HomeЗДРАВЕКозметика и бременност – какви са рисковете според изследване?

Козметика и бременност – какви са рисковете според изследване?

бременност

Козметика и бременност – какви са рисковете според изследване?

Слушай статията:

Използването на козметични продукти по време на бременност и кърмене може да увеличи концентрацията на синтетични химикали в кръвта и кърмата. Това показва ново проучване, публикувано в списание Environment International. Тези химикали, известни като пер- и полифлуороалкилни съединения (PFAS), са устойчиви и трудно се разграждат, което им носи прозвището „вечни химикали“. Проучването показва, че честата употреба на продукти като лак за нокти, грим, боя за коса и други може да доведе до увеличаване на тези вредни вещества в организма на бременни и кърмачки.

Според изследването, водено от епидемиолога Амбър Хол от Университета Браун, редуцирането или избягването на някои козметични продукти по време на бременност и след раждането може значително да намали риска от повишена експозиция на PFAS. „Препоръчвам на бъдещите майки и кърмачките да ограничат използването на козметика, особено в периода преди, по време на бременността и докато кърмят“, споделя Хол пред Personal Care Insights. Изборът на продукти без PFAS, проверявайки съставките на етикета, е още един важен начин да се намали излагането на тези химикали.

Как PFAS въздействат по време на бременност и след раждането?

Изследването е част от по-широк проект, насочен към изследването на въздействието на околната среда върху майките и техните деца. То е включило около 2000 бременни жени в първия триместър. Проучването е анализирало данни, събрани между 2008 и 2011 г., като са изследвани различни биологични проби – кръв, мляко, коса, урина и кръв от пъпната връв. Жените са докладвали за честотата на използване на козметични продукти. Това позволява на учените да открият връзка между тази честота и концентрацията на PFAS в кръвта и кърмата.

Резултатите показват, че използването на продукти като лак за нокти, парфюми, грим и бои за коса може да увеличи концентрацията на PFAS в кръвта през първия и третия триместър. Наблюдава се и повишена концентрация на PFAS в кърмата, произведена в периода между втората и десетата седмица след раждането, свързана с използването на тези продукти.



Вредни ефекти от PFAS върху майки и деца 

PFAS са известни с това, че не се разграждат лесно и се натрупват в организма. Те се използват в широка гама от потребителски продукти – от готварски съдове и опаковки за храна до козметика. Според Европейската агенция за околна среда, излагането на PFAS може да доведе до здравословни проблеми като увреждане на черния дроб, затлъстяване, проблеми с фертилитета и дори рак.

Изследванията показват, че излагането на плода и кърмачето на PFAS може да има дългосрочни последици върху здравето им, включително забавено развитие, гестационен диабет и детско затлъстяване. Според Амбър Хол, тези вещества са откривани дори в козметични продукти като гримове и шампоани, въпреки че не са изброени на етикета.

Personal Care Insights наскоро съобщи и за наличие на PFAS в презервативи и лубриканти, както и за нови изследвания за потенциалните вредни ефекти на микропластмасите в козметични продукти, които остават върху кожата.

Децата също са изложени на риск

Макар че основният фокус на изследването са били бременните жени, Амбър Хол подчертава, че и децата са изложени на риск от PFAS. Техните организми все още се развиват. „Излагането на ендокринни разрушители като PFAS може да има по-сериозно въздействие върху тях в сравнение с по-късни етапи от живота“, казва Хол. Това излагане е свързано с няколко вредни здравословни ефекта. Включително забавяне на неврологичното развитие, потискане на имунната система и по-лоша реакция на ваксини.


банер вайбър

MADAMSKO NEWSLETTER. Абонирай се >>>

* indicates required
Share With: