Мода и изкуство се сливат за първи път в Лувъра
През цялата си легендарна модна кариера Карл Лагерфелд поддържаше тезата, че „Изкуството си е изкуство, модата е мода“. Но нова изложба, “Louvre Couture, Art and Fashion: Statement Pieces”, доказва, че покойният немски моден дизайнер греши.
Продължаваща до 21 юли, изложбата включва 45 дизайнери – от Chanel и Balenciaga до Versace и Yves Saint Laurent – разкривайки безпрецедентен диалог между изкуството и модата от 60-те години на миналия век до днес, пише CNN.
Седемдесет облекла и 30 аксесоара от множество известни дизайнери са представени в това забележително шоу – първата модна изложба, организирана някога в Лувъра – с творения, скрити сред стаи и галерии на музея. Това, което се носи – или не се носи – винаги е било централен компонент на създаването и приемането на изкуството.
„Много е важно за Лувъра да продължи да се отваря към нови поколения и да даде своя малък принос за разбирането на днешния свят. Точно това прави тази изложба“, каза Лоранс де Кар, президент на музея, в интервю в Лувъра.
Колекцията преплита нишките между модата и разнообразен набор от „предмети на изкуството“ — включително гоблени, керамика, портрети, скулптури и оформлението на самите галерии на Лувъра. Посетителите са поканени да се скитат безцелно, както се казва във френската поговорка, из музея и да открият неговите по-малко популярни колекции.
„Лувърът е много повече от просто „Мона Лиза“, казва с усмивка Оливие Габет, директор на арт обектите в музея, както и куратор на изложбата.
От Лагерфелд до Александър Маккуин, дизайнерите отдавна се вдъхновяват от богатството от колекции, изложени в най-големия музей в света. Някои, като Кристиан Лубутен, споделят с Габет детски спомени за дните, прекарани в тези зали. Други, като Ив Сен Лоран, сами са били големи ценители на изкуството и колекционери. За Габет личната връзка между дизайнерите и Лувъра е отправната точка за изложбата.
“Това е връзка, олицетворена от силуета на Dior, който открива изложбата”, казва Габет. Озаглавен „Musée du Louvre“, Габет споделя, че доколкото му е известно, това е „единственото произведение в историята на висшата мода, което носи името на музей.
Дизайнери и колекции
Изложбата отдава почит на основните исторически периоди, канейки посетителите да преоткрият артефактите на Лувъра през призмата на съвременните дизайнери. Акцентите включват бродирана с кристали рокля на Dolce & Gabbana, вдъхновена от мозайки от 11-ти век от Санта Мария Асунта в Торчело, Венеция. Ефектна копринена рокля на Dior с мотив на Краля Слънце е поставена пред бароков портрет на самия Луи XIV. Емблематични предмети като роклята от метална мрежа на Джани Версаче от 1997 г. — изложена преди това на изложбата Met Gala „Heavenly Bodies” през 2018 г. — също са изложени. Дрехата отнема на две от шивачките на ателието повече от 600 часа – или 25 дни – за шиене на ръка и е украсена с кристали Swarovski, златна бродерия с византийски кръстове и характерната драпировка на Versace, вдъхновена от древногръцките рокли с пеплум.
Роклята вдъхнови както златната рокля на Versace на Ким Кардашиян на Met Gala през 2018 г., така и емблематичната колекция „Tribute“ на Донатела Версаче същата година, в която участваха пет от оригиналните супермодели: Наоми Кембъл, Карла Бруни, Синди Крауфорд, Клаудия Шифър и Хелена Кристенсен.
С Парижката седмица на модата зад ъгъла, „Louvre Couture“ предлага източник на вдъхновение както за дизайнери, така и за посетители, осветявайки продължаващия диалог между изкуството и модата.
„Изложбата не е тук, за да каже, че модата е или не е изкуство“, заключи Габет. „Модата е създаване. Художествената култура, споделена между велики дизайнери — това е лайтмотивът на колекцията.“
И това е само началото на разговора. През март прочутият парижки музей ще бъде домакин на стотици гости за Grand Dîner, събитие, което вече се нарича първата френска Met Gala.