HomeЗДРАВЕСветовният ден на здравето с фокус върху майките

Световният ден на здравето с фокус върху майките

здравето

Световният ден на здравето с фокус върху майките

Днес отбелязваме Световния ден на здравето, посветен на всички, които се грижат за хуманната медицина. В България този ден е отбелязан като Професионален празник на здравеопазването от 2006 година. Тази дата не е случайна – тя е избрана в чест на създаването на Световната здравна организация (СЗО) през 1948 година, която оттогава работи активно за подобряване на здравето в световен мащаб.

Healthy beginnings, hopeful futures

Всяка година Световният ден на здравето обръща внимание на различни актуални здравни предизвикателства. Тази година фокусът е върху здравето на бременните жени и новородените под мотото „Здравословни начала, надеждни бъдеща“. Целта на кампанията е да се намали броят на предотвратимите смъртни случаи сред майките и бебетата и да се гарантира дългосрочното здраве и благополучие на жените. 

Според СЗО, близо 300 000 жени губят живота си поради усложнения, свързани с бременността или раждането всяка година, докато над 2 милиона бебета умират през първия месец от живота си, а около 2 милиона са мъртвородени. Това означава приблизително една предотвратима смърт на всеки 7 секунди. Това насочва вниманието към необходимостта от по-добри услуги за здравеопазване, които да се фокусират върху ранното детство и подкрепата за майките.

Цели на кампанията

Повишаване на осведомеността за пропуските в оцеляването на майките и новородените и необходимостта от приоритизиране на дългосрочното благополучие на жените. Насърчаване на ефективни инвестиции за подобряване на здравето на жените и бебетата. Колективни действия в подкрепа на родителите и здравните професионалисти, които предоставят грижи. Предоставяне на полезна здравна информация, свързана с бременността, раждането и следродилния период

Жените и семействата навсякъде се нуждаят от висококачествени грижи, които ги подкрепят физически и емоционално, преди, по време и след раждането.

Здравните системи трябва да се развиват, за да управляват многобройните здравни проблеми, които оказват влияние върху здравето на майката и новороденото. Те включват не само преки акушерски усложнения, но и психични заболявания, незаразни заболявания и семейно планиране.

Лекарите в България

Статистиката показва, че в България практикуват близо 30 хиляди лекари и над 44 хиляди професионалисти по здравни грижи, като медицински сестри, лекарски асистенти, акушерки, лаборанти, рехабилитатори, пише БНР.

Най-малък брой лекари – под 300 за цялата област – работят във Видинско, Разградско и Силистренско, а близо до този брой са в областите Търговище, Ямбол и Смолян. Заради недостига на близо 17 хиляди медицински сестри, преди месец от образователното министерство предложиха тази специалност да стане защитена и таксите за обучение да се поемат от държавата. В същото време анкета, проведена сред завършилите през миналата година специалност медицина в Медицинския университет-София, показва, че над 70 процента планират да останат у нас. Като най-желана специалност посочват педиатрията, следвана от кардиология и хирургия. Само 8 процента от абсолвентите искат да работят като общопрактикуващи лекари. 

Ръководството на Медицинския университет в София, декани и директори на звена ще поднесат венци пред Докторския паметник, а довечера ще се състои тържествената церемония, на която ще бъдат раздадени наградите за принос в развитието на българската медицина.


банер вайбър

MADAMSKO NEWSLETTER. Абонирай се >>>

* indicates required
Share With: