HomeПОДКАСТПреслава Биковска за тревожността и родителството

Преслава Биковска за тревожността и родителството

Преслава Биковска

Преслава Биковска за тревожността и родителството

В епизод 107 на подкаста „Madamsko представя“ ви срещаме с Преслава Биковска – психолог, системен семеен консултант и сертифициран практик в ментализационно-базираната терапия. Преслава Биковска завършва бакалавър „Психология“ и магистър „Детско-юношеска и училищна психология“ в СУ „Св. Климент Охридски“. Към момента е редовен докторант по програма „Психология на развитието“ към СУ „Св. Климент Охридски“. Има преминати обучения към Anna Freud Center, за работа с деца, семейства и индивиди по метода на ментализационно-базираната терапия.

В този епизод си говорим за предизвикателствата пред родителите, тревожността, следродилната депресия и начините да изградим здрава връзка със себе си и близките си. Преслава споделя, че е израснала в голямо семейство, което е събудило у нея любопитство към човешките взаимоотношения още от най-ранна възраст. „Още като дете знаех много семейни истории и винаги се интересувах от различните гледни точки“, разказва тя. Този интерес я отвежда към психологията, а днес хората я търсят най-често за подкрепа при адаптация на децата в детската градина и училище, проблеми в партньорските отношения, професионално прегаряне и справяне със стреса.

“Най-общо казано трудност да се справя с това, което ми поднася живота”, казва Преслава.

Тя споделя, че за последните 10 години има промяна в разбирането на хората да потърсят специалист. Даже в някаква степен е станало модерно да се ходи на терапия. Но с тази популяризация на психологията и на познанието за човешката психика и душа се сблъскваме с други проблеми. Има много информация и е трудно да се отсее достоверната. Преслава споделя, че често понятия като “депресия” и “гранично личностно разстройство” се използват не на място. 

Какво е ментализационно-базирана терапия?

Един от терапевтичните методи, с които работи Преслава, е ментализационно-базираната терапия (MBT). Разработена от проф. Питър Фонаги, първоначално тя е насочена към хора с гранично личностно разстройство, но впоследствие се адаптира за работа с деца и семейства. Основната ѝ идея е развиването на способността да разбираме собствените си емоции и тези на другите, да погледнем себе си отвън и другите отвътре. Включва активно въображението – не само да си представяме какво чувства другия отвътре, но и да проявим разбиране. Провеждат се научни изследвания и проверяват дали този метод наистина помага, базират го на доказателства. 

Следродилна депресия – как да я разпознаем?

Преслава подчертава, че е важно да правим разлика между следродилна тъга и следродилна депресия. Следродилната тъга трае от няколко дни до 2-3 седмици и се проявява с неувереност и тревожност, но не пречи на жената да се радва на детето си. Следродилната депресия обаче може да продължи месеци и включва силно усещане за пустота, липса на радост и затруднения с концентрацията. При жената се появяват физиологични промени като безсъние, липса на апетит. Мисленето се променя, може жената трудно да се концентрира, да забравя. В клинично тежки състояния, това може да доведе до мисли за самонараняване. Тези жени имат чувство за вина, срам, че не се справят. Голямо значение има личната история на всяка жена и всеки случай е индивидуален. 

“При половината жени, които страдат от следродилна депресия, депресивни симптоми е имало още по време на бременността”, напомня Преслава и точно затова един от начините за превенция е да говорим, да не остава като тема табу. За щастие, вече и в България има психологична консултация, която може да се направи още по време на бременността в болничните заведения. “Ако имате близък човек, за когото имате съмнение, че е в подобно състояние, поговорете с него и бъдете готови да го чуете”, казва Преслава.

Тревожност и стрес

Тревогата е естествена човешка емоция, но когато стане прекомерна и започне да пречи на ежедневния живот, е добре да се потърси специалист. Тревожността може да бъде личностна, може да е ситуативна, така че има едно ниво на тревога което е разбираемо. 

Преслава напомня, че един прекрасен начин за превенция на всякакви психични трудности и проблеми е движението, защото то задвижва хормонални процеси, които носят усещане за радост и щастие. Освен движението и балансираното хранене. “Да общуваме истински с хора, които ни е приятно да общуваме. Малки и постепенни промени”, добавя Преслава.

В епизода говорим още за справянето с професионалното прегаряне, което е проблем, засягащ все повече хора. Симптомите включват постоянна умора, загуба на мотивация и емоционално изтощение. Една от основните стратегии за превенция е да се научим да поставяме граници между работата и личния живот, както и да си позволяваме време за почивка.

В този епизод разгледахме още темите, свързани с ранните взаимоотношения между дете и родител и ролята на бащата. 

Гледайте целия епизод в Soundcloud, Spotify и YouTube


банер вайбър

MADAMSKO NEWSLETTER. Абонирай се >>>

* indicates required
Share With: