове в ръцете ми и ще преживее мимолетните модни трендове.
Избрала съм много специфична ниша – оцветяване и принт на текстила с естествени багрила. Това е процес, който изисква много внимание и търпение, а освен това е съпътстван от постоянни изненади. Но прави работата изследователска, а резултатът е уникален всеки път.

Вие сте и преподавател. Какви са вашите наблюдения – младите хора загрижени ли са за природата и имат ли интерес към екологичната мода и алтернативните практики, които са в хармония с околната среда? Идва ли ново поколение дизайнери на екологична мода?
Не бих могла да обобщя интересите на цялото поколение. Но да, наблюдавам повишен интерес, не само в младите дизайнери, но и в немалка група млади потребители. Пренасищането с избори, формулирани от алгоритми, води до желание за стойност и автентичност. Като цяло смятам, че GenZ поколението има потенциала да преобърне свръхконсуматорското поведение. Все по-често в университета идват студенти, които заявяват, че модата е кауза и че виждат себе си като хора, които ще допринасят, а няма да бъдат част от една опустошителна индустрия.
В съвременния свят технологиите се развиват все повече. Кои от тях и по какъв начин биха могли да се използват, за да помогнат на модата да бъде по-щадяща към околната среда?
Развитието на технологиите е толкова главоломно, че не гледам на себе си като човек, който успява да го следи в детайли. Във всеки случай още от детските си години, когато четях огромни количества научна фантастика, вярвам, че всички технологични пробиви биха могли да бъдат използвани за прогреса и доброто на хората и планетата, която обитаваме. В сферата, която е най-близка до мен, бих казала, че е необходимо всички високотехнологични средства да се хвърлят в посока образование, защото невежеството е проблем с огромни последици.

Фотограф: Димо Калайджиев
Разкажете малко повече за работата си с Нели Митева и платформата Иван Асен 22. Само преди около седмица сте провели заедно творческа работилница по естествено багрене и екопринт. Имаше ли успех и работите ли заедно по някакви други проекти в момента?
Работя с Нели Митева от създаването на платформата Иван Асен 22. Мога да кажа, че няма друг човек в България, който да е положил толкова усилия за формирането и оцеляването на адекватна модна среда. Нели успя да създаде едно динамично общество от качествени модни дизайнери, да наложи критерии. Без значение дали проектите са комерсиални, артистични или образователни, Иван Асен 22 е място, на което можете да срещнете мода със стойност.
Творческата работилница по естествено багрене и екопринт е част от проекта „Премисли, преизползвай, надгради – практики в устойчивия моден дизайн“, програма на Иван Асен 22 за цялата 2025 година. Не знам дали е имала успех – за мен със сигурност беше страхотно удоволствие да общувам с тази група млади, ентусиазирани хора, които имат порив да създават и да го правят по начин, свързан с моите каузи. Надявам се, че работилницата е била смислена за тях и ги е вдъхновила да изследват вселената на естественото багрене.
Вие сте пример, че когато човек иска да постигне нещо, го прави. Занимавате с толкова много неща едновременно – вашата марка, изработване на костюми за различни оперни и балетни спектакли, преподаване в университет, освен това сте майка и като включим и други странични проекти. Какво ви помага да успявате? Каква е тайната?
Това е голям комплимент, но истината е, че не успявам с всичко. Напоследък осъзнах, че отношението към самата мен не е много „устойчиво“ и затова се опитвам да намаля работата и да обръщам повече внимание на физическото и психическото си благосъстояние, на приятелите си и на „елементарни“ радости като театър, вечер с джаз или разходка с куче в парка. Но за да отговоря на въпроса как съм успявала – избрах да работя нещо, което ме кара да се чувствам, сякаш има значение, че съм тук.
