Акнето не вреди само на кожата, но и на психичното ни здраве
Акнето не вреди само на кожата, но и на психичното ни здраве
Всеки, който някога е имал акне, знае, че проблемът далеч надхвърля само външния ни вид. Той руши нашето самочувствие и се отразява на психиката ни… Белезите, които акнето оставя след себе си, може да не само върху кожата.
Ако се чувствате по подобен начин, знайте, че не сте сами. А напротив, по статистика на Nivea над 90% от хората между 11 и 30 години страдат от акне., а 25% от жените продължават да имат проблеми с кожата и в по-късните етапи на живота си.
Според проучване на Ricart Medical Institute, над 60%а от хората в Испания, се притесняват от възможните последствия за външния си вид и психичното си здраве. „Акнето може да бъде стигматизиращо и да постави голямо емоционално бреме на плещите на хората“ – споделя д-р Марта Гозналез, един от дерматолозите, провели проучването.
Емоционалните щети от акнето
В отразеното от Vogue и Мария Куилес проучване на Ricart Medical Institute, е отбелязано, че хората, които страдат от акне, често имат и по-лошо психично здраве от тези, които не са засегнати. Това се обостря допълнително от „непостоянството“ на акнето. Известно е, че то се влияе от хормоналните цикли на организма и климатичните условия, а това го прави непредвидим проблем.
Акнето и автоагресията
Не е изненадващо, че хората, които поначало страдат от ниско самочувствие, или тези, които държат повече на външния си вид, понасят акнето по-тежко.
В по-тежките случаи за жалост може да се стигне и до прояви на автоагресия, които само могат да влошат проблема и да доведат до по-трайни последици.
Най-разпространената форма на автоагресия, свързана с акнето, е чопленето и изстискването на пъпките и черните точки. 2015 беше годината, в която д-р Сандра Ли, известна като Dr Pimple Popper по социалните мрежи, натрупа популярност със своите viral клипове, в които изстисква запушените пори на своите клиенти. Много от нейните видеа са били гледани от милиони зрители.
Твърде агресивното чоплене може да доведе до появата на трайни белези по кожата. Психологът Жоел Пакоре казва, че „Този тип поведение се поражда от факта, че пъпките са толкова видими – за Вас и за околните. Това е реакцията към чувството на нетърпение. Докосването или стискането на пъпките само влошава нещата… Винаги съм се стремял да помагам на пациентите си да си създадат непорочен кръг, обяснявайки им колко е важно да не докосват кожата си.“ Освен че това ще нарани кожата, то привлича вниманието на околните още повече.
Да счупите огледалото не е достатъчно добро решение. Какво следва тогава?
Акнето е широкоразпространен проблем, който засяга много хора. Това значи, че и много хора биха могли да ви предложат решения, но е важно да подбирате източниците си на информация внимателно. Не всеки инфлуенсър е достатъчно квалифициран, дори да има прекрасна кожа, а и няма гаранция, че не иска просто да ви продаде някакъв продукт.
Най-доброто място да потърсите съвет е при професионалистите. Според д-р Альона Синева акнето е повече от просто козметичен проблем, но също е и нещо, което е лечимо, и може да бъде повлияно от правилната терапия. За тази цел е нужен правилно изготвен режим от специалист, който е взел предвид особеностите на нашата кожа. Що се отнася до най-честите грешки, които хората допускат спрямо кожата си, тя отбелязва забравата да я хидратират и носенето на подходящ слънцезащитен крем целогодишно.
Според д-р Синева е най-трудно да се помогне на пациенти в двете крайности – „или не ползват нищо и напълно неглижират кожата на лицето, или такива, които прекомерно използват най-различни козметични продукти… Нито едното, нито другото е хубаво. Винаги съм казвала „два продукта да са, но да са подходящи за съответната кожа“.
Какво да правите, докато чакате резултати от терапията?
Вече сте започнали терапията, но резултатите, разбира се, няма как да бъдат мигновени. А вие преждевременно продължавате да се притеснявате за външния си вид…
Какво да правите?
На първо време е важно да не се сравнявате със социалните мрежи. Показаното там не рефлектира истинския живот. Много знаменитости, които ви се виждат перфектни, също се сблъскват със същите проблеми като вас. Ако се съмнявате в това, и ви трябват доказателства, ще ви бъде интересно да научите, че по времето на снимките на четвъртия филм за Хари Потър, студиото Warner Bros е било принудено да наеме екип, занимаващ се със специалните ефекти, чиято роля е била да премахва пъпките на тримата главни герои от всеки кадър, както е отразено от British Examiner. Други знаменитости, като Бека Мартинез, даже са показвали своето акне в социалните мрежи:
Второ, помнете, че не сте сами – много хора във вашето обкръжение също страдат или са страдали от акне.
И трето, не губете вяра в лечението си. Важно е да го спазвате, както е предписано, и да не губите търпение.