HomeЗДРАВЕЗдравето на децата през зимата

Здравето на децата през зимата

Здравето на децата през зимата

 

В студеното време майките се притесняват за здравето на децата си – особено тези, които ходят на ясли, градини и училище. Как да подготвим себе си и дечицата си и да повишим естествено имунитета си, за да може зимният сезон да е източник на хубави емоции и празници, а не на безкрайни отсъствия и болнични тревоги.

Първо, отново ще се позова на холистичния подход – тялото ни е съвършена и саморегулираща се система. То не иска ние (децата ни) да сме болни, без енергия или с някакъв друг дискомфорт. Тялото боледува, ако имаме причина за това – физическа, емоционална или енергийна.

Второ, всяка болест, симптом или дискомфорт са знаци за нас и имат своя смисъл – да ни накарат да променим нагласата или поведението си.

В тази публикация ще съм по-прагматична – няма да навлизаме дълбоко в психо-емоционалните причини едно детенце да желае често да се разболява и да му се налага да отсъства от градина или училище. Нека само като загатване да сложа няколко въпроса:

Отделяте ли достатъчно КАЧЕСТВЕНО време на детето? Показвате ли му своето внимание, грижа, любов, играете ли си с него, общувате ли?

Може би (и не казвам, че това важи при всички – холистичният подход е индивидуален и всеки е възприеман като уникална Вселена – съвкупност от мисли, емоции, преживявания, физически потенциал, опитности и много други фактори) това са реакции на детето да получи вашето внимание и грижа, да има възможността да прекарате повече време заедно.

Но както обещах – нека да се върнем към по-прагматичните стъпки към по-добро здраве и имунитет през зимата.

Темата е много обширна, така че ще разгледаме няколко ефективни мерки

Първо, често тялото отговаря с настинки, сополи и висока температура в желанието си да изчисти натрупалите се токсини в организма.

Ако детето ви често боледува, замислете се с какво се храни.

Честите секрети от носа може би са следствие от прекалено многото слузообразуващи храни в менюто му (и на семейството като цяло). Такива са например млечните продукти, картофите и т.н.

Пробвайте да направите експеримент – изключете за седмица или сведете до минимум млечните продукти и картофите. Заложете на сезонни зеленчуци и нека те да са поне 50% от менюто. Зелените храни, кореноплодните, по-грубите варива – в тях се съдържа целулоза,. Тя не се усвоява в организма и такива храни служат като превъзходен чистач на тялото. Отново напомням, тялото боледува, когато има нужда да се чисти.

Ако детето ви често боледува, опитайте се да премахнете пакетираните тестени храни от менюто му – всички вафли, солети, кроасани. Те товарят тялото с това, че го правят по-киселинно и токсично. Следователно увеличават потребността да бъде обърнато внимание и да се изчистят.

Вярвам, че до голяма степен ние родителите сме отговорни тези храни да НЕ присъстват в менюто на детето.

Ако вече сме позволили това да се случи, добре е да намерим поне по-здравословни алтернативи. Те да са с по-качествени съставки и с по-гарантирано съдържание. Най-добрият вариант е изобщо да не са част от менюто, но ако вече сме го допуснали – да запазим формата, но да потърсим по-качествения състав.

Разнообразни храни, нови текстури, нови комбинации, правилно подготвени и приготвени. Направете храненето забавно и интересно, богато на хранителни вещества и по възможност бедно на ПРАЗНИ КАЛОРИИ.

В книгата ми „Клетъчно хранене с Дени“ ще получите много повече практически насоки и съвети за подобряване на здравето и храненето. Така че очаквайте новини и следете страничките ми www.deniandonova.com и www.facebook.com/kletachno.hranene

Стимулирайте детето да се движи. Физическата активност е много ценна при изграждане на добра имунна система. Играйте, скачайте, спортувайте, танцувайте заедно. Забавленията са прекрасен източник на качествено прекарано активно и ценно време.

Осигурете на детето си качествен сън – по-ранно лягане, тиха и спокойна среда, удобство и комфорт.

Не на последно място като важност и стойност ще дам няколко насоки за хранителните добавки за подобряване здравето на децата

Масово майките се хвърлят на имуностимулаторите за този период от годината. Аз имам друга гледна точка:

  1. Важно е подбраният суплемент да е с достатъчно високо качество, че да не натовари крехкия детски организъм допълнително с токсичност и киселинност.
  2. Предпочитам пред имуностимулатори да давам на моето дете антиоксиданти. Разликата е, че в единия случай имате повишаване на имунната система отвън, а във втория, който смятам, че като дългосрочна стратегия е по-добър – чрез имуномодулаторите повишавате естествените сили на тялото да отговаря на постъпващите атаки от околната среда просто регулирайки вътре процесите, които биха нарушили баланса. Отворена съм да ви споделя кои продукти и марки с доказан ефект предпочитам за мен и моето дете през този период, така че пишете ми на посочените страници, ако имате нужда от тази информация.

Като завършек, имунната система на детето е нещо крехко и същевременно много мощно. Ако сме достатъчно отговорни родители да създадем условия за детето си, в които тялото му има всички нужни предпоставки да се справи само, както и да дадем на детето положителни емоции и качествена връзка с нас, ще се радваме на здравето му и добрия баланс. Ако изтървем юздите и нарушим природните сили, позволявайки различни храни или дейности, които пречат на детския организъм, то ще се наложи да понесем и последствията – както ние, така и детенцето.

Хубавата новина е, че всичко може да се промени и да се научат новите здравословни навици.

И най-ценното е любовта и грижата, която си даваме.

ЗАЩОТО ЗДРАВЕТО ИМА ЗНАЧЕНИЕ!

Особено това на най-близките ни.

С пожелание за красива празнична зима, свободна от настинки и болести, а за сметка на това изпълнена с радост, любов и благодарност,

Дени

ПОРЪЧАЙТЕ КНИГАТА ОНЛАЙН С 15% ОТСТЪПКА >>> 

Share With: