Какво е въздействието на грима върху самочувствието?
Гримът от векове е неразделна част от човешката култура. Той не само подчертава красотата, но и влияе върху самочувствието и емоционалното състояние на хората. Днес гримирането се възприема не само като начин за подобряване на външния вид, но и като инструмент за себеизразяване и повишаване на увереността. Това е изкуство, просто тук човешкото лице е платното, върху, което се твори и не е художник човекът, който рисува, а е гримьор. Но как точно гримът влияе върху самочувствието?
Средство ли е гримът за повишаване на увереността?
Проучвания показват, че носенето на грим може да подобри самочувствието и да повлияе положително върху начина, по който човек се възприема. Повдига самочувствието, като скрива несъвършенствата, които натрапчиво дразнят окото. Когато хората се чувстват по-привлекателни, те често са по-уверени в социалните си взаимодействия. Това е особено важно за професионалната среда, където външният вид може да играе роля в самопредставянето. Както има облекла подходящи за всеки повод, така има и подходящ грим. Трябва много да се внимава с избора на цветове и съчетанията им, така че да има стил и класа, а не да заприличаме на клоуни.
Гримът е форма на себеизразяване
За мнозина гримът не е просто начин да прикрият несъвършенствата, а истинско изкуство. Чрез различни техники, цветове и четки хората изразяват своята индивидуалност, настроение и стил. Като едни художници в сферата на красотата, гримьорите гледат да се развихрят, за да може да угодят на всеки клиент. Става въпрос за шедьоври, а не за някаква мацаница. Крайният резултат трябва да носи удовлетворение и за двете страни. Гримът дава усещането за комфорт със самия себе си и самочувствието в обществото се вдига.
Какво е психологическото въздействие в рутината на гримиране?
Самият процес на гримиране може да има терапевтичен ефект. Сядането пред огледалото помага на човек да опознае по – добре чертите си и да знае кои да подчертае, и кои да прикрие. Много хора го възприемат като част от сутрешния си ритуал, който им помага да се подготвят психически за деня. Грижата за себе си чрез гримиране може да допринесе за по-добро настроение и усещане за контрол. От друга страна, има тенденция гримът да служи за средство за прикриване от света. Много от младите в днешно време, особено в тийнейджърския си период, когато се формират, по кожата им се появяват несъвършенства и те непрекъснато търсят начини да ги прикрият с различни продукти. Без да имат необходимия капацитет от информация за правилните продукти, те просто са на принципа проба – грешка, което ми подейства. Дали обаче това, което ти действа за момента няма да ти причини щети в бъдеще? Все пак е важно да се внимава с експериментирането, за да не се получи обратния ефект.
Какви негативните ефекти може на грима върху самочувствието?
Въпреки положителните му страни, гримът може да има и негативно влияние. В някои случаи хората започват да усещат зависимост от него и да се страхуват да се покажат без грим. По – лесно е да сложиш „маската“ и да излезеш така навън, по този начин си гарантираш, че хората няма да видят нещо, което е само лично достояние. Социалните медии и идеалите за красота често налагат нереалистични стандарти, което може да доведе до ниско самочувствие, ако човек не се чувства „перфектен“ без козметика. За подрастващите те играят огромна роля, защото тяхното ежедневие е основно там, те пречупват всичко през тази призма, търсят безгласно одобрението на своите идоли, като им подражават и така сякаш всички се мултиплицират и губят своята идентичност. Индивидуалност или част от масата? Гримът трябва да подчертава нашите красиви черти, а не да служи за уеднаквяване с хората, на които подражаваме. Нека да отбележим, че специално известните са гримирани от професионалисти, а не вкъщи с аматьорски гримове.
Къде е балансът между естествената красота и грима?
Ако обичаш да се гримираш и това ти носи удоволствие го прави, най-важното е да се намери баланс – гримът трябва да бъде средство за изразяване, а не маска, зад която се крие истинската същност. Всеки трябва да бъде смел да покаже себе си, защото е уникален такъв какъвто и никой не може да промени това. Красотата е субективно понятие, така че винаги ще се намери да не ни харесва, но това не означава да слагаме маски и да се крием в ъгъла, напротив с гордост трябва да показваме себе си. Отново в баланс, без излишно да се натрапваме, просто да блестим със собствената си светлина. Нека прожекторите да са насочени към вас, а не да сте в сянката на някой друг. Когато се използва осъзнато и с умереност, той може да бъде мощен инструмент за повишаване на самочувствието, без да се превръща в необходимост.
Гримът може да има значително влияние върху самочувствието, но най-важното е човек да се чувства добре в собствената си кожа – със или без него. Истинската увереност идва от приемането на себе си, а гримът трябва да бъде просто начин да подчертаем красотата, която вече притежавате. Всичко започва отвътре – навън, любовта към самите нас прозира не само в излъчването ни, но и на лицето ни. Бъдете смели да изразявате себе си чрез гримът, но не прикривайте самоличността си, така няма да избягате от това, което сте.