Очарователните френски коледни традиции
Франция е страна, известна с богатата си култура, елегантност и силно чувство за традиции. Коледният сезон там е особено вълшебен, изпълнен с ритуали, които варират в различните региони, а много от тях се доближават до традициите в България.
Ако искате да добавите малко космополитно усещане към празниците си, можете да опитате френските обичаи или някое кулинарно изкушение.
Бъдник или Bûche de Noël
Тази традиция е еволюирала доста през годините. Някога, както и в България, слагали истинско дъбово дърво в камината на Коледа. Днес се среща по-често като част от трапезата. Bûche de Noël e артистично изработена шоколадова швейцарска торта, на която да се насладите след празничната вечеря.
Обувки пред камината
Вероятно сте запознати с традицията чорапите да се окачват грижливо до камината, но във Франция е обичайна практика децата да оставят обувките си на огнището с надеждата, че френският Дядо Коледа, Père Noël, ще ги напълни с подаръци и лакомства за една нощ. В някои региони легендата разказва за Père Fouettard – мрачен спътник на Père Noël, който напомня на децата да бъдат послушни.
Тринадесет различни десерта
Тази традиция произлиза от провансалския регион на Франция, където е обичайно да се подготвя пищно разнообразие от тринадесет различни десерта. Те символизират Исус и неговите 12 апостоли. Приготвят се през седмицата преди Коледа, за да задоволят желанието за сладко на семейството и приятелите, които идват на гости за празниците. Някои често предлагани лакомства включват захаросани ядки, плодове и известната сладка и дъвчаща нуга от Монтелимар.
Поставянето на коледната ясла
La crèche (коледната ясла) е важен символ във френските домове и църкви. Освен традиционните фигури на Дева Мария, Йосиф и Младенеца, френските ясли често включват миниатюрни статуетки на местни хора и сцени от ежедневието, наречени santons. В Прованс тези фигурки се изработват ръчно и са истинско произведение на изкуството.
Коледно пазаруване в Marché de Noël
Много типични за Франция са коледните базари. Най-старият базар в страната, Christkindelsmärik, се провежда в Страсбург още от 1570 г. Ваканционният сезон е в разгара си веднага щом Marché de Noël дойде в града. Тези празнични пазари се състоят от множество щандове, които продават занаятчийски храни, ръчно изработени стоки и дори коледни елхи. Може да се насладите на чаша шампанско или vin chaud (греяно вино), да хапнете пан багнат, докато разглеждате.
Децата получават картичка от Père Noël
Вместо Дядо Коледа, Père Noël разнася подаръци на децата. Тази традиция във Франция започва през 1962 г., когато много внимателен френски пощенски служител започва да отваря и отговаря на писма, изпратени от деца до Père Noël. Днес пощенската служба в град Либурн отговаря с пощенска картичка на писма, изпратени от всяка точка на страната, които са адресирани до Père Noël.
Литургия в полунощ
Френските църковни служби са пълни на Бъдни вечер, а не на Коледа. Традиция е семействата, които празнуват празника, да присъстват на среднощна литургия (la Messe de Minuit). След това, хората се събират в домовете или ресторантите (които са отворени през цялата нощ) за така наречената reveillon. Думата произлиза от глагола réveiller (събуждам), защото всички около празничната трапеза трябва да са будни и да празнуват до зори.
Вечерята Réveillon
Коледната вечеря във Франция, известна като Réveillon, е истинско кулинарно събитие. Традиционното меню включва гъши дроб, терини и пастети, стриди, пушена сьомга, омари. Приготвят се също пуйка, патица, гъска, пълнени с кестени и ябълки, както и традиционната бяла наденица, която се прави от свинско месо, пресни яйца, мляко и подправки. Десертът, както разбрахте, винаги е специален – Bûche de Noël.
Празникът продължава през януари с la Fête des Rois
Както и у нас, Богоявление се отбелязва на 6 януари и е известен като Ден на тримата крале, бележейки края на коледните празници. Въпреки че la Fête des Rois не е национален празник, той все още се празнува широко в училищата и на работните места с едноименна торта – galette des rois (кралска торта), направена от люспесто бутер тесто и бадемов крем. По традиция във всяка торта се пече малка фигурка. Човекът, на когото се сервира парчето със скритото съкровище, се коронова за крал или кралица за един ден.